Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Padomi vecākiem, ja bērns aizrāvies ar videospēļu tiešraidēm

Foto: “Pexels”.

Daudzi vecāki ir ievērojuši, ka viņu bērni labprāt skatās video, kuros tiek spēlēta kāda populāra spēle un spēlētājs vienlaicīgi aktīvi komentē katru veikto gājienu. Šādas interneta vidē populāras personas ir iesauktas par geimeriem jūtuberiem vai geimeriem influenceriem. Parasti viņi pulcē daudz sekotāju, tostarp bērnus un jauniešus, kas interesējas par tiešsaistes spēlēm un arī paši aizraujas ar spēļu spēlēšanu Minecraft, Twitch, Roblox, Fortnite un citās platformās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Maija Katkovska, “Drossinternets.lv” vadītāja. Publicitātes foto.

Kāpēc vecākiem jābūt uzmanīgiem, ja bērns aizraujas ar šādu video skatīšanos, kas pirmajā brīdī ir šķietami diezgan nevainīgi? Lielākā problēma ir nepilngadīgajiem nepiemērots saturs un reklāmas, jo geimeru video paredzēti pieaugušo auditorijai un var saturēt alkohola, cigarešu reklāmas un pakalpojumus pieaugušajiem. Necenzēta leksika vai naidīga valoda šādos video nav retums. Vecākiem sāpīgs trieciens var būt nauda, ko bērni iztērē, lai atbalstītu geimerusar ziedojumiem un virtuālām emocijām. Vēl vairāk – saturs, kas tiek pārraidīts tiešsaistē, var radīt riskus un apdraudējumus bērnam, kurš var nesaprast, ka notiek tiešā pārraide un bērna aktīva iesaistīšanās var pārkāpt bērna privātumu.

Jāmāca atšķirt godīgu rīcību no negodīgas

Pirmkārt, ir jāizskaidro bērniem, kā atšķirt godīgu un patiesu rīcību no negodīgas. Lai gūtu popularitāti, influenceri mēdz mānīties un radīt viltus saturu, izmantojot nepatiesus apgalvojumus, viltotus foto vai video. Diemžēl influenceri bieži neapzinās, ka ar savu rīcību var kaitēt bērnam, reklamējot lietas, kas ir neveselīgas, nepiemērotas bērnu auditorijai, veicinot dzīvesveidu, kas bērniem ir nesasniedzams un neatbilstošs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Otrkārt, ir jāizvēlas bērnu auditorijai piemēroti video platformu iestatījumi un satura filtri, kas palīdzēs bloķēt un ierobežot bērniem kaitīgus vai nepiemērotus video, tajā skaitā geimeru straumēšanas kanālus. Jāņem vērā, ka iestatījumu izvēle ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem, tāpēc jāpārliecinās, ka jums ir pieeja bērna kontam (parole), lai varat iestatīt atbilstošus filtrus un uzraudzīt, ko viņš skatās un kāds saturs viņam būs pieejams turpmāk. YouTube ierobežotā režīma iestatījumi ir pieejami šeit, bet satura vecuma ierobežojumi – šeit. Savukārt Twitch platformas drošības padomi un informācija par iestatījumiem ir pieejama šeit.

Jānovērtē, kādiem kanāliem bērns seko

Treškārt, aprunājieties ar bērnu par to, kādiem geimeriem infuenceriem viņš seko un kādus kanālus skatās. Pie reizes pajautājiet par infuencera uzvedību, rakstura īpašībām, sadarbību ar saviem sekotājiem, kādas spēles viņš spēlē, kāpēc bērnam patīk tieši šis kanāls un ko vērtīgu, izzinošu bērns ir atklājis influencera saturā. Tas palīdzēs aktualizēt jēgpilna satura izmantošanu un privātuma jautājumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ceturtkārt, ja bērns ir aizrāvies ar konkrētu geimeri, vecākiem ir vērts viņu izpētīt pēc iespējas rūpīgāk – kāds ir kanāla saturs, kādus komentārus raksta cilvēki, kas seko šim kanālam. Ieteicams ievadīt meklētājprogrammā konkrētā geimera kanāla nosaukumu un apskatīt atsauksmes, lai pārliecinātos, ka infuenceris neizmanto bērnu auditoriju ar mērķi izplatīt saites, kurās var iegādāties alkoholu, spēļu abonementus, kā arī preces un pakalpojumus, kas nav piemēroti bērniem.

Piektkārt, ir jārīkojas aktīvi, tiklīdz radušās kaut mazākās aizdomas par geimera negodīgu rīcību vai nekrietnu uzvedību pret bērniem un sekotājiem. Ja jūs pamanāt, ka šī persona izmanto un aizvaino jūsu vai citus bērnus, pirmām kārtām bloķējiet pieeju viņa kanālam no sava bērna viedierīces vai konta, brīdiniet citus sekotājus, ierakstot komentāru vai atsauksmi. Noteikti ir jāziņo attiecīgās platformas – Youtube, Twitch, Minecraft vai Roblox u. c. –administrācijai, izmantojot to piedāvātos rīkus. Vairāk par ziņošanu dažādās platformās, kā arī citiem noderīgiem padomiem par videospēlēm varat uzzināt “Drossinternets.lv” sagatavotajā padomu materiālā, kas pieejams šeit.

Regulāra tiešsaistes spēļu spēlēšana vai sekošana citu spēlētāju spēlēm nav kaitīga, ja ikdienas dzīvē valda līdzsvars. Atklātas sarunas un skaidri noteikumi, kas, vēlams, ir pieņemti kopā ar bērnu, noteikti samazina problēmsituāciju rašanos.

  • Maija Katkovska, “Drossinternets.lv” vadītāja

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.