Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Noskaidroti Latvijas zaļākie novadi, pilsētas un pagasti; Gulbenes novads – piektajā vietā, Rankas pagasts – līderos

Foto: “Pexels”.

Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija (LBLA) izveidojusi administratīvo teritoriju ‘BIO TOP 500″ pēc bioloģiski sertificētās lauksaimniecības zemes platības.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Madonas novads novērtēts kā zaļākais Latvijā, starp pagastiem līderos ir Rankas un Ošupes pagasti, bet zaļākās pilsētas ir Salacgrīva un Ainaži.

Kamēr Latvijā vidēji 17 % lauksaimniecībā izmantojamās zemes apsaimnieko bioloģiskie lauksaimnieki (296,6 tūkst. ha), “topa” līderis Madonas novads ir ne tikai zaļākais Latvijā pēc bioloģiski sertificētās lauksaimniecības zemes īpatsvara – 37 %, bet arī pēc platības – 26,6 tūkst. ha. Tālāk seko Ludzas novads ar 36 % (18 tūkst. ha) un divi novadi ar līdzvērtīgu bio zemes īpatsvaru (33 %), bet atšķirīgām platībām: Alūksnes novads (20,8 tūkst. ha) un Cēsu novads (17,3 tūkst. ha). Piektajā vietā starp zaļākajiem novadiem ierindojas Gulbenes novads ar 32 % (12,8 tūkst. ha).

Salīdzinot bioloģisko saimniecību skaitu, līderis Latvijā ir Balvu novads ar 295 bioloģiski sertificētām saimniecībām, kam seko Preiļu novads (270).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Starp novadiem ar zemu bio platību īpatsvaru ierindojas atsevišķi Pierīgas novadi (Salaspils – 1 %, Olaines – 2 %, Ādažu – 5 %, Ropažu – 7 %), kā arī novadi Kurzemē (Saldus – 4 %, Talsu – 8 %). Vismazāk bioloģisko platību ir Zemgalē (Jelgavas – 3 %, Bauskas un Dobeles – 6 %).

Savukārt starp pagastiem zaļākais pēc bio platību īpatsvara ir Rankas pagasts Gulbenes novadā ar 78 %, bet pēc platības – Ošupes pagasts Madonas novadā ar 3537 ha. Zaļākā pilsēta pēc bioloģiski apsaimniekotās zemes platības īpatsvara ir Ainaži Limbažu novadā (82 %), bet pēc platības – kaimiņos esošā Salacgrīva (231 ha).

«Novadi un pagasti ar lielāku bioloģiskās lauksaimniecības zemes īpatsvaru ir nozīmīgi ne tikai kā teritorijas, kur cilvēka saimnieciskā darbība ir līdzsvarā ar dabu, bet arī kā ļoti pievilcīga dzīvestelpa,» uzsver LBLA vadītājs Gustavs Norkārklis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Pieaugot vides un veselības apdraudējumam no lauksaimniecības pesticīdu izraisītā piesārņojuma un palielinoties sabiedrības izpratnei par tīru vidi kā svarīgu resursu, bioloģiskākajiem novadiem ir potenciāls piesaistīt gan jaunus iedzīvotājus, gan tūristus,» uzskata G. Norkārklis. «Pagasti, kas ir gandrīz brīvi no pesticīdu izmantošanas, kalpo kā signāls sabiedrībai par to, ka daļa lauksaimnieku izprot bioloģisko lauksaimniecības metožu nozīmīgumu tīras pārtikas ražošanā un dabas saglabāšanā. Iedzīvotāji administratīvajās teritorijās, kur ir lielas bioloģiski sertificētās zemes platības, var lepoties ar nepiesārņoto lauku vidi sev apkārt.»

G. Norkārklis pieļauj, ka zaļākajos pagastos un novados varētu veidot bioreģionus ar ierobežojumiem lauksaimniecības pesticīdu izmantošanā. Šādās apputeksnētājiem labvēlīgās teritorijās varētu sekmīgi nodarboties ar biškopību, tostarp iegūstot bioloģiski sertificētus biškopības produktus, kas daudzviet Latvijā kļuvis neiespējami.

“BIO TOP 500” publicēts LBLA izdotā bioloģiskās lauksaimniecības nozares žurnāla «BIOLOĢISKI» februāra numurā. Saraksts veidots pēc Lauku atbalsta dienesta sniegtās statistikas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

BIO TOP 10″ novadi pēc bioloģiski sertificētās lauksaimniecības zemes platības īpatsvara

1. Madonas novads37%
2. Ludzas novads36%
3. Alūksnes novads33%
4. Cēsu novads33%
5. Gulbenes novads32%
6. Limbažu novads30%
7. Balvu novads28%
8. Krāslavas novads28%
9. Kuldīgas novads24%
10. Preiļu novads24%

Avots: Lauku atbalsta dienests

BIO TOP 10″ pagasti pēc