Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

LLKC aktīvi apseko salnu skartos augļu un ogu dārzus Vidzemē, Latgalē un Zemgalē

Foto: Pārsla Konrāde.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) aktīvi apseko salnu skartos augļu un ogu dārzus Vidzemē, Latgalē un Zemgalē, aģentūra LETA noskaidroja centrā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

LLKC Balvu biroja augkopības konsultants Intars Ločmelis informē, ka situācija, piemēram, Smiltenes smiltsērkšķu platībās izskatās nelāgi. Viņš paredz, ka raža būs, bet tā nebūs liela. “Vietām manāmi simtprocentīgi salnu bojājumi, līdz ar to jāspriež, ka zaudējumi būs ievērojami,” secināja Ločmelis.

Savukārt apsekojot ābeles, viņš paredzēja, ka ražas nebūs. Ločmelis skaidroja, ka vietām temperatūra vairākas dienas sasniegusi līdz pat -7 grādiem, līdz ar to dažviet ābeles būs jāstāda no jauna.

“Rankas pusē bumbieri izskatās līdzīgi kā āboli. Ik pa kādam zaram iespējams atrast augli, taču jāņem vērā arī ievērojamais sausums, tas notrauc pēdējos palikušos augļus,” piebilda augkopības konsultants.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt Rēzeknē līdzīgi ir ar avenēm. “Izskatās, ka šajā gadā raža varētu arī nebūt un saimnieki nezina vai spēs kaut ko nodot. Aina ir ļoti skumīga ne tikai lopkopjiem, laukiem un mežu jaunaudzēm, bet arī ogulājiem, ” secināja Ločmelis.

Vienlaikus LLKC lietvede Egita Buce piebilda, ka kopumā tika pieteiktas arī aptuveni 135 bioloģiskās, salnu skartās saimniecības. Patlaban apsekotas gandrīz visas Kurzemes pusē pieteiktās.

“Visbēdīgākā situācija ir Vidzemē, kur tika saņemti teju 70 pieteikumi lauku apsekošanai,” atzīmēja Buce, norādot, ka salnas visvairāk skārušas zemeņu, upeņu, smiltsērkšķu un ābeļu laukus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lauku atbalsta dienesta (LAD) dati liecina, ka visvairāk salnās cietušo platību pieteikts Limbažu novadā – 252,5 hektāri. Tam seko Ogres novads – 247,9 hektāri, Tukuma novads – 236,9 hektāri, Valmieras novads – 193,3 hektāri, Rēzeknes novads – 167,4 hektāri un Bauskas novads – 157,8 hektāri.

Vienlaikus vismazāk platību pieteikts Ropažu novadā, kur pieteikti 2,3 hektāri augļu dārzu. Tikmēr Preiļu novadā pieteikti 3,2 hektāri, Alūksnes novadā – 7,6 hektāri, Līvānu novadā – 9,2 hektāri, Ķekavas novadā – 9,7 hektāri, bet Mārupes novadā – 9,9 hektāri.

Jau ziņots, ka augļkopji un ogu audzētāji apsekošanai kopumā pieteikuši 2315 hektārus augļu dārzu, kas maija sākumā cietuši salā un salnās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ir pieteikti upeņu stādījumi 820,8 hektāru platībā, ābeļu dārzi 620,6 hektāru platībā, krūmmelleņu stādījumi 259,4 hektāru platībā, smiltsērkšķu stādījumi 169,7 hektāru platībā, lielogu dzērveņu stādījumi 94,6 hektāru platībā, krūmcidoniju stādījumi 79,7 hektāru platībā un bumbieru dārzi 54,8 hektāru platībā.

Kopumā saņemti 256 pieteikumi.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.