Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Eiropas dienā bērnu aizsardzībai no seksuālas vardarbības aicina izpildīt testu

Foto: “Pexels-Pixabay”.

Draudzību veidošana internetā ir mūsdienās izplatītākais veids, kā atrast jaunus domubiedrus, socializēties un paplašināt savu redzesloku. Tomēr, ne viss internetā ir tā, kā tas izskatās, un ne visi interneta lietotāji ir ar labiem nodomiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Šodien, 23. novembrī, tiek atzīmēta Eiropas diena bērnu aizsardzībai no seksuālas vardarbības. Valsts policijas prakse liecina, ka aizvien aktuāli ir noziedzīgi nodarījumi pret nepilngadīgu personu tikumību un dzimumneaizskaramību tieši interneta vidē. Šogad vēlamies pievērst uzmanību aizvien pieaugošai problemātikai – bērnu pavedināšanai internetā. Joprojām aktuāli ir notikumi, kur bērni, varbūt pašiem to neapzinoties, tiek iesaistīti pornogrāfiska rakstura materiāla apritē – pēc sarakstes biedra pieprasījuma darījuši lietas, ar kurām nelepojas,” saka Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Madara Šeršņova.

Raksturojot bērnu pavedināšanas internetā ietekmi uz bērnu un pusaudžu tālāko attīstību, eksperti norāda, ka, saskaroties ar pavedināšanu internetā, bērnam var rasties virkne negatīvu, spēcīgu emociju, piemēram, kauns, vainas sajūta, bezspēcība, bailes, trauksme, arī dusmas, kas traucē bērnam meklēt palīdzību.

“Kā liecina Latvijas Drošāka interneta centra, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas un Valsts policijas pieredze, visbiežāk bērni sākotnēji tiek uzrunāti populārākajās sociālajās vai spēļu platformās un pēc tam tiek pārvilināti uz mazāk kontrolētām platformām, lai turpinātu ar bērnu saraksti, foto apmaiņu un videosaziņu,” uzsver M.Šeršņova.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Reaģējot uz šo problemātiku, Latvijas Drošāka interneta centrs (“Drossinternets.lv”), Valsts policija un Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas eksperti ir izstrādājuši pašpalīdzības testu “sos.drossinternets.lv”, lai notestētu, cik droša ir bērna draudzība internetā, uzzinātu, kā atpazīt pavedināšanas gadījumus un – kur meklēt palīdzību.

Testu var aizpildīt bērns, jaunietis, speciālists, kurš strādā ar bērniem, kā arī bērnu vecāki. Tests palīdz katrai no iepriekš nosauktajām kategorijām saprast, vai konkrētais bērns ir piedzīvojis pavedināšanu internetā (angliski – “grooming”).

Testu var aizpildīt šeit

“Ja rodas aizdomas, ka notikusi bērna pavedināšana internetā, neizdzēsiet saraksti un sociālās platformas profilu, saglabājiet visus pieejamos pierādījumus, vērsieties pēc palīdzības, zvanot pa Uzticības tālruni 116111, sazinieties ar “Drossinternets.lv” vai Valsts policiju, zvanot pa tālruņa numuru 110,” uzsver M.Šeršņova.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.