Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Vai cilvēks drīkst vaicāt un saņemt no atbildīgajām iestādēm informāciju par vidi?

Foto: “Pexels”.

Tiesībsarga redzeslokā nonācis gadījums, kurā Ropažu pašvaldība ir atteikusies iedzīvotājam sniegt informāciju par koku ciršanas atļaujā iekļauto pamatojumu. Pašvaldībā uzskata, ka šīs atļaujas ir ierobežotas pieejamības informācija, taču tiesībsargs tam nepiekrīt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Informācija par vidi, tajā skaitā par izsniegtajām koku ciršanas atļaujām, ir vispārpieejama, tā ir jāsniedz bez kavēšanās, turklāt cilvēkam, kurš šo informāciju lūdz atbildīgajām iestādēm, nav pienākuma pamatot, kāpēc tā viņam ir nepieciešama. Tiesībsargs aicina Ropažu pašvaldību ievērot labas pārvaldības principus, atvainoties iedzīvotājam, kā arī mainīt ierasto praksi vides informācijas sniegšanā.

Koku ciršanas atļaujas saturs ir uzskatāms par vides informāciju, tātad vienlaikus arī par vispārpieejamu informāciju, kuras izsniegšanu cilvēks var lūgt pat elektroniski, bez elektroniskā paraksta. Pašvaldībai nav jāvērtē iedzīvotāja motivācija iegūt vispārpieejamu vides informāciju. Tai pieprasījuma gadījumā informācija ir jāsniedz, anonimizējot jeb aizklājot personas datus, ja tādi ir iekļauti. Citiem vārdiem sakot, iedzīvotājiem ir tiesības zināt un saņemt informāciju par izsniegtām koku ciršanas atļaujām, kā arī jebkuriem citiem vidi ietekmējošiem aspektiem. To garantē ne vien Vides aizsardzības likums, bet arī Satversmes 115. pants – ‘Valsts aizsargā ikviena tiesības dzīvot labvēlīgā vidē, sniedzot ziņas par vides stāvokli un rūpējoties par tās saglabāšanu un uzlabošanu’.

Nenoliedzami, var būt situācijas, kad iedzīvotāja pieprasījums ir neskaidrs, nepieciešami precizējumi, tomēr iestādes pienākums ir par to informēt iesniedzēju, norādot, kādi precizējumi jāveic, lai šo informāciju varētu sniegt. Ropažu pašvaldība nepiedāvāja cilvēkam šādu iespēju, turklāt maldināja iedzīvotāju, sakot, ka šo jautājumu var risināt tikai ar tiesas starpniecību. Pārkāpjot labas pārvaldības principu un nesniedzot vides informāciju, pašvaldība netiešā veidā lieki noslogo arī tiesu sistēmu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tiesībsargs Juris Jansons: “Esmu aicinājis Ropažu pašvaldību atvainoties iedzīvotājam, izsniegt pieprasīto informāciju, kā arī mainīt līdzšinējo praksi informācijas statusa noteikšanā un tās izsniegšanā. Ceru, ka turpmāk nebūs jāsastopas ar iestāžu nelabvēlīgo attieksmi un vides jautājumos cilvēki varēs pilnvērtīgi gan saņemt, gan sniegt informāciju.”

Koku ciršanas atļaujā ir atrodama informācija par tās izdevēju (pašvaldības kontaktinformācija), izdošanas datums, atļaujas numurs, tiesiskais pamats (atsauce uz Ministru kabineta (MK) noteikumiem, administratīvā akta adresāts (juridiskā persona, kurai izsniegta atļauja), uzskaitījums ar kokiem, kurus drīkst cirst, to diametrs, skaits un cena, atļaujas termiņš, informācija par normatīvajos aktos noteikto aizliegumu cirst kokus noteiktā laika posmā un pašvaldības pārstāvju vārdi, paraksts un pašvaldības rekvizīti.

– Edgars Lākutis, Latvijas Republikas Tiesībsarga biroja Komunikācijas un starptautiskās sadarbības nodaļas vadītājas vietnieks

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.