Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Latvijā ievieš valsts aizsardzības dienestu

Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

Saeima trešdien, 5.aprīlī, trešajā lasījumā pieņēma Valsts aizsardzības dienesta likumu un ar to saistītos grozījumus citos likumos, ar ko ievieš valsts aizsardzības dienestu. Pirmais iesaukums dienesta izpildi uzsāks 1.jūlijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Likums paredz, ka Valsts aizsardzības dienestā iesaucami Latvijas pilsoņi – vīrieši – gada laikā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas. Ja pilsonis, kas pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas turpina iegūt izglītību (izņemot augstāko izglītību), viņš būs pakļauts valsts aizsardzības dienestam viena gada laikā pēc izglītības iestādes absolvēšanas. Savukārt, ja izglītības iestāde nebūs absolvēta līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai, – viena gada laikā no 24 gadu vecuma sasniegšanas. Brīvprātīgi dienestam varēs pieteikties vīrieši un sievietes vecumā no 18 līdz 27 gadiem.

Likumā noteikti vairāki izņēmumi, kad iesaukšanu valsts aizsardzības dienestā varēs atlikt. Tāpat noteikti gadījumi, kad pieņemams lēmums par neiesaukšanu dienestā.

Paredzēti vairāki valsts aizsardzības dienesta izpildes veidi. To varēs pildīt 11 mēnešus Nacionālo bruņoto spēku regulāro spēku vai Zemessardzes vienībā, kā arī piecus gadus Zemessardzē kopumā, pildot dienesta uzdevumus ne mazāk kā 21 individuālās apmācības dienu un ne vairāk kā septiņas kolektīvās apmācības dienas katru gadu. Tāpat dienestu no 2024.gada 1.janvāra varēs pildīt, apgūstot augstskolu un koledžu studentiem paredzēto rezerves virsnieka programmu. Valsts aizsardzības dienestam pakļautās personas, kuras savu domu, apziņas vai reliģiskās pārliecības dēļ nevarēs pildīt valsts aizsardzības militāro dienestu, to varēs aizstāt ar valsts aizsardzības civilo dienestu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Komplektējot valsts aizsardzības militārā dienesta iesaukumu, prioritāri tajā plānots iekļaut pilsoņus, kuri dienestam pieteikušies brīvprātīgi. Savukārt, lai nokomplektētu iztrūkstošo iesaukuma daļu, plānots izmantot atlasi pēc nejaušības principa. To paredzēts rīkot proporcionāli valsts aizsardzības dienestam pakļauto pilsoņu skaitam, kas deklarēti katrā novadā. Paredzēts, ka līdz 2027.gadam valsts aizsardzības dienestā neiesauks pilsoņus, kuri pastāvīgi dzīvo ārvalstī un savu dzīvesvietas adresi ārvalstī ir paziņojuši Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei.

Likums paredz, ka par neierašanos uz noteiktajām pārbaudēm Aizsardzības ministrijas pavēstē norādītajā vietā un laikā bez attaisnojoša iemesla izsaka brīdinājumu vai piemēro naudas sodu līdz 350 eiro. Savukārt par izvairīšanos no valsts aizsardzības militārā dienesta izpildes personu paredzēts saukt pie atbildības Krimināllikumā noteiktajā kārtībā.

Likums stāsies spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (14)

 1. liela daļa jaunatnes taisās pamest valsti šī nau tā valsts kuru mēs gribētu aizstāvēt

  13
  10
 2. Njā, tagad parādīsies īstie patrioti 🙂 bēgiet tik prom, tad tikai atpakaļ arī nebrauciet. Ir lietas kuras ir pašsaprotamas un ir jādara. Katram no mums ir jādod kautkāda daļiņa no sevis lai dzīvotu drošā Latvijā. Bet prieks par tiem kuri ir gatavi sevi pierādīt, kas būs gatavi aizstāvēt. Ak jā….mūsdienu jaunieši ir kā nolietotas zeķes, kas knapi kopā turas. Riebjas skatīties. Dzert un pīpēt pa kaktiem, o jāāā to mēs gan ļoti labi protam, bet kad ir jādara pilsoņa pienākums, tad gan ir atrunas un jābēg. Nu tad bēdziet, laimīgu taciņu!

  6
  8
 3. Kāds pilsoņa pienākums? Ja valstij nav pienākumu pret pilsoņiem, tad arī pilsoņiem nav pienàkumu pret valsti!

  9
  5
 4. Kopš kura laika šādas muļķības ir pašsaprotamas?
  Vai tu arī vēl dzīvo kādā 1985. gadā?

  4
  3
 5. Varbūt kāds no mīkstajiem telefonu laizītājiem, memmes dēliņiem kļūs mazliet fiziski siprāks un iemàcīsies kādu no dažādàm izdzīvošanas iemaņàm, iemàcīsies disciplīnu un cieņu pret citu darbu un vecākiem cilvèkiem.

  9
  4
 6. Tad man ir jautājums Tev ? ko tad Tu te vēl sēdi? Nu tad tinies d***t no šejienes ja Tev viss ir slikti. Citu acīs skabargu redzi bet pats savā baļķi neredzi!

  3
  3
 7. Tātad tu vēl laikam dzīvo kaut kādos CCCP laikos ar savu baļķi galvā ar šādiem uzskatiem

  1
  1
 8. gribètu kungu dèliñus redzèt pirmajàs rindàs,citàdi jau dien un karo tie nabadzìgàkie

  5
  1
 9. Daļa valdības zilie un lezbietes, viņiem šādas opcijas kā bērni nav un nebūs, arī viņu uztraukumam nav pamata.

 10. Valdības pārstāvju bērnus .lūdzu.pirmajā iesaukuma.Piemērs kādam jārāda.Tad redzēs.kas ir kas.

 11. Šo atbalsta tikai tie krievi, kuriem pašiem šis nedraud un kuri jūtas aizvainoti dēļ tā, ka viņi agrāk tikuši iesaukti pie krieviem

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.