Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Mežacūku medībās joprojām jāizmanto marķieri

Foto: “Pixabay.com”.

20. aprīlī spēkā stāsies grozījumi Medību noteikumos, saskaņā ar kuriem mežacūkas turpmāk ir nelimitētie medījamie dzīvnieki. Tomēr to medībās arī turpmāk ir jāizmanto Valsts meža dienesta izsniegtie marķieri jeb savilcēji. Valsts nodeva par šiem marķieriem nav jāmaksā. Marķierus nepieciešams izmantot, lai nodrošinātu efektīvus un pilnvērtīgus Āfrikas cūku mēra apkarošanas pasākumus Latvijā un ierobežotu šīs slimības izplatību. Par to informē Valsts meža dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Vineta Vilcāne.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Veiktie grozījumi Medību noteikumos paredz, ka mežacūka ir noteikta kā nelimitēto medījamo dzīvnieku suga. Nelimitēto medījamo dzīvnieku sugas, ievērojot Medību likuma prasības, drīkst medīt bez medību atļaujas saņemšanas Valsts meža dienestā, tomēr, ņemot vērā Āfrikas cūku mēra izplatības riskus, attiecībā uz mežacūkām noteikts izņēmums.

Pēc Pārtikas un veterinārā dienesta ierosinājuma un saskaņā ar Medību likuma Pārejas noteikumu prasībām Valsts meža dienests 19. aprīlī ir izdevis rīkojumu Nr. 52 “Par mežacūku medībām”. Rīkojumā noteikts, ka nomedītās mežacūkas joprojām ir jāmarķē ar Valsts meža dienesta izsniegtajiem unikāli apzīmētiem marķieriem jeb savilcējiem un informācija par nomedītajām mežacūkām jāiesniedz Valsts meža dienestam. Valsts nodeva par mežacūku medību marķieriem nav jāmaksā.

Marķieru izmantošana ļauj precīzi identificēt un izsekot mežacūku liemeņus no nomedīšanas brīža līdz atļaujai medniekam izmantot liemeni uzturā. Tāpat šī sistēma nodrošina Āfrikas cūku mēra analīžu paraugu ievākšanas kontroli un izsekojamību. Lai efektīvi īstenotu Āfrikas cūku mēra apkarošanas stratēģiju, nepieciešams arī sekot līdzi izmaiņām Latvijas mežacūku populācijā, turpinot reģistrēt detalizētu informāciju par katru nomedīto dzīvnieku.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Praksē mežacūku medībās saglabājas visa līdzšinējā kārtība. Nomedītā mežacūka pirms pārvietošanas ir jāmarķē. Marķieri noņemt no liemeņa vai liemeni sadalīt ir atļauts tikai pēc tam, kad ir aizpildīta veidlapa “Informācija par izlietotajām medību atļaujām” (pieejama “Medību noteikumu” 3. pielikumā) un saņemti Āfrikas cūku mēra laboratoriskās izmeklēšanas rezultāti. Ja mežacūka ievainota, pirms tās izsekošanas marķierī jāieraksta ievainošanas datums. Informācija par nomedītajām un ievainotajām mežacūkām viena mēneša laikā pēc medībām jāiesniedz Valsts meža dienestā.

Atbilstoši Medību likuma Pārejas noteikumu 13. punktam tiek noteikts arī minimālais mežacūku nomedīšanas apjoms medību iecirknī, kas atbilst tajā esošajam mežacūku skaitam, ko novērtējis Valsts meža dienests. Tas nozīmē, ka medību sezonas laikā ir jānomedī tik liels dzīvnieku skaits, cik liels ir novērtētais mežacūku skaits medību sezonas sākumā. Nepieciešams atzīmēt, ka mežacūku skaitu dienests novērtē pavasarī, taču pēc vairošanās sezonas sākuma šo dzīvnieku skaits var kļūt ievērojami lielāks par novērtēto.

Medību tiesību lietotājiem, kuru medību platības atbilst Medību likumā noteiktajām prasībām mežacūku medībām, Valsts meža dienests mežacūku marķierus izsniegs pēc pieprasījuma. Lai visus izsniegtos marķierus izlietotu racionāli, ir noteikti nelieli ierobežojumi to sadalē. Mežacūku marķierus izsniedz vai nu tādā pašā skaitā kā iepriekšējā, 2021./2022. gada medību sezonā, vai arī 120% apmērā no minimālā mežacūku nomedīšanas apjoma medību iecirknī. Kad medību tiesību lietotājs būs izlietojis vismaz 70% no izsniegtajiem marķieriem, dienests atkal papildus izsniegs tikpat daudz marķieru, cik būs izlietoti.

2021./2022. gada medību sezonā pieļaujamais mežacūku nomedīšanas apjoms bija 32 064 dzīvnieki, un tika izsniegtas 37 180 mežacūku medību atļaujas. Saskaņā ar mednieku iesniegto informāciju uz 2022. gada 19. aprīli iepriekšējā medību sezonā nomedītas 24 102 mežacūkas.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.