Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Latvijas lielākās lauksaimniecības organizācijas pieprasa finanšu ministra Arvila Ašeradena demisiju

Finanšu ministrs Arvils Ašeradens. Foto: Valsts kanceleja (Edijs Pālens).

Latvijā lielākās lauksaimniecības nozaru nevalstiskās organizācijas biedrība “Zemnieku saeima”, biedrība “Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome”, biedrība “Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija”, biedrība “Latvijas Augļkopju Asociācija”, biedrība “Latvijas Dārznieks”, biedrība “Latvijas Augļu un dārzeņu tirgotāju asociācija” pieprasa finanšu ministra Arvila Ašeradena demisiju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Organizāciju pārstāvji uzskata, ka Finanšu ministrs līdz pat šim laikam ir izvairījies un ignorējis atklātu diskusiju ar Latvijā stratēģiski nozīmīgās nozares pārstāvjiem, mēģinot rast abpusēji pieņemamu risinājumu par samazinātas 5 % PVN likmes saglabāšanu Latvijā raksturīgiem dārzeņiem, augļiem un ogām.

Šobrīd Finanšu ministrija virzījusi un valdība lēmusi par divreiz augstāku PVN likmi konkrētajai produktu grupai, savukārt jau no aiznākamā gada Finanšu ministrija iesaka augļkopības un dārzeņkopības nozarei atgriezt 21 % PVN likmi.

Zemnieku saeimas” valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš:Finanšu ministrs Arvils Ašeradens ir zaudējis ne tikai lauksaimniecības organizāciju uzticēšanos un atbalstu. Ministrs ir zaudējis visas nozares uzticēšanos, “pateicoties” savam augstprātīgajam komunikācijas stilam. Mēs varam mēģināt izprast nekompetenci, mēs varam mēģināt izprast nezināšanu par konkrētu nozari, taču mēs nevēlamies saprast un pieņemt acīmredzamu nevēlēšanos uzklausīt nozari un tās apzinātu virzīšanu iznīcībai.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes” valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis:Kāpinot samazināto PVN likmi no 5 % uz 12 % Latvijai raksturīgiem dārzeņiem, augļiem un ogām, ēnu ekonomikas rādītāji atkal nenovēršami pieaugs. Tas ir klajā pretrunā ar valsts vienu no izvirzītajām prioritātēm apkarot ēnu ekonomiku Latvijā. Vēl absurdāk, ka “atpakaļgaitu ēnas pasaulē” ieslēgusi tieši Finanšu ministrija.”

Latvijas Augļkopju asociācijas valdes priekšsēdētāja Māra Rudzāte:Nobalsojot par divreiz augstāku PVN likmi, kā arī nākotnē lemjot par 21 % PVN likmes atgriešanu Latvijai raksturīgiem dārzeņiem, augļiem un ogām, mūsu nozarei tiek parakstīts iznīcības spriedums. Latviju jau no nākamā gada 1. janvāra pārpludinās zemas kvalitātes importa augļi un ogas. Mans jautājums – vai finanšu ministrs Arvils Ašeradens ir gatavs uzņemties atbildību par sekām?”

Kādi ir galvenie riski, palielinot no 5 % uz 12 % PVN (un nākotnē jau finanšu ministra Arvila Ašeradena ieceri atgriezt 21 % PVN) likmi Latvijai raksturīgiem dārzeņiem, augļiem un ogām?

  1. Pētījumi liecina, ka ēnu ekonomika nozarē samazinās no 7 % PVN likmes piemērošanas Latvijai raksturīgiem dārzeņiem, augļiem un ogām. Savukārt, kāpinot samazināto PVN likmi no 5 % uz 12 % , ēnu ekonomikas rādītāji atkal nenovēršami pieaugs, kas ir pretrunā ar valsts vienu no izvirzītajām prioritātēm apkarot ēnu ekonomiku Latvijā.
  2. Ēnu ekonomika augļu un dārzeņu tirgū ir samazinājusies, tomēr PVN shēmas atjaunosies tiklīdz tas būs izdevīgi.
  3. Būtiski pieaugs importa produktu iepirkums un patēriņš Latvijas tirgū. Pārstrādes nozare būs ieinteresēta iegādāties importa dārzeņus un augļus, jo tos iespējams ievest no citām Eiropas Savienības valstīm ar 0 % PVN. Piemēram, šobrīd vietējās un importa produkcijas cenas ir ļoti konkurētspējīgas, bet situācija krasi mainīsies no 2024. gada 1. janvāra.
  4. Strauji samazināsies importa produkcijas izsekojamība. Pieaugot ēnu ekonomikas apjomiem, Latvijā būtiski palielināsies importa produkcijas apjoms, tai skaitā arī no 3. valstīm. Tas nozīmē, ka Latvijas patērētājam daudz vairāk tiks pārdoti produkti, kuru audzēšanā izmantoti ES nereģistrēti un aizliegti augu aizsardzības līdzekļi, būtiski ietekmējot kopējo tirdzniecībā nopērkamo dārzeņu, augļu, ogu kvalitāti un drošumu.
  5. Būtiski, ka pretēji valdības nodomam atbalstīt vietējos lauksaimniekus, realizējot ieceri palielināt samazināto PVN likmi, Latviju pārpludinās zemas kvalitātes importa produkcija. Mūsu audzētāji netiks atbalstīti, bet iznīcināti!
  6. Vēl iespējamas lielākas shēmas attiecībā uz izcelsmes valsts norādīšanu. Pastāvēs augstāks risks, ka importa augļi, ogas un dārzeņi tiks norādīti kā Latvijā audzēti, notiks klaja patērētāju maldināšana.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.