Rīga, 10.jūl., LETA. Maijā samazinājies Latvijas ārējās tirdzniecības bilances negatīvais saldo, sasniedzot zemāko līmeni gada laikā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Šā gada maijā eksporta vērtība sasniedza 369,7 miljonus latu, salīdzinot ar 403,4 miljoniem latu aprīlī. Savukārt imports maijā bija 599 miljoni latu, salīdzinot ar 688,5 miljoniem latu aprīlī.
Līdz ar to ārējās tirdzniecības deficīts maijā bija 229,3 miljoni latu, salīdzinot ar 285,1 miljonu latu mēnesi iepriekš.
Kopējais preču ārējās tirdzniecības apgrozījums faktiskajās cenās šā gada maijā sasniedza 968,7 miljonus latu – par 123,2 miljoniem latu jeb 11,3% mazāk nekā mēnesi iepriekš un par 56,2 miljoniem latu jeb 5,5% mazāk salīdzinājumā ar pagājušā gada maiju.
Šā gada maijā salīdzinājumā ar mēnesi iepriekš faktiskajās cenās visstraujāk samazinājās papīra un kartona, tā izstrādājumu eksports – par 60,7%, mēbeļu, ieskaitot matračus un gultas piederumu – par 29%, elektroierīču un elektroiekārtu – par 22,8%, gatavo zivju, vēžveidīgo, molusku produktu un konservu – par 20,8%, zāģmateriālu – par 19,4%, bet pieauga aglomerētas un neaglomerētas kūdras eksports – par 25,2%, piena, krējuma un piena produktu, izņemot sviestu, sieru un biezpienu, – par 20,8%, dzelzs un neleģēta tērauda – par 12,9%, apaļkoku – par 8,2%.
Šā gada maijā salīdzinājumā ar pagājušā gada maiju vislielākais eksporta pieaugums bija kviešu un kviešu un rudzu maisījumam – gandrīz četras reizes, dzelzij un neleģētam tēraudam – par 41,1%, dzelzs un tērauda izstrādājumiem – par 21,2%, elektroierīcēm un elektroiekārtām – par 18%, bet samazinājums bija zāģmateriālu eksportam – par 50,8%, trikotāžas apģērbam un tā piederumiem – par 18,4%, kurināmai koksnei – par 15,8% un apaļkokiem – par 14,8%.
Savukārt šā gada maijā salīdzinājumā ar mēnesi iepriekš faktiskajās cenās visstraujāk samazinājās tekstila apģērba un tā piederumu imports – par 44,1%, mehānismu un mehānisko ierīču – par 27,1%, papīra un kartona, tā izstrādājumu – par 20,8%, elektroierīču un elektroiekārtu – par 19,5%, dzelzs un neleģētā tērauda – par 8,6%, bet pieauga dīzeļdegvielas imports – par 17,2%, plastmasu primārās formās – par 12,5%, mobilo telefonu – par 10,1%, mazuta – par 3,3%.
Salīdzinājumā ar pagājušā gada maiju vislielākais importa samazinājums bija zāģmateriāliem – par 79,1%, vieglajiem automobiļiem – par 41,8%, mehānismiem un mehāniskajām ierīcēm – par 36,6%, dzelzs un tērauda izstrādājumiem – par 29%, bet pieaugums bija dabasgāzei – par 80,2%, elektroenerģijai – par 64,3%, svaigai, atdzesētai vai saldētai cūkgaļai, izņemot subproduktus, – par 42,8%, bet dīzeļdegvielai – par 40,5%.
Kopējais ārējās tirdzniecības apgrozījums faktiskajās cenās šā gada pirmajos piecos mēnešos bija par 8,1% jeb 376,3 miljonu latu lielāks nekā pagājušā gada atbilstošajā periodā un tā vērtība sasniedza 5,036 miljardus latu.