Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Sporta veterāns Gunārs Rubenis – par sporta dzīvi novadā: Problēmu nerisina, problēmu finansē

Gunārs Rubenis. Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

Uzzinājis par smago negadījumu marta sākumā Gulbenes slēpošanas trasē, nolēmu, ka nedrīkst tomēr klusēt un jādalās ar sabiedrību savā viedoklī par to, kā viss notiek nu jau daudzus gadus Gulbenes novada sporta dzīvē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Trase bija jāslēdz

Marta sākumā Gulbenes slēpošanas trasē saimnieku nolaidības dēļ notika smags nelaimes gadījums – viena no Gulbenes visus laiku labākajām slēpotājām trases asfaltētajā posmā guva smagu traumu kritienā, jo trases saimnieki asfaltētajā posmā nebija nodrošinājuši slēpošanai nepieciešamo sniega segas biezumu, kam virs asfalta jābūt vairākus desmitus centimetru biezumā. Sniegs no trases malām jāpārvieto, lai droši varētu slēpot. Ja to nevar izdarīt, tad trase ir jāslēdz vai bīstamais posms jānodrošina ar barjerām un brīdinošiem uzrakstiem. Nelaimes gadījuma rezultātā sportistei bija smaga operācija, vairākas nedēļas nekustīgi jāpavada gultā, četri mēneši uz kruķiem un ilgstoša rehabilitācija. Nodarītais kaitējums mērāms tūkstošos, ko Sporta pārvaldei vajadzētu maksāt sportistei, jo pārvalde atbild par Gulbenes slēpošanas trasi.

Priekšlikumus neņem vērā

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savu viedokli par novada sportu esmu izteicis regulāri, šoreiz gribu izpausties galvenokārt par to, kas noticis 2022.gada otrajā pusgadā un šī gada dažos mēnešos. Pagājušā gada otrajā pusē bija Gulbenes novada sporta attīstības plāna 2023.-2027.gadam apspriešana un iepriekšējā gadu pieņemtā plāna izpildes izvērtēšana. Savu viedokli par paveikto izteicu divas dienas pēc plāna apspriešanas ilguma nobeiguma termiņa, par ko saņēmu no Sporta pārvaldes vadītāja kritiku, ka kritizēju to, kur pats neesmu piedalījies. Gribu atgādināt, ka galvenokārt kritizēju apspriešanas veidu, kur apspriešana notika astoņos posmos, bet par to, kas jādara un netika izdarīts Gulbenes novada sporta dzīvē. Zināms, ka priekšlikumus iesniegt ir veltīgi, to arī netiku darījis.

Gribu iepazīstināt Gulbenes sporta sabiedrību ar vienu priekšlikumu, ko tiku iesniedzis vairākas reizes iepriekš. Atklātajos čempionātos Gulbenē vajag ieviest divkāršu apbalvošanu – sportistus un komandas apbalvot kopējā konkurencē un apbalvot atsevišķi gulbeniešu konkurencē. Šis priekšlikums liks strādāt Gulbenes novada sporta dzīves organizatoriem, pulcējot sportistus sacensībām un vadot komandas cīņā par medaļām.

Ar ko beidzās astoņās vietās notikusī apspriešana, lasām laikraksta slejās pagājušā gada 29.novembrī: “Ir apstiprināts Gulbenes novada sporta attīstības plāns 2023.-2027.gadam. Deputāti vienprātīgi un bez debatēm to apstiprināja novada domes sēdē 24.novembra sēdē.” Kā deputāti varēja tā izvērtēt iepriekšējos gados paveikto? Citēju pilnībā: “Novadā katru gadu plānveidīgi tiek organizēti novada atklātie čempionāti vieglatlētikā, volejbolā, pludmales volejbolā, basketbolā, 3×3 basketbolā, telpu futbolā, minifutbolā, dambretē, šahā, zolītē, novusā, spēka trīscīņā, golfā, galda tenisā.” Novada čempionāts zolītē nupat tika rīkots sešās vietās, bet vai kāds zina nosaukt novada pašreizējo čempionu zolītē? Lūk, regulāri katru gadu – sacensības Gulbenes novadā 15 sporta veidos laika posmā, kad Latvijā Covid-19 pandēmijas dēļ trīs reizes tika ieviests ārkārtas stāvoklis, slēgtas sporta bāzes, nenotika valsts čempionāti, starptautiska līmeņa sacensības, zināmu laiku pat Gulbenes novada dome darbojās aiz slēgtām durvīm! Šī lieliskā sacerējuma galvenie autori – Sporta pārvaldes vadītājs, sporta skolas direktors un sporta komisijas vadītājs, protams, arī iespējama attiecīgās domes komitejas vadītāja līdzdalība.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savu viedokli par sportu novadā izraisītajās debatēs izteica arī novada domes priekšsēdētājs. Kārtējos nekorektos pārmetumus par to, ka Druvienas sporta zālē tiek nepilnīgi izmantota un novadam par sporta zāli joprojām jāmaksā kredīta maksājumi, saņēma druvēnieši. Druvienas sporta zāle ir viena no visvairāk izmantotajām zālēm novadā.

