Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Lizuma Sila kapos radies pārpratums ar svecīšu vakara datumu

Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

Sestdien, 7.oktobrī, ne viens vien devās uz iepriekš izsludināto svecīšu vakaru Lizuma Sila kapos, kaut šis datums neatbilst sensenajai tradīcijai. Gadu desmitiem Sila kapos svecīšu vakars tiek rīkots oktobra otrajā sestdienā, bet šoreiz iznākusi jaukšanās ar datumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vispirms pašvaldība izziņojusi, ka svecīšu vakars būs 7.oktobrī. Vēlāk datums labots, bet ne visi to pamanīja. Par pierādījumu tam kalpo vēstule, kuru “Dzirkstele” saņēma no kādas savas lasītājas: “Bija ļoti nepatīkama situācija Sila kapos. Daudzas pensionāru ģimenes atbrauca pa gaismu sakopt savu mīļo kapu kopiņas, lai uz svecīšu vakaru būtu skaisti. Vēl savā starpā sarunājas, ka ir nu gan cilvēki, ka laika apstākļu pēc neatbrauc uz kapiņiem, jo ir taču aizgājējiem svētki. Pienāk svētdiena un bijusī kaimiņu tante zvana, raud un saka – iedomājies, mēs par velti braucām, jo svecīšu vakars pārcelts. Kā jau veciem cilvēkiem uz galda stāv lapiņa, kur sarakstītas vietas un datumi, kad būs. Radās jautājums – vai tiešām mēs tik ļoti necienām tos cilvēkus, kam nav datoru, kam nav interneta? Kaut avīzē būtu ielikuši, ka ir pārcelts!”

“Dzirkstele” meklēja skaidrojumu. “Pēc Lizuma pagasta pārvaldes lūguma korekcijas par svecīšu vakaru Sila kapos veicām “Gulbene.lv” mājaslapā. Svecīšu vakars būs 14.oktobrī pulksten 18.00,” stāsta pašvaldības komunikācijas speciāliste Lana Upīte.

Lizuma pagasta pārvaldes vadītājs Uģis Aigars skaidro – svecīšu vakara rīkošanu nosaka luterāņu draudzes mācītājs Ilgvars Matīss. Datums patiešām esot pārcelts. Informācija par to bijusi “Facebook.com” Lizuma pagasta profilā.

I.Matīss savukārt teic – viņš nav pārcēlis Sila kapu svecīšu vakara datumu, to izdarījusi Sila kapu pārzine Liena Vaļģe. Viņa savukārt uzskata, ka šoreiz vainīgs mācītājs. “Viņš sākotnēji paziņoja pašvaldībai, ka Sila kapos svecīšu vakars būs 7.oktobrī. Tā šis datums tika iekļauts pašvaldības vispārējā informācijā “Gulbenes Novada Ziņās” par svecīšu vakariem visās novada kapsētās. Mācītājs nebija iedziļinājies mūsu tradīcijās. Kopš laiku laikiem svecīšu vakars Sila kapos ir noticis tikai un vienīgi oktobra otrajā sestdienā. Saņēmu daudzus tālruņa zvanus, cilvēki pauda neapmierinātību, tāpēc arī datums tika pārcelts atpakaļ,” saka L.Vaļģe.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (9)

 1. Tas “mācītājs” ne to vien sajauc! Un kāpēc gan tradīcijas būtu jāmaina dēļ mācītāja?

  7
  1
 2. “Pienāk svētdiena un bijusī kaimiņu tante zvana, raud un saka – iedomājies, mēs par velti braucām, jo svecīšu vakars pārcelts”

  Ko var čīkstēt? Vai tad kas slikts notiek, ka kapus sakop un svecīti noliek jebkurā gada dienā?
  Nu būsiet sakopuši 2 reizes divās nedēļās…tā nav tā lieta par ko būtu jāraud, ka pārāk bieži aizej uz kapiem.

  16
  5
 3. Kāda starpība kurā datumā? – kapus apmeklējam tikai oficiālajajos datumos,lai tauta nerunā ka neapkopts un nesagrābts?
  No mušas uzpūš taaaaadu ziloni. Mirušajiem vispār vienalga. Kurš tad cieta? – kaimiņu Zoja, kuru nesatiki pie blakus kopiņas?
  Mostaties,lauki

  13
  8
 4. Atbildīgās darbones publicē dučiem paziņojumu un visi ar kļūdām. Tikmēr precizē, kamēr viss putrā. Tā mums gulbenē notiek.

  10
  1
 5. Redziet,veciem cilvēkiem nav vienalga. Diemžēl jaunajiem gan. Tik daudz zinām jaunos,kas ar gariem zobiem vienu reizi gadā sakopj savus piederīgos.

  11
  2
 6. Neredzu mācītāja vainu ja bija ielikts 7 oktobrī tad tam tā bija jābūt.Un ja datumu pārlika tad to vaidzēja ievietot Dzirkstele.Lai vecie ļaudis ir lietas kursā.Jā un kad tiek atklāta Lizumā estrāde? Varbūt 14 oktobri vai es kļūdos ?Vabūt šis ir īstais iemesls kāpēc tika datums pārlikts

  8
  1
 7. 13.10.2023. plkst.13:00 laipni ielūgta uz Lizuma estrādes atklāšanu! Nevajag izplatīt konspirācijas teorijas (melus). Šoreiz akmens viennozīmīgi mācītājkunga dārziņā. Un tiem, kuri nākošgad ap šo laiku meklēs kad Sila kapos ir svecīšu vakars, atcerieties, OTRAJĀ OKTOBRA SESTDIENĀ!!!

  5
  3
 8. Braucot cauri slavenajam Lizumam,likās,ka tā ir pajumte bezpajumtniekiem.Ilgi nevarēju saprast,kas tas ir???Kauns par izniekoto naudu!

  5
  4
 9. Ko lai saka. Kam paredzēta atklāšana ? Iedzīvotājiem vai vadībai? Jo cilvēki ir tajā laikā darbā.

  8
  2
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.