Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Ieskatoties Gulbenes novada autoru kopkrājumā “Baltās dzejas valsis”

Foto: Gatis Bogdanovs.

Gulbenes novada bibliotēkā 28.decembrī uz tikšanos tika aicināti dzejas cienītāji, lai kopā ar novada autoriem ieskatītos nupat izdotā kopkrājuma ”Baltās dzejas valsis” lappusēs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Krājuma pirmsākumi meklējami 23 gadu senā vēsturē, kad Gulbenes bibliotēkā pēc novada dzejnieku un prozaiķu ierosmes tika dibināts literātu klubs “Autogrāfs”. Tolaik galvenie akcenti tika likti uz savu prasmju attīstīšanu un pilnveidošanu, uz publicitātes iespējām. Vēlāk izrādījās, ka vērtīgākais ieguvums ir kopā būšana un caur to – sevis atklāšana un pasniegšana, citam cita sadzirdēšana. Katram zināms, ka domubiedru pleca sajūta ir vislabākais radošais stimuls. Par to liecina kluba darbības laikā ar “Vītola izdevniecības” atbalstu tapušie kopkrājumi – “Autogrāfs” (četri sējumi), “12 mūsējie”, “Mīļumā dots – no sirds dots”, “Es tev siltu ugunspuķi dāvināšu”. Radošo pacēlumu starp domubiedriem guvuši daudzi novada autori, kas izdevuši paši savus krājumus.

Doma par šo jauno krājumu attīstījās pēc mijiedarbības principa: kāds no senajiem kluba dalībniekiem ierunājās par kopīgu sanākšanu pēc ilgākiem laikiem, kāds – par mazām dzejas dienām kaut vai pašu priekam, Edīte Siļķēna – par baltās dzejas pasākumu Stāmerienas pilī, es – par autoru un dzejas atlasi, un tūlīt jau arī radās nosaukums – “Baltās dzejas valsis”, ko ar prieku atbalstīja “Vītola izdevniecības” redaktore Ilona Vītola. Krājuma vadmotīvu pieteica tā nosaukums – baltais un gaišais visās tā izpausmēs: noskaņās, izjūtās, dabas un dzīves norisēs un tik smalkās dzejnieka dvēseles vibrācijās, ka tās var sajust tikai ar sirdi.

Visaptverošāk krājuma galveno domu vienā teikumā izteikusi Sarmīte Zviedre:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Baltu līniju velku cauri gadalaikiem:

sniegs, ievziedi, pīpenes, migla un atkal sniegs,

bet pāri visam – balta mīlestība.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pie šiem vārdiem pamatos pieturējušies arī citi krājuma autori, piedāvājot savus dzejoļus grāmatai, un tomēr daļa no dzejniekiem pratuši baltajam piešķirt dziļāku redzējumu un plašāku skanējumu. Šajā krājumā ar saviem baltajiem vārdiem pie lasītāja dodas 23 Gulbenes novada autori – seni draugi un domubiedri, no kuriem gan tikai četri “Autogrāfā” ir no pašiem pirmsākumiem: Arvis Degums, Anita Graumane, es un Ilona Vītola. Tomēr arī par citiem ar lepnumu varu teikt – savējie, garāku vai īsāku laika posmu blakus bijušie, radoši domājošie, dziļāk un jūtīgāk redzošie, ar savu vārda mākslu un talantu pie klausītājiem droši gājušie. Ir patiess prieks, ka lasītāju no “Baltās dzejas valša” lappusēm uzrunā arī Inta Aizkalniete, Vilis Grasis, Uldis Ilva, Velta Ivanova, Dace Jansone, Daiga Kalinka, Antoņina Logina, Evita Lūse, Aivars Osis, Irisa Puidze, Zintis Purens, Ramona Ruņģe-Keiša, Ivars Strautiņš, Inese Strautmale, Ilva Šimone-Žvīgure, Inese Tirzīte, Inese Tora, Jolanta Zirne un Sarmīte Zviedre.

