Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Zini latviešu valodu! Kas ir skolu ekosistēma?

Foto: “Pexels”.

Pēdējā laikā dažādos materiālos un dokumentos par izglītību parādās vārdu savienojums “skolu ekosistēma”. Zinot vārda “ekosistēma” nozīmi, tas šķiet pilnīgi neloģiski. Lūdzām skaidrojumu Latviešu valodas aģentūras valodas konsultantēm, kuras par šo jautājumu sazinājušās arī ar pedagoģijas zinātnes speciālistiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latviešu valodas aģentūras valodas konsultantes skaidro:

– Vārdam “ekosistēma” skaidrojošajās vārdnīcās ir minēta viena nozīme: ‘funkcionāla sistēma, kurā ietilpst noteiktā teritorijā sastopamās populācijas (biocenoze) un nedzīvā to eksistences vide (ekotops)’ (sk. “www.tezaurs.lv”). Tātad dabā ir sastopamas dažādas ekosistēmas: purva ekosistēma, meža ekosistēma, jūras ekosistēma un citas.

Šo vārdu nereti lieto metaforiski, attiecinot to uz kādu noteiktu jomu, kurā ietilpst tie, kas šajā jomā darbojas, un arī šīs nozares organizācija, infrastruktūra. Tā bieži dzird runājam par Latvijas dizaina ekosistēmu, jaunuzņēmumu ekosistēmu, skolu ekosistēmu u.tml.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Metafora ir izplatīts atvasināto nozīmju rašanās veids valodā. Gandrīz visas atvasinātās vārdu nozīmes ir vai nu metaforiskas, vai metonīmiskas. Tātad varētu teikt “skolu ekosistēma”, attiecinot to uz visu skolu sistēmu, skolotājiem, skolēniem, citiem darbiniekiem, arī ēkām, proti, uz visu institūciju tīklu. Šobrīd tieši top “Izglītības terminu skaidrojošā tiešsaistes vārdnīca” kurā, kā zina teikt izstrādātāji, termins “ekosistēma” arī tiks iekļauts un skaidrots. Tā diemžēl pagaidām vēl nav pieejama publiski.

Tiesa, būtu jāraugās, vai, dažādos kontekstos izvēlēdamies vienu un to pašu vārdu, neizmantodami sinonīmus, nepadarām izteiksmi vienveidīgu. Atkarībā no tā, kas konkrētajā kontekstā domāts, varētu teikt arī: skolu vide, skolu infrastruktūra, skolēni un skolotāji, skolu tīkls u. tml.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.