Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Komentārs: Iedzīvotāji sāk aktīvāk lūkoties pēc darba iespējām

Andrejs Migunovs, Latvijas Bankas ekonomists. Publicitātes foto

Darba tirgū ir pieaugusi darbaspēka resursu pieejamība. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem bezdarba līmenis 2025. gada 1. ceturksnī bijis 7,4 %, kas ir par 0,5 procentpunktiem vairāk nekā pirms ceturkšņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Taču ja iepriekšējā ceturksnī bezdarba pieaugums bija skaidrojams ar zemāku pieprasījumu pēc darbaspēka, uz ko norādīja kritums darba slodzē un kopumā mazāks darbavietu skaits, 2025. gada sākumā nodarbināto skaits ir pat palielinājies, bet vienlaikus audzis arī bezdarbs. Bezdarbs pieaudzis tāpēc, ka iepriekš neaktīvi iedzīvotāji tagad sākuši meklēt darbu, bet vēl nav atraduši. Ņemot vērā bažas par demogrāfisko situāciju un darbaspēka trūkumu nākotnē, darbaspēka resursu piedāvājuma palielināšanās darba tirgū ir drīzāk pozitīvā ziņa.

Ne visi, kas nesen sākuši meklēt darbu, ir to atraduši, tomēr ikgadējais sezonālo darba piedāvājumu pieaugums un darbaspēka pieprasījuma pieaugums dažās nozarēs varētu palielināt iespējas atrast darbu. Aptauju dati liecina, ka martā un aprīlī pieauga darbaspēka trūkums būvniecībā un rūpniecībā. Uz to, ka augstās nenoteiktības apstākļos iespējas atrast darbu nav pilnībā bezcerīgas, norāda arī nodarbinātības gaidas, kas saglabājas virs ilgtermiņa vidējā līmeņa. Notikumi ārējā vidē šogad turpinās negatīvi ietekmēt Latvijas ekonomiku, tomēr situācija darba tirgū prognozējama bez lieliem satricinājumiem.

Lai gan faktiskais bezdarbs ir pieaudzis, reģistrētais bezdarbs samazinājās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Faktiskais un reģistrētais bezdarba līmenis (%; sezonāli koriģēti dati) un to starpība (pp.)

Avots: Centrālā statistikas pārvalde, Nodarbinātības valsts aģentūra, Latvijas Bankas aprēķini

To var izskaidrot reģistrētā bezdarbnieka pabalsta saņemšanas nosacījums, proti, pabalstu var saņemt, ja bezdarbnieks veicis obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas vismaz 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu laikā. Līdz ar to reģistrēšanās bezdarbnieka statusam nav īpaši aktuāla tiem iedzīvotājiem, kas iepriekš bija neaktīvi un nebija kādu laiku strādājuši, bet tagad izrādījuši vēlmi atrast darbu.

Kopumā darba tirgus šā gada laikā varētu absorbēt darbaspēka resursu pieaugumu, ņemot vērā nodarbināto skaita kāpumu. Pagaidām uzņēmējiem, kuriem ir vajadzīgs darbinieku papildinājums šajos ekonomikas nenoteiktības apstākļos, ir lielāka izvēle starp darba meklētājiem. Tomēr demogrāfiskās pārmaiņas agri vai vēlu situāciju apgriezīs otrādi – īpaši, kad ekonomikā atgriezīsies lielāka rosība, uzņēmējiem būs atkal jākonkurē par darbaspēku.

  • Andrejs Migunovs, Latvijas Bankas ekonomists

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.