Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Svētki prasīja nopietnu dziedātāju izturību; Lizuma kultūras dzīves vadītāja Elita Dūte: “No sirds lepojos ar visiem pašdarbniekiem!”

Starp visiem koriem arī mūsu “Tirzmalietes”. Foto: no personiskā arhīva

Šogad koriem dziesmu un deju svētkiem bija ļoti plašs repertuārs, kopumā vairāki desmiti dziesmu un divi lielkoncerti.

Lizuma kultūras nama vadītāja un Lizuma jauktā kora dalībniece Elita Dūte “Dzirkstelei” atzīst, ka šogad bija īpaši svētki, jo tie pirmo reizi notika atjaunotajā estrādē – Mežaparka “Sidraba birzī”. Pirmo reizi bija divi koru mūzikas lielkoncerti – “Tīrums. Dziesmas ceļš”, kurā tika izcelta tautas dziesma kā kora dziedāšanas sākotne, un svētku noslēguma lielkoncerts “Kopā augšup” – veltījums dziesmu svētku tradīcijas 150.gadadienai. Līdz ar to kora dziedātājiem bija jāsagatavo divas dziesmu programmas. Katra programma tika nodziedāta divas reizes – ģenerālmēģinājumā un koncertā, kopā četros koncertos, kuri prasīja nopietnu dziedātāju izturību.

“Vairākums mūsu kora dziedātāju atzina, ka viņus iepriecinājis virsdiriģentu skrupulozais, aizrautīgais, profesionālais darbs, iestudējot dziesmas gan novadu kopmēģinājumos, gan Mežaparka estrādē, kā arī dziesmu repertuārs un režisora risinājums lielkoncertam “Tīrums. Dziesmas ceļš”. Viņi atzīmēja, ka būtu pateicīgi, ja kora dziedātājiem tiktu dota iespēja noskatīties dejotāju lielkoncertu, tāpat kā dejotājiem uz noslēguma koncertu,” saka E.Dūte.

Taču kopumā Lizuma kora dziedātāji mājās atgriezušies priecīgi un iedvesmoti, kaut gan dienas slodze nebija no vieglajām. Emocijas, kuras gūtas šajos svētkos, ir neatsveramas. “Varam tikai apbrīnot mūsu tautas talantus! Cik daudz mums ir lielisku komponistu, dzejnieku, horeogrāfu, amatnieku, mūziķu, vokālistu, režisoru, dziedātāju un dejotāju! Tas ir mūsu tautas krāšņums, kuru vienkopus redzam, dzirdam, sajūtam un piedzīvojam reizi piecos gados. Priecājamies, ka viņu vidū ir arī mūsu teju pusotrs simts amatiermākslas dalībnieku! No Lizuma pagasta uz svētkiem devās septiņi amatiermākslas kolektīvi, mājās atgriežoties ar brīnišķīgām emocijām. No sirds lepojos ar visiem mūsu kolektīvu vadītājiem un pašdarbniekiem!” uzsver E.Dūte.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Lizuma jauktais koris kopā ar draugu koru dalībniekiem no Bauskas un Baložiem. Fonā – “Sidraba birzs”. Foto: Jolanta Galakrodzeniece

Ir ļoti laba “pēcgarša”
Arī Lejasciema kultūras nama jauktā kora “Kaprīze” diriģente Ineta Maltavniece stāsta, ka repertuārs nebija vienkāršs, bet tāpēc jau visu gadu centīgi mācījušies šo repertuāru.

“Kad jau bijām lielajā estrādē, tad jau dziesmām pavisam cita skaņa, visi kopā dzied, un pavadījumi un solisti, redzam arī režisora risinājumu, kā tas viss tika pasniegts. Ļoti emocionāls bija pirmais koncerts “Tīrums. Dziesmas ceļš”, bet otrs koncerts – “Kopā augšup” bija tāda ļoti liela tautas kopība,” stāsta I.Maltavniece un turpina, ka visi svētku dalībnieki, ar ko viņa ir runājusi, atzīst, ka ir ļoti laba svētku “pēcgarša”.

“Jā, bija grūti. Bija gan lietus, gan saule estrādē tieši pretī, bet tie ir dziesmu svētki! Mēs runājām, ka koncertā “Tīrums. Dziesmas ceļš” ir par daudz dziesmu, jo koncerts bija garš – četras stundas. Šis koncerts varbūt varēja būt nedaudz īsāks, un kāda varbūt tur arī bija lieka dziesma. Bet kopumā par svētkiem – jā, ir laba “pēcgarša”, lai gan bija arī grūti un dziesmas pagrūtas, bet rezultāts ir labs, un tas to visu atsver. Mums uz svētkiem bija arī jauni tērpi – meitenēm tie bija papildināti ar jaunām jakām, kā arī jaunas galvassegas – vainagcepures, vīriem – jaunas bikses un mēteļi. Tas arī mums deva vēl papildu pacilājumu un lielu prieku. Jutāmies skaisti un labi!” saka I.Maltavniece.

Bija gan lietus, gan saule, bet koristi, arī kora “Kaprīze” dziedātājas, to visu izturēja godam un ar smaidu. Foto: no personiskā arhīva

Satiekas īsteni latvieši
Arī Tirzas kultūras nama sieviešu koris “Tirzmalietes” no svētkiem atgriezies ar pozitīvām emocijām. “Mēs esam tie, kas ieiet vēsturē, ka esam tur dziedājuši. Bija fantastiski! Visi draudzīgi. Satikušies visi īsteni latvieši,” uzsver A.Alberte, kura ir pieredzes bagāta svētku dalībniece. Pirmo reizi Alda dziesmu un deju svētkos piedalījās pirms 50 gadiem.

