Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenes novada dejotāji mājās atgriežas ar sajūtu — varētu dejot vēl un vēl

Deju lieluzvedumā “Mūžīgais dzinējs” Daugavas stadionā dejotāji ļauj uzmirdzēt novadu krāsām. Foto: Gatis Bogdanovs.

Vairāk nekā 17 000 dejotāju izdejoja lieluzvedumu “Mūžīgais dzinējs”, piedaloties XXVII Vispārējos latviešu dziesmu un XVII deju svētkos.

Starp svētku dalībniekiem bija arī Zaigas Mangusas vadītie jauniešu kolektīvi – “Litenietis”, Stāmerienas “Poga”. Tāpat arī Lizuma senioru deju kolektīvs“Ozoli” un vidējās paaudzes deju kolektīvs “Dārda”. Par nupat aizvadītajiem viņa saka: “Pozitīvu emociju ļoti piesātināts laiks.” Z.Mangusai šie svētki likušies piesātinātāki par iepriekšējiem, kaut mēģinājumos tīri fiziski nav bijis viegli, sevišķi jauniešu B grupas deju kolektīviem. “Bet rezultāts bija tiešām skaists,” slavē Z.Mangusa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kopā ar 6.jūlija ģenerālmēģinājumu, kad visi dejotāji jau bija tautas tērpos, tika izdejot četri uzvedumi – 7.jūlijā divi un 8.jūlijā viens koncerts. Viņa bilst – pirmo reizi uz lielajiem svētkiem ir aizvedusi tik lielu kolektīvu skaitu – uzreiz četrus. Iepriekšējos svētkos dejojuši trīs viņas vadītie kolektīvi. Zaiga pati lielajos deju svētkos sākumā kā dalībniece, vēlāk kā kolektīvu vadītāja piedaloties jau, sākot no 1976.gada.

Viņa kopā ar vairākiem saviem dejotājiem izmantoja iespēju arī būt klātienē dziesmu svētku noslēguma koncertā “Kopā augšup”. “Redzējām un izbaudījām koncertu un daļu no sadziedāšanās pēc tam. Gulbenē atgriezāmies pirmdien, 10.jūlijā, pulksten 6.30,” stāsta Z.Mangusa. Novada pašvaldība bija nodrošinājusi, lai šie dejotāji pēc noslēguma koncerta tiktu pārvesti mājās.

Deju kopas “Ratiņš” dejotāji ir piedalījušies visos atjaunotās Latvijas brīvvalsts dziesmu un deju svētkos. Foto: Gatis Bogdanovs

Daiga Tipāne kā deju skolotāja uz svētkiem bija aizvedusi divus kolektīvus – Lejasciema “Unci”, kuras dalībnieki ir vidējās paaudzes dejotāji, un Gulbenes kultūras centra “Vērdiņu”, kurā darbojas seniori. Pati saka – viņai ir sajucis, cik reižu svētkos ir piedalījusies pati kā pašdarbniece un cik reižu kā kolektīvu vadītāja. Par nupat aizvadīto dienu emocionālo pārdzīvojumu D.Tipāne saka: “Šos svētkus man negribētos salīdzināt ar iepriekšējiem, jo katri no tiem ir unikāli. Koncepcija katrreiz ir īpaša. Un ir piepildījuma sajūta,” viņa teic. Pats process gan vienmēr esot vienāds – caur mēģinājumiem līdz gatavībai koncertēt lielajā kopkolektīvā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Lizuma deju kolektīva priekšgalā Jānis Klimons. Foto: Gatis Bogdanovs

“Kad “Unce” un “Vērdiņš” nodejoja pēdējo koncertu 8.jūlija vakarā, tad viņiem bija sajūta, ka varētu dejot vēl, jo izdejojamie zīmējumi ir kļuvuši saprotami, visi savās vietās var nokļūt bez problēmām, visi visu ir apguvuši. Un tad ir tā laime dejot. Vēl un vēl. Un skatītāji Latvijā mums ir tik ļoti atsaucīgi. Un tās emocijas nāk atpakaļ. Tas piepildījums,” stāsta D.Tipāne. Viņa uzsver, ka šā gada svētki ir īpaši ar to, ka virsvadītāji paši dejoja ap dziesmu svētku karogu. “Tas bija ļoti emocionāli,” saka D.Tipāne.

Viņa akcentē, ka pirmo reizi deju kolektīvu vadītājiem ir bijusi iespēja stadionā speciālās vietās priekšpusē noskatīties visu “Mūžīgā dzinēja” koncertus. “Tad gan, no priekšas skatoties, mēs zīmējumus tik labi neredzējām, bet ģenerālmēģinājumā mums bija vietas augšas rindās un mēs labi redzējām zīmējumu, kas dejotājiem bija jāizveido priekšnesumu laikā,” stāsta D.Tipāne.

Viņa arī uzsver: “Interesanti, ka šoreiz deju (baltu zīmes caur kustību dejā – red.) zīmēja paši dejotāji. Molberts bija viss stadions. Un cilvēki (dejotāji – red.), pa punktiem ejot, izveidoja zīmes. Tas bija ļoti skaisti.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

D.Tipāne ir gandarīta par 10.jūlija brīvdienu, lai visi lielo svētku dalībnieki, kolektīvu vadītāji varētu atvilkt elpu pirms atgriešanās darba ikdienā. Viņa bilst – svētku laikā nevienam nav izdevies naktsmieram atvēlēt vairāk par 4-5 stundām. Pēc svētkiem visiem gribējās kārtīgi izgulēties, kaut gan saviļņojums joprojām bija liels un tā uzreiz atslēgties no piedzīvotā neesot viegli. “Dejotāji pie tā ir pieraduši, ka caur grūtumu mēs ejam uz košumu,” rezumē D.Tipāne.

Gulbenes novadu šajos svētkos pārstāvēja 15 deju kolektīvi ar 303 dejotājiem: “Litenietis”, “Poga”, “Zeija”, “Malduguns”, “Veiksme”, “Apinītis”, “Ega”, “Azanda”, “Unce”, “Ratenieki”, “Dārda”, “Ratiņš”, “Vērdiņš”, “Ozoli”, “Avots”.

Prieka un emociju pārpilnība Stradu pagasta deju kolektīva “Zeija” vadītājas Daces Freimanes (centrā) un viņas dejotāju sejās. Foto: Gatis Bogdanovs
Litenes vidējās paaudzes deju kolektīvs “Ratenieki” vēl tikai gaida savu uznācienu. Foto: Gatis Bogdanovs
Gulbenes kultūras centra senioru tautisko deju kolektīvs “Vērdiņš” arī pēc noslēguma koncerta “Mūžīgais dzinējs” vēlējas iemūžināt sevi kopbildē pie skaistā Daugavas stadiona noformējuma. Foto: Gatis Bogdanovs
Beļavas vidējās paaudzes deju kolektīva “Ega” dejotāji pēc koncerta neizrādīja ne mazāko nogurumu, jo emocijas bija ņēmušas virsroku. Foto: Gatis Bogdanovs

— Foto: Gatis Bogdanovs

Projektu līdzfinansē “Mediju atbalsta fonds” no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Dzirkstele”.

#SIF_MAF2023

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (5)

  1. Paldies par skaistajiem svētkiem un uzburto brīnumu !!!
    Pateicība no sirds visiem svētku dalībniekiem, kolektīvu vadītājiem, virsvadītājiem, asistentiem, šoferīšiem, fotoreportieriem, operatoriem, žurnālistiem, pavāriem, apsargiem, pārdevējiem… brīvprātīgajiem un citiem rūķīšiem organizatoriskajā komandā!
    Lai svētku prieks, emocijas, enerģija un gūtais gandarījums ir sabiedrotais turpmākajās gaitās 🙂

    16
    4
  2. Diez ko mācām pēctečiem. Naudas nav, iztikšana švaka, parādi milzīgi, medicīnas nav.. notika tautas svētki? Nē, šovs un bizness notika uz pilnu klapi. Gandrīz 20 miljoni no kurienes? Ja jau drīkst valstī, tad drīkst arī ģimenē. Tērēt naudu, kuras nav. Varēja taču pa vienkāršo. Latviskāk.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.