Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Aicina piedalīties Igaunijas–Latvijas fotokonkursā par lāčiem

Publicitātes foto: Leo Eensoo.

Lai ikvienam dotu iespēju ielūkoties brūnā lāča dzīvē savvaļā, Igaunijā un Latvijā izsludināts kopīgs fotokonkurss „Lācis – mūsu kaimiņš”. Izlases darbu fotoizstādes rudenī notiks Tallinā un Dabas muzejā Rīgā. Par to informē Latvijas Nacionālā dabas muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Polīna Šķiņķe.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Brūnais lācis ir vienīgais Baltijā savvaļā sastopamais lāču dzimtas dzīvnieks. Tas izvēlēts par šī gada dzīvnieku Igaunijā, turklāt ideju par gada simbolu igauņi aizguva no Latvijas. Kaimiņvalstī gada dzīvniekam veltīts fotokonkurss notiek katru gadu un kļuvis par iecienītu platformu domu apmaiņai. Lai arī Latvijas sabiedrība varētu piedalīties konkursā un dalīties lāču fotomirkļu pieredzē, konkursa rīkošanā iesaistījies arī Dabas muzejs. 

Lācis ir ļoti uzmanīgs un gudrs dzīvnieks, kas zina, kā turēties tālāk no cilvēka. Daži jaunie lācēni ir drosmīgāki un mazāk baidās no cilvēkiem, bet īstie vecie lāči izvairās no cilvēka un tos var ieraudzīt tikai ar viltību un no speciāli izbūvētiem slēpņiem. Igaunijā ir ap 1000 lāču, tomēr cilvēku, kuri patiešām satikuši lāci, ir diezgan maz. Latvijā to ir vēl mazāk. 

“Fotokonkursālīdz 3. oktobrimgaidām fotogrāfijas, kas ataino lāča dzīvi – ne tikai izcilus portretus, bet arī bildes, kurās redzamas meža karaļa darbības pēdas (skrāpējumi, izkārnījumi, miga, pēdu nospiedumi u.tml.) jebkurā vietā dabā. Konkursa rīkotājiem ir interese par visu, kas saistās ar lāci – gan bildes ar lāču mazuļiem, gan lāču papi, gan lāču dzīves dažādās ainas visa gada garumā. Tiek pieņemtas arī fotogrāfijas no novērošanas kamerām, kurās iemūžinātas aizraujošas lāču dzīves ainas. Labāko fotogrāfiju autoriem tiks piešķirtas balvas, arī viena nakts “ActivEst” lāču vērošanas slēpnī Alutagusē. Izlases darbu fotoizstāde Igaunijā tiks atklāta oktobra beigās, bet Latvijas Nacionālajā dabas muzejā – novembrī,” informē P.Šķiņķe.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dabas aizsardzības pārvalde un citu dabas aizsardzības un izpētes institūciju speciālisti aicina ikdienā un fotomirkļu dēļ sabiedrību būt piesardzīgiem! Fotokonkursa dēļ nepievilināt lāčus, tos piebarojot, piemēram, atstājot ēdienu vai tā pārpalikumus, kā arī nenoslēgtās kompostkaudzēs nemest augļus un dārzeņus.

Ja tomēr sanāk sastapt lāci, atcerieties, ka ir svarīgi:

  • tam netuvoties;
  • nemēģināt panākt un aiztikt dzīvnieku vai tā mazuļus;
  • iespējami ātri, bet neskrienot, doties prom, paturot dzīvnieku acīs;
  • negriezt dzīvniekam muguru, bet atkāpies atmuguriski.

Pēc 2022.gada Valsts mežzinātnes institūta „Silava” monitoringa datiem Latvijā šobrīd dzīvo apmēram 60–70 lāči.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Brūnais lācis gada dzīvnieks Latvijā bija 2009.gadā.

Plašāka informācija par fotokonkursu www.dabasmuzejs.gov.lv.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.