Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Rakstnieces Tirzmalietes 14. un 15. grāmata

Ilustratīvs foto: no Gulbenes novada bibliotēkas “Twitter”.

Pavisam nesen – februārī – sagatavota un drīz būs pieejama bibliotēkās rakstnieces Tirzmalietes jaunākā – 14. – grāmata kopš 2015.gada. Tās nosaukums ir “Tirzmaliete. Rakstnieces Lejasciema perioda apceres”, un grāmatā ietvertas rakstnieces pārdomas un apcerējumi no 1923. līdz 1938.gadam. Par Pirmā pasaules kara gadiem un Latvijas Republikas sākuma gadiem materiālu diemžēl trūkst.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

1936.gadā žurnālā “Zeltene” vienā no 1.numura rakstiem atzīmēts, ka ”Tirzmaliete no priekšlasījumiem paredz izlaist grāmatā izlasi”. Tagad, pēc 85 gadiem, iecere pārvērtusies īstenībā, ietverot visu, ko izdevies atrast apceru lauciņā.

Apceres nosacīti būtu iedalāmas trīs daļās. Visvienkāršāk laikam ir ar apcerēm, kas satur eksaktu, pārbaudāmu informāciju. Tādas ir, piemēram, 1931.gada apcere “Uz Jelgavu!” – atmiņas par braucienu uz IV Dziesmu svētkiem 1895.gadā Jelgavā – tur ir gan emocijas, gan fakti. Šajā sadaļā ietilpinātas pavisam 8 apceres.

Grūtāk būs ar otro tēmu, piemēram, 1923.gada apceri “Par sievietes dzīves uzdevumu un pienākumu” un 1924.gada apceri “Par mīlestību (1. un 2.daļa). Jāsaka, ka šīs sadaļas pavisam 12 apcerēs paustās domas atsevišķos gadījumos varētu būt diskutablas un pat neviennozīmīgas, tomēr labi raksturo autores nostāju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Trešajā grupā ietilpināmas 2 apceres – 1937.gada “Izvilkums no Tirzmalietes priekšlasījuma “Mūsu likteņi”” un 1938.gada “Tautas gara dižums nav salaužams”. Jāsaka uzreiz, ka Tirzmaliete pozitīvi vērtēja tā saukto “Vadonības laiku”, kas sākās 1934.gadā – domājams, joprojām jau no 1905.gada mantotajā pretvācu noskaņojuma kontekstā. Vienīgais dīvaini, ka Ulmaņa personības slavinājums jau pēc 2-3 gadiem noveda pie valsts zaudēšanas un sekojošas valsts idejas nesēju iznīcināšanas…

Grāmatā minēti arī daudzi zīmīgi piemēri par Tirzmalietes dažādos gados nolasītajiem priekšlasījumiem. Viņa pati teikusi: “Kaut gan, priekšlasījumus rakstot, nokavēju rakstīt citus darbus, bet šie izbraukumi ir mans prieks un vienīgā pārmaiņa vientulībā.”

Drīz, marta beigās, klajā nāks arī 15. Tirzmalietes grāmata kopš 2015.gada. Tajā būs apkopoti dažādu autoru veltījumi rakstniecei Tirzmalietei viņas apaļajās jubilejās 1926.gadā (50 gadi) un 1936.gadā (60 gadi). Ja par 1926.gadu ir tikai divu autoru trīs teksti, tad 1936.gadā tekstu ir daudz un tie ir pelnīti cildinoši un atzinīgi. Kopā tur būs pārstāvēti daudzi teksti, arī daži ne visai gari, bet tieši tāpēc palikuši anonīmi. Savukārt rakstnieces 35 gadu darba jubilejai 1934.gadā veltīti divi viņas daiļradi pozitīvi vērtējoši raksti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atsevišķi atzīmējami arī vairāku autoru Tirzmalietei veltītie dzejoļi. Te pārstāvēti Lejas draudzes mācītājs Ernests Ādolfs Putniņš (3 dzejoļi; viņi kopā ar Tirzmalieti bija 15. Lejasciema Vanagu novada goda biedri), viņa sieva Maiga Putniņa (2 dzejoļi), Milda Sildega (Lībiete), Emma Stegere un divi citi autori (visiem pa vienam dzejolim) – kopā 9 dzejoļi.

– Normunds Treijs

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (7)

 1. Katrs jau tos laikmetus redz savadak..tas ir subjektivas atminas…es labporat klausos dzivu vestures liecinieku atminas…sibirijas berni ari daudzi mirusi..starp tiem ari mani tuvinieki..ome slavinaja ulmanlaikus.kur tie gadi ka vinas nav..stastits ir par tevijas karu…daudz lasits..donaju kapec cilvekuem jakaro..kapec katrs nevar dzivot saca zemee un but laimigi..tik daudz naves uz zemez sakrajies ka paluek baisi..un atluek puekrist ka cilveks tiesam ir dieva kluda…jo varaskare aljatiba to vajaa..

  1
  1
 2. Es mezaa lasot ogas uzgaju kjara laika bumbu bedres….un domaju..cik labi ka tas bija tik sen un nekad neatjartosies un cilveki nekad karus vairs nepieredzes jo bus macijysies no klydam..bet izradas ka vesture atjartojas un bumvbs atjal krit uz nevainigas zalas zemites. Iznicinot dzivibas un visu ko cilveki sacelysi .un tikai 80 gadi pagajysi viena cilveka muzs…un atjal karss..

 3. Ir puenacis laiks ka mazas sadzives problemas mani vairs neinteresee…un negribas ari neko lasit.ka ari izklaide..skiest ka nekas labs pasaule nav gaidams…mani tas nomac.atluek donat tikai par daramo un gaidit vasaru..kad varesu no sis arprata parnemtas pasaules paslepties mezaa starp papardem..lasit ogas verot kokus..un baudit mieru

  2
  1
 4. Vai tad tai adelei nav zāļu, ko dzert? Gulbenē daudz aptieku, aizej un nopērc kaut ko!

  2
  3
 5. Kss ir kk..tev laikam adel pendeli iedevusi tik stipri ka nespej vinu aizmirst..ko…vai ari sieva nedod ka te ardies..ak nabadzins

  2
  3
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.