Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Projekts “Citādā realitāte” Gulbenes novada bibliotēkā

Toms Deimonds Barvidis. Foto: Gulbenes novada bibliotēka.

Fantāzijas žanrs ir viens no ražīgākajiem grāmatu ziņā gan pasaulē, gan arī Latvijā. Esam pamanījuši, ka jaunieši visvairāk lasa tieši fantāzijas žanra grāmatas. Runājot ar pašiem jauniešiem, visbiežāk ir saņemtas atbildes, ka grāmatas ir izklaidējošas un ļauj iztēlei lidot. Vēl viens fenomens, kas ir raksturīgs jaunajiem lasītājiem – šāda veida grāmatas tiek lasītas savās viedierīcēs kā e-grāmatas un bieži tās tiek lasītas angļu valodā. Interesanti ir tas, ka jaunieši lasa grāmatas, bet īpaši nepievērš uzmanību grāmatas autoram.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gulbenes novada bibliotēkas projekts “Citādā realitāte” ir tikšanos cikls ar Latvijas jaunajiem fantāzijas grāmatu autoriem, lai parādītu jauniešiem, ka arī Latvijā ir rakstnieki, kuri raksta labas, aizraujošas, iztēli rosinošas, negaidītiem pārsteigumiem un sižeta pavērsieniem pilnas fantāzijas grāmatas. Tikšanās notika diskusijas formā, kurā jaunieši kopā ar jaunajiem rakstniekiem mēģināja atbildēt uz jautājumiem: kāpēc jaunieši visbiežāk izvēlas lasīt fantāzijas literatūru un kāpēc bieži tā tiek lasīta angļu valodā; vai Latvijā ir laba fantāzijas literatūra; cik viegli/grūti ir būt par rakstnieku Latvijā.

Uz Gulbenes novada bibliotēka tika aicināti četri jauni fantāzijas grāmatu autori: Džeina Šteinberga, Anete Grīnberga, Toms Deimonds Barvidis un Laura Dreiže.

24.martā Gulbenē viesojās Džeina Šteinberga. 2020. gada nogalē iznāca Džeinas Šteinbergas debijas romāns “Lasītāja”, kas Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasīšanas mērķprogrammā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2020” tika atzīts par labāko vecuma kategorijā 15+. Autore stāstīja par grāmatas tapšanas ceļu, kā arī par saviem nākotnes plāniem, diskusijā ar jauniešiem tika aktualizēts jautājums par mākslīgā intelekta plusiem un mīnusiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

6.aprīlī ar skolēniem tikās Anete Grīnberga, kura, rakstot savu pirmo grāmatu “Draņķozols”, ir iedvesmojusies no latviešu stāstiem un teikām par vilkačiem.

20.aprīlī viesojās jaunais un daudzsološais rakstnieks Toms Deimonds Barvidis. Viņa grāmata “Zaļā dzīle” ir ieguvusi Latvijas Literatūras gada balvu kā spilgtākā debija 2022. gadā. Toms jauniešiem stāstīja par grāmatas tapšanu, par skolas gadiem un saviem lasīšanas paradumiem.

Kā pēdējo projekta ietvaros viesos maija beigās gaidīsim Lauru Dreiži, kura šajā rakstnieku pulkā ir zināmākā un pazīstamākā fantāzijas grāmatu rakstniece. Laura ir gan rakstniece, gan tulkotāja, gan redaktore. Trīs reizes bijusi apgāda “Zvaigzne ABC” konkursa “Latviešu oriģinālliteratūra bērniem un jauniešiem” laureāte, kā ietvaros publicējusi trīs no savām izdotajām grāmatām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tikšanās apmeklēja Gulbenes novada vidusskolas skolēni no 9. līdz 11. klasei kopā ar skolotājām. Paldies Gulbenes novada vidusskolas darbiniekiem par atsaucību un iesaistīšanos projekta aktivitātēs!

Projektu “Citāda realitāte” atbalstīja Valsts kultūrkapitāla fonds.

– Solvita Lībere (Gulbenes novada bibliotēka)

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.