Krājuma ”Baltās dzejas valsis” atvēršanas svētki nedēļu agrāk notika Stāmerienas pilī, kur dzejas rindās izjusto balto noskaņu jaunās dimensijās pacēla ne tikai pils īpašā atmosfēra, bet arī kolorītā gaismu krāsu gamma, kas baltajam piešķīra īpaši romantisku vibrāciju. Ne velti grāmatas vākam izmantota Ingas Lapses fotogrāfija. Abos krājuma svētkos gaišās noskaņas ar mūziku savija saksofonists Jānis Upītis, un jebkurš no klausītājiem pārliecinājās – tieši saksofons piestāv mūsu “Baltās dzejas valsim”.

– Iveta Krūmiņa, krājuma sastādītāja

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (11)

 1. Nu ko dzejotaji..lai jusu domas satiekas baltajaa dzejas valsii..lai katrs ieklausas jusu balsii.kas nak no dveseles dzilem ka smalka stiga. ..panem saudzigi to savaa plaukstaa..lai sasilda tevi sai pasaulee aukstaa. Laimigu radosu darbigu jums jauno gadu…

 2. Jaa to dzejnieku visvairak ir saradusies saeimaa..apbrinoju kads talats tam partijam ta sadzejot partijas programmas pirms velesanam.acis nepamirjskinot..un tauta taa noticeja. tikai siee dzejolisi sen jau izpleneejusi ka pelni vejaa aizmirsti..siem vitus dzejniekiem tauta gan paldies heteiks..bet gan publisku fui.

  4
  2
 3. Vai tev nepatik dzeja..es sodien dzejoju pantinu ko salavecim noskaitit..vai tu salavecim nekad neesi skaitijis dzejolisus..ko..

 4. Vispar jau portali ir kluvusi galigi tuksi…laikam nevieham vairs tie neinterese iznemiot algotos komentetajus..senak tie bija pilni ar komentariem no tautas..tas laiks ir beidzies.cilveki ieravusues katrs savaa caulaa .laikmets dara savu…es ari parsjatu lielajos portalis tikai Paris rakstu..mani ari tie neinteresee..lauku avizites palasu.vienas negacijas….naks pavasaris un darbu bus vairak tad neiznaks laika komentet..bet vispar es tiem heredzu jegu..ja godigi es te izklaidejos..un tikai …

  2
  1
 5. Kādi komentāri no tautas?
  Cenzūra vienkārši nenormāla. Tagad ir tik daudz “aizliegto” vārdu, ka komentāru nevari ielikt vai pēc īsa brīža izdzēš.
  Dzirkstele ir labs varas pakalpiņš un cilvēktiesību ierobežotājs!

  9
  1
 6. Vispar man arii skiet divaina sii avize…vai ari cilveki.tik daudz sirsnigu rakstu par pasu cilvekiem..bet komentaru nav vai negativa nostaja..tad kadel vispar publicejiet.ja pasi hecieniet tos par ko rajstiet..laikam jau jums te piestrada vai apmeklee Perkami laudis…ja cenzura stradaa.skatos lielajis portalos ari komentet liegts nu tad klapejiet ciet tos portalus..un kapec par internet maksat…

  5
  1
 7. Palasiet portalu mainampasauli telegram…sazverestibas nav ir tikai hesopeja vai nevelesanas saredzet un atzit patiesibu

 8. Nu ko dzejnieki..lidz jaunajam gadam Paris stundas…neesmu dzejniece..bet skolas gados dzejolus pa kadam uzrakstiju so uzrajstiju 5. Klasee ar kuru ari gribu novelet visiem laimigu jauno gadu ….sals nemitas..kaut kas spraksk.kas tur ir…vai ziema atnakusi..jau logos pasakainas ugunis un eglu zeros laime sez. Pie durvim klauve bardains viirs jaunais gads ir klat..ko tas nesiis man.prieku bedas vai jaunas dzives parmainas…tik vienu zinu.laiku manu aiznesiis un citu laiku atresia.un manuus gadus saskaitis un jaunu darba pilnu gadu paradis.

  4
  1
 9. tā i kaut kāda adamsu ģimene? Vāks grāmatai : neglītuma seja ?

  3
  3
 10. Esmu paviesojusies jusu portalaa..paldues par uzmanibu..tomer manai dveselei ir vajadzigs pavisam kaut kas cits..ko atradu citur…lai jums veicas gulbenuesi..un attaa.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.