Kā ir ar tiem kredīta maksājumiem novadā? 2016.gada decembrī novada domes sporta laukuma izbūvei Vidus ielā pie skolas nolēma no Valsts kases ņemt aizņēmumu 250 000 eiro. Sporta laukumu izbūvējot, iespējams, bija jāizbūvē jauns mākslīgā seguma futbola laukums, kas netika veikts, no nezin kurienes tika atvests vecs, caurs un savu laiku nokalpojis mākslīgais segums. Par kādu summu tad īsti ir izveidots šis futbola laukums, par kuru, iespējams, kredītu maksā arī druvēnieši, jo visi novada iedzīvotāji kredītus apmaksā kopīgi?

Vai tiešām par brīvu

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

No priekšsēdētāja arī uzzinājām, ka gulbeniešiem jau otro gadu sporta bāzes ir bez maksas. Vai tas tiešām tā ir?

Lūk, volejbola sacensības Gulbenē rīko privāts nodibinājums “Atzeles līga”, dalības maksas pēc sacensību nolikuma jāmaksā arī Gulbenes novada komandām. Rodas arī cits jautājums: vai “Atzeles līga”, kurai kā privātam nodibinājumam ir jāmaksā par sporta zāļu izmantošanu, to arī veic? Šis nav vienīgais gadījums, kur gulbenieši maksā dalības naudas. Arī “K.S.P.” klubam, rīkojot Gulbenē sacensības un ņemot dalības maksu no novada sportistiem, iespējams, jāmaksā par telpu izmantošanu. Ir bijuši arī vairāki citi gadījumi, kur būtu Sporta pārvaldei jāiekasē maksa par sporta bāzu izmantošanu.

Interesantas sacensības Sporta pārvaldes darbinieks rīkoja Lejasciemā. 2022.gada oktobrī notika pagasta sporta spēles vairākos sporta veidos. Liekas, sportā iemaldījies cilvēks, šim cilvēkam tiek maksāts par darbu Lejasciema, Beļavas, Druvienas pagastos un, iespējams, Galgauskas pagastā. Interesanti, cik lielu algu četru pagastu sporta dzīves organizators saņem?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nu jau par pašsaprotamu kļuvis rīkot sacensības darbdienā, kad cilvēkiem jāstrādā, jo, kā saka Sporta pārvaldes vadītājs, sporta darbiniekiem jādod iespēja dziedāt korī un dejot deju kolektīvā, jo šo veidu pasākumi notiek tikai svētku dienās un brīvdienās. Nu jau arī slēpošana Gulbenē notika darbdienā, un pēc 2023.gada plāna novada vieglatlētikas sacensības notiks darbdienā. Novada atklātais čempionāts novusā notika četros setos, lai gan pēc sacensību noteikumiem spēles četros setos nav paredzētas. Novada atklātajos čempionātos šahā un dambretē – mazs dalībnieku skaits.

Speciāli jārunā par sacensību kultūru. Labs sporta pasākums ir Viļņa Reinsona kausa izcīņa volejbolā. Liekas, godinot Vilni Reinsonu, jāgodina arī viņa audzēknes – sieviešu volejbola komanda. Sieviešu komandām, kur Gulbenes sievietēm ir augstāks spēles līmenis nekā vīriem, būtu jāspēlē centrālajā sporta centra zālē, bet, nē, šīs komandas spēlēja sporta zālēs, kas grūtāk pieejamas skatītājiem. Centra zālē spēlēja Gulbenes vīriešu komanda, kuras spēles līmenis ir krietni zemāks. Arī Latvijas kausa izcīņas spēlē sievietēm starp gulbenietēm un rīdziniecēm, kuras pēc tam izcīnīja valsts kausu volejbolā, notika mazajā sporta skolas zālē, jo, lūk, tajā laikā notika novada atklātais čempionāts basketbolā un tajā laikā sporta centrā spēlēja kāda Gulbenes sporta skolas komanda.

Arī par labo

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uz manu iepriekš izteikto viedokli Sporta pārvaldes vadītājs neatbildēja pēc būtības, vispārīgos vārdos norādot, ka sporta politika orientēta pareizā virzienā, to atbalsta novada dome. Atbildē tika norādīts, ka februārī notiks finansiālā atbalsta noteikumu izstrāde, kur tikšot aicināts es un citi sporta entuziasti. Protams, nekāda tikšanās februārī netika organizēta, noteikumi, iespējams, tika izstrādāti sīkā ieinteresēto pulciņā.

Galvenie naudas tērētāji – “Gulbenes Buki”, kuriem iedalīti 30 tūkstoši eiro. “Gulbenes Buki” ir komanda, kurai šādā sastāvā nav nākotnes, vecākajam spēlētājam – 37 gadi, komandai, kura netrenējas, ir divi treneri. Latvijā šāda līmeņa komanda nekur no pašvaldības tik lielu atbalstu nesaņem.

Rallijam paredzēts tērēt 15 tūkstošus eiro, šeit liekas, ka mūsu deputāti nolēmuši maksāt par prestižu – zīmolu. Cik zinu, tad dalības maksa pagājušajā gadā lielajā rallijā bija 800 eiro no ekipāžas, šogad šī dalības maksa krietni palielināta. Cik liels finansējums no novada piešķirts galda tenisa komandām, kuru panākumi krietni lielāki par “Gulbenes Buku” panākumiem? Galda tenisisti startē valsts komandu čempionātā ar trīs komandām dažāda stipruma līgās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Naudas nekad nebūs par daudz. Ir pieejama Eiropas nauda dažādiem pasākumiem. Zināms, ka kaimiņi madonieši Eiropas naudu saņēmuši četru projektu realizēšanai. Kā tas ir Gulbenē?

Nobeigumā gribu uzrakstīt ko labu. Par labu pasākumu valsts līmenī izvērsušās “Āriņos” rīkotās slēpošanas sacensības. Protams, precīzi jāpielieto pašu izstrādātais sacensību nolikums. Vislabākās atsauksmes no ciemiņiem sacensību dalībniekiem! Rankas slēpojums var izvērsties par starptautisku pasākumu, iespējams, te varētu mēģināt piesaistīt Eiropas naudu. Labs sporta darbs notiek arī Stāmerienā.

– Gunārs Rubenis

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (23)

 1. Tā saucamā sporta organizēšana it kā sadalīta 2 daļās – Sporta pārvalde (Lielā blice) un pagastu organizatori (3 vienā). Tie pagastu organizatori ir savākti maksimāli lojāli jeb padevīgi pārvaldei, jo pilda tā saucamo Lielās blices virsuzdevumu.
  Jautājums: 1. Kā pagastu organizatori spēj apvienot darbu 3 pagastos un vēl sēdēt citos amatos (sporta skolas treneros, basketbola treneros)? Vai darba laika uzskaites lapas ir ķekša pēc?
  2. Vai kāds no pagastu sporta organizatoriem ir atskaitījies par 2022.gadā paveikto?
  3. Vidējā alga sporta organizatoram par 3 pagastu sporta noturēšanu ir vidēji 900-1200 eur bruto. Kā šī nauda tiek nopelnīta?

  22
  3
 2. Rubenis tagad lielais lēmējs, kas un cik pelnījis saņemt finansējumu! Kāda iemesla pēc vispār publicē veca pensionāra personīgo patiku vai nepatiku pret sportu Gulbenē?? Man arī ir savs redzējums,laikam jāiet uz redakciju,visādus sacerējumus tik liek iekšā, tie raksti gadiem nemainās, Rubeni – piedalies vien savas amatieru sacensības,kuras nevienam neinteresē , un noveco ar cieņu,nu jau par apsmiekla objektu esi palicis!

  9
  14
 3. Janci, Janci! Palasi iepriekšējo rakstu komentārus, cik cilvēki Krēmera valdīšanas laikā ir neapmierināti ar sporta dzīvi novadā. Gunārs ir tas, kas nebaidās publiski paust savu viedokli, atšķirībā no Jančiem un anonīmiem komentētājiem.

  8
  1
 4. Liec mieru rallijam! Tas dod pienesumu visam novadam. Un nespried par lietām, ko nesaproti, piemēram, izmaksām tā rīkošanai………

  8
  5
 5. Man liekas viņam vienmēr pa kaut ko ir kādas problēmas

  4
  8
 6. Dažas dienas nebija neviena komentāra, bet tiklīdz publicē Gunāra Rubeņa rakstu, visiem un viss saceļās. Tas nozīmē tikai un vienīgi to, ka sporta tēma novadā ir ļoti sāpīgs jautājums. Gadiem nekas nav atrisināts, braukāja pa pagastiem, bet uz iedzīvotāju jautājumiem vēl uz šo brīdi nav atbildēts. Biju vienā no sapulcēm, tāpēc varu droši pateikt, ka Krēmers izvairās no cilvēkiem un melo.

  11
  4
 7. Janci! Labais!…! Izlasiet Taimauta komentāru. Precīzi pateikts. Ja nav ar sportu sakara, nerakstiet tizlus komentārus un savas pārdomas. Bet uz jautājumu, cik saņem sporta organizatori par nekā nedarīšanu, Krēmers vēl līdz šai dienai nav atbildējis!

  16
  2
 8. Komentāri ir tikai tāpēc ,ka sen jau piegriezies tas Rubenis un ņaudēšana

  3
  8
 9. atvaino, Rubeni, cik cilveki Gulbene iet skatities uz Tavu tenisu, kamer Buki savac visu zali, un ir svetki lidzjutejiem…..

  7
  10
 10. Arī nesaprotu, kā var apvienot vairākus amatus? Kas to uzrauga?

  8
  1
 11. ” Zināms ka priekšlikumus iesniegt ir veltīgi, tāpēc netiku to darījis” Ha, šis gan ir labais! Kas teica,ka ir veltīgi? Laba atruna sevis attaisnošanai, ka reālu ieteikumu nav, ir tikai tukša salmu malšana no Rubeņa puses. Viss raksts ir tendenciozs un apmelojošs, es Krēmera vietā sūdzetu abus gan Rubeni,gan Dzirksteli tiesā!

  3
  8
 12. Piekrītu Gunāram, ka priekšlikumus iesniegt ir veltīgi. Kāpēc netiek atbildēts uz konkrētiem iedzīvotāju jautājumiem? Braukāja pa pagastiem, bet jēgas nekādas,uz iedzīvotāju jautājumiem atbilžu nav. Vieglatlētika ir, bija un būs visu sporta veidu Karaliene. Kāpēc to nīdēt? Kaimiņu novados par Gulbeni jau smejas. Atklātie čempionāti darba dienā no rīta. Protams, viss tiek pakārtots vadībai, lai var sestdien dziedāt un dancot. Te tomēr ieteiktu izvēlēties vienu vaļasprieku-vai nu sports vai dziedāšana, vai dejošana!

  8
  2
 13. Diemžēl var piekrist lielai daļai komentāru par G.Rubeni, ir sanācis pabūt sporta sacensībās viņa klātbūtnē, teiksim tā, tādus cilvēkus labāk redzu ejam, nekā nākam pretī,reti nepatīkama persona..

  2
  5
 14. Spirta Pārvaldes troļļu ferma darbojas uz pilniem apgriezieniem. Kaut kā jau tā piešķirtā alga ir jāatstrādā. Var daudz kur nepiekrist Gunāram, bet atklāti noķengāt viņu ir pretīgi! Šī melošana, aprunāšana, lišķība un nekompetence ir ievazāta no bijušā mazā novadiņa dienvidos no Gulbenes…

  8
  2
 15. Tieši mērķī Pēteri, nosauci visas Rubeņa izteiktākās cilvēciskās īpašības savā komentāra beigās!

  3
  4
 16. Es atkal sapratu, ka vējš pūš no Rugāju novada, par tām īpašībām…

  3
  1
 17. Pārlasot šo personīgo domu sacerējumu, rodas jautājums, vai šis ir pasūtījuma melnas kampaņas raksts avīzē? Pēc tā izskatās. Vai tuvojas kādas vēlēšanās? Šeit pilnībā tiek apvainoti vairāki lēmumu pieņēmeji- Domes priekšsēdētājs,deputāti,sporta skolas vadība,sporta komisija .Tālāk organizatori- L.Kremers personīgi,pagastu organizatori,rallija Sarma organizatori,Buku vadība un treneri,spēlētāji, vīriešu volejbola komanda, Reinsona turnīra dalībnieki. Man tas neliekas pieņemami,ka viens īpatnis caur avīzes slejām nomelno pilsētas sporta darbiniekus,dalībniekus.

  4
  6
 18. Viens jau pareizi ierakstījis, visi uz tiesu gan Avīzi,gan G.Rubeni par goda un cieņas aizskaršanu un neslavas celšanu!!!

  3
  4
 19. Nedomāju ka Gunāra izteikumi ir jāuztver pārlieku nopietni, drīzāk ar humoru, vai tad mums valstī trūkst pensionāru, kas visu zina, kā jābūt labāk un pareizāk, un nav apmierināti ar visapkārt notiekošo. Viņiem viņu laikos saule spīdēja spožāk,ko var ņemties, cilvēku vairs neizmainīsi…

  5
  8
 20. Uztveram jau kā smieklu devu, skumji,ka pats Gunārs to nesaprot.

  4
  5
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.