Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Lauksaimnieki bažīgi par sala ietekmi uz ziemāju sējumiem

Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

Latvijā lauksaimnieki bažīgi par sala ietekmi uz ziemāju sējumiem, ziņu aģentūrai LETA atzina aptaujātie lauksaimniecības eksperti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Graudkopības kooperatīva “VAKS” valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons aģentūrai LETA stāstīja, ka apstākļi uz laukiem nav patīkami. Lauki nav apsniguši, bet mīnusi ir lieli. Tāpat uz laukiem ir vējš.

Viņš paredzēja, ka šādu laika apstākļu ietekmē bojājumi ražai ir iespējami. “Panika vēl nav, bet bažas ir,” atzina Indulis.

Savukārt graudkopības kooperatīva “Latraps” valdes loceklis un Lauksaimniecības nodaļas vadītājs Ģirts Ozols stāstīja, ka situāciju uz laukiem pasliktina arī tas, ka Ziemassvētkos sniegs nokusa un siltā laika ietekmē ziemāji, iespējams, paspēja iziet no miera perioda un tādēļ ir jutīgāki pret patreizējiem laika apstākļiem. Tāpat uz laukiem visu laiku ir turējies liels mitrums un jau tagad ir skaidrs, ka tur, kur patlaban ir peļķes, pavasarī augu nebūs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Stāstot par atsevišķām kultūrām, Ģ.Ozols atzīmēja, ka visnelabvēlīgākā situācija ir ziemas rapsim. Tam augšanas centrs atrodas virs zemes. Vienlaikus rudzi ir izturīgāki, savukārt ziemas miežiem un kviešiem situācija būs atkarīga no konkrēto lauku attīstības procesa.

“Mums vajag sniegu un tad jau būs labi,” atzīmēja Ģ.Ozols, uzsverot, ka katrs sniega centimetrs uz laukiem situāciju uzlabotu.

Vienlaikus, pieminot prognozētos temperatūras kontrastus, viņš norādīja, ka tas situāciju uz laukiem pasliktinās vēl vairāk. Pie lielām temperatūru maiņām augsne kustās un sarausta augu saknes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņš gan piebilda, ka sals var nest arī pozitīvas ziņas un cerību, ka izsals kaitēkļi un pavasarī to būs mazāk. Kopumā lauku stāvokli precīzāk gan varēs novērtēt tikai martā.

“VAKS” 2022.gadā strādāja ar 181,733 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 41,7 % vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt kooperatīva peļņa pieauga par 86,3 % un bija 4,762 miljoni eiro. “VAKS” darbojas kopš 1999.gada. Pēc kooperatīva publiskotās informācijas, “VAKS” ir 580 biedru.

Savukārt “Latraps” finanšu gadā, kas ilga no 2021.gada 1.jūlija līdz 2022.gada 30.jūnijam, strādāja ar 299,482 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 12 % vairāk nekā gadu iepriekš, vienlaikus kooperatīva peļņa auga par 22,3 % un bija 3,724 miljoni eiro. “Latraps” reģistrēta 2000.gadā. Pagājušā gada beigās kooperatīvam bija vairāk nekā 1150 biedru.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.