Sestdiena, 27. decembris
Elmārs, Inita, Helmārs
weather-icon
+3° C, vējš 2.24 m/s, R vēja virziens

Gājputni sāk gatavoties migrācijai uz ziemošanas vietām

Rīga, 21.sept., LETA. Vairākas gājputnu sugas sākušas gatavoties lidošanai uz ziemošanas vietām, tomēr īstā putnu migrācija vēl nav sākusies, aģentūrai LETA pastāstīja ornitologs Ruslans Matrozis.

Vispirms putni mazākos baros sapulcējas vienkopus no apkārtējiem reģioniem, lai pēc tam varētu izlidot tālajā ceļā kopīgi. Pēc ornitologa stāstītā, patlaban no dažādām Latvijas vietām saņemti novērojumi par vairākiem redzētiem dzērvju kāšiem, bet “lielā migrācija sāksies tad, kad zosis lidos prom.”

Tā kā pēdējos gados ziemas iestājas vēlu, arī gājputni no ligzdošanas vietām aizlido vēlāk. “Ja viņiem laika apstākļi ļauj, tad kur viņiem jāsteidzas,” skaidro Matrozis.

Tomēr citas putnu sugas, kas barojas, piemēram, ar kukaiņiem, kuri pazūd, iestājoties vēsākam laikam, ir spiestas doties prom jau ātrāk, jo šeit tiem vairs gluži vienkārši nav ko ēst. Taču putni, kuri ēd, piemēram, graudus vai aļģes, “tie var mierīgi pagaidīt,” norāda ornitologs, piebilstot, ka “ūdensputni turas līdz pēdējam.”

Putni, kas ziemu pavada tuvākās zemēs, tādās kā Vācija vai Francija, arī var ilgāk uzturēties Latvijā, jo, lai nokļūtu vietā, kur tie plānot pavadīt ziemu, nepieciešamas tikai dažas dienas, pastāstīja Matrozis.

Komentāri

Dzirkstele.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.