Savukārt par pietiekami sarežģīto repertuāru A.Alberte saka, ka tas nebija neapgūstams, bet, viņasprāt, daža laba dziesma varēja arī nebūt. “Man pietrūka, piemēram, “Lūgšanas”, no rokoperas “Lāčplēsis” “Mazs bērniņš krustcelēs”, “Lūk, rozes zied”,” stāsta A.Alberte.

Viņa atzinīgi vērtē arī ļoti labi pārdomāto organizāciju. “Tas, ka apsargi neļāva ienest kaut ko iekšā dalībniekiem, tas ir pareizi, jo drošībai ir jābūt, ņemot vērā situāciju, kāda tagad ir pasaulē. Mūs ļoti labi ēdināja un skolā, kur dzīvojām, par mums ļoti labi rūpējās,” saka A.Alberte.

Gulbenes kultūras centra jauktā kora “Harmonija” diriģente Māra Mezīte lielos svētkus vēroja televīzijā, un tas nebūt neliedza gūt sirsnīgu emociju buķeti. “Skatījos visu no pirmās līdz pēdējai minūtei. Es kā kora diriģente varu pateikt, ka man repertuārs patika!” saka M.Mezīte. Sagatavošanās process līdz svētkiem bija smags darbs, jo divi gadi bija, kad neko nevarēja darīt, un tad viss bija jāizdara ļoti īsā laikā.

Korim “Kaprīze” šī ir viena no mīļākajām svētku bildēm. Te labi redzami viņu tautas tērpi, kas atsvaidzināti ar jauniem elementiem: sievām – jaunas jakas, vainagcepures, vīriem – jaunas bikses un mēteļi. Foto: no personiskā arhīva

Vienoti dziesmā
Gulbenes novada vidusskolas jauniešu korim “Silver” ceļš līdz svētkiem bija īpaši garš, jo pandēmijas dēļ skolu jaunatnes svētki nenotika ierastajā formātā.

Kora diriģente Baiba Ozoliņa stāsta, ka jauniešiem mūsdienās ir tik daudz dažādu interešu un ārpusstundu pulciņu, ka kora dziedāšana nav starp tādām modes nodarbēm, jo tas prasa laiku, attieksmi, lai dziedātu, ir jāmācās, jāapgūst dziesmas, jānāk regulāri uz mēģinājumiem. Dziesmu svētki ir kā stimuls, kā mērķis, kur tomēr daudzi no jauniešiem vēlas nokļūt.

“Es ļoti priecājos, ka jaunieši varēja apgūt noslēguma koncerta dziesmas un iegūt iespēju piedalīties svētkos kā pilntiesīgi dalībnieki, saprast, sajust un izbaudīt īsto un lielo svētku garšu. Lepojos, ka jaunieši var! “Silver” korim uz koru skati un svētkos pievienojās ģimnāzijas absolventi, par ko liels prieks, jo tieši skolas koris ir bijis pirmais “tramplīns” tālākajām dziedāšanas gaitām. Tas silda sirdi!” atzīst diriģente B.Ozoliņa.

Kora “Silver” dalībnieks Kārlis Bošs svētkos guvis ļoti patīkamas emocijas. Lai gan mēģinājumi bija nogurdinoši, noslēguma koncerts un ģenerālmēģinājums atsvēra šīs grūtības. “Bija tik lieliski dziedāt kopkorī šīs skaistās, emocionālās dziesmas!” saka jaunietis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Svētkos kora “Silver” jaunietes satiek jauno Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču. Foto: no personiskā arhīva

Arī Agnese Beča atzīst, ka sajūtas bija iespaidīgas. “Tā kopības sajūta… vairākas reizes asaras nobira. Man bija patiesi liels prieks būt daļiņai no šiem svētkiem! Esmu laimīga, ka dzīvoju Latvijā, kur ir jauki cilvēki un tradīcijas, kas vieno!” uzsver jauniete.

Savukārt Dāvids Klucis izjutis neaprakstāmi milzīgu māju sajūtu. “It kā es atrastos Latvijas sirdī un dvēselē, vienots dziesmā ar savējiem. Es varu lepoties, ka zeme, no kuras esmu cēlies, ir iedvesmojusi mūs būt tik skaistiem, spēcīgiem un vienotiem!” uzsver D.Klucis.

Evelīna Upīte tāpat kā citi kora dalībnieki ir ļoti priecīga par iespēju piedalīties svētkos, kuros kolektīvs kļuva kā viena ģimene, un tika iegūtas kolosāli pozitīvas emocijas.

“Savukārt es lepojos ar saviem dziedātājiem un no sirds saku paldies visiem labajiem cilvēkiem, kuri ir ar mums kopā dažādos kora dzīves brīžos! Uldim Kokaram, kurš vienmēr mums uzticas un tic, ka mēs varam. Maijai Skopānei, kura bija blakus šajā garajā procesā uz svētkiem, un Ivetai Zvaigznei, kurai korim “Silver” vienmēr ir paši skaistākie vārdi,” uzsver B.Ozoliņa.

Koris “Harmonija” kopā ar talantīgo latviešu diriģentu Intu Teterovski. Foto: no personiskā arhīva
“Harmonijas” vīri pozē kopā ar populāro diriģentu Uldi Kokaru. Foto: no personiskā arhīva

Projektu līdzfinansē “Mediju atbalsta fonds” no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Dzirkstele”.

#SIF_MAF2023

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.