Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenes novadā vispirms demontēs četrus okupācijas pieminekļus, pašvaldība var turpmāk šo skaitu vēl palielināt

Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

Līdz 26.augustam Gulbenes novada pašvaldība veic tirgus izpēti okupācijas pieminekļu demontāžas un utilizācijas veikšanas iespējām Gulbenes novadā. Izvēles noteicēja būs piedāvāta zemākā cena. Izraudzītajam pretendentam darbi būs jāveic 30 dienu laikā – liecina pašvaldības publiskotā informācija.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Demontāžas darbi pašvaldības uzdevumā notiks Beļavas un Stāmerienas pagastā. Demontēts tiks piemiņas akmens milicijas darbinieka A.Līduma nošaušanas vietā Beļavas pagastā pie “Ābeltiņiem”, autoceļa Smiltene–Gulbene ziemeļaustrumu pusē. Plāksne jāsaglabā Okupācijas muzeja krājumā.

Tāpat demontāžas darbi veicami vietā, kur 1943.gada 18.jūlijā kritis Ziemeļlatvijas partizānu vienības komandieris Voldemārs Ezernieks un četri partizāni, Beļavas pagasta Letēs starp Ezera ielu un Bērzu ielu.

Vēl demontējama piemiņas plāksne, kas veltīta sarkanajiem partizāniem Imantam Sudmalim un Maldim Skrejam Stāmerienas pagastā, Brīvības ielā 29, pie bijušajām Vārgaļa dzirnavām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gulbenes novadā kā obligāti demontējamus Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) pašvaldībai norādījusi pavisam četrus okupācijas pieminekļus, “Dzirkstelei” stāsta pašvaldības Īpašumu pārraudzības nodaļas vadītājs Kristaps Dauksts. Starp tiem ir arī piemineklis Druvienas pagastā vietā, kur kritis padomju armijas majors Pēteris Jakovenko. Šī vieta atrodas uz privātas zemes īpašuma apmēram 100 metrus uz dienvidaustrumiem no “Mežkleivu 2” dzīvojamās ēkas, ceļa Ranka-Druviena ziemeļaustrumu malā. Zemes īpašnieks pašvaldībai solījis šo pieminekli demontēt pats. K.Dauksts saka – tas ir pašvaldībai pieņemams risinājums, tomēr privātpersona informēta, ka šī apņemšanās ir jāizpilda līdz noteiktam termiņam – 15.novembrim.

K.Dauksts arī stāsta, ka, saņemot no VARAM demontējamo okupācijas pieminekļu sarakstu, pašvaldība ir konsultējusies ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi. Uzdots fotografēt visus demontējamos pieminekļus. Uzdots saglabāt tikai viena pieminekļa plāksni, lai to nodotu Okupācijas muzejam. Pārējās šā pieminekļa daļas un trīs pārējie pieminekļi pēc demontāžas ir utilizējami.

Uz jautājumu, vai pašvaldība plāno demontēt arī okupācijas pieminekli Galgauskas pagastā pie kultūras nama, kur ir piemiņas vieta par padomju varu kritušajiem ciema iedzīvotājiem, K.Dauksts atbildēja, ka pagaidām to nevar atbildēt. Viņš vērsa uzmanību, ka pašvaldībai no VARAM bija dots saraksts ar obligāti noteiktā termiņā līdz 15.novembrim nojaucamajiem okupācijas pieminekļiem. Taču pašvaldība turpmāk var pēc saviem ieskatiem papildināt savā administratīvajā teritorijā demontējamo okupācijas pieminekļu sarakstu, kā arī veikt demontāžu arī pēc 15.novembra.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Dzirkstele” jau rakstīja ŠEIT

– Diāna Odumiņa

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (13)

 1. Vēsture atkārtojoties!
  Par to vajadzētu padomāt gan rīkojumu devējiem, gan izpildītājiem.

  3
  1
 2. Komunisti un okupanti tagad dievam tic…agrāk tie paši kakāja baznīcās un lopus tur turēja.
  Pret sapuvušiem okupantiem nav vairs nekādas cieņas.

  4
  4
 3. ‘ fredij’, vai tad tu netaisījies uz to kobzona koncertu?
  Paskat, cik skaisti Narvā utilizēja to krievi metāllūzni!

  3
  3
 4. Taņka, beidz “ēst” panorāmas sūdus! Nekas nav novākts un arī nenovāks, jo iedzīvotāji tam nepiekrīt.

  3
  4
 5. Taņka, krāna vadītājs, kurš Narvā nocēla tanku, gājis bojā autoavārijā!
  Nu ko vandāļi? Ir vai nav karma?

  2
  1
 6. Liku bēdu zem akmeņa,
  pāri gāju dziedādama,
  ramtai rīdi, ramtai rīdi rallallaaa
  Utaino okupantu impērijas kupica tiek pārvērsta gruvešos arī Rīgā!!!
  urā tovariši kolchoznieki! Šodien var iedzert!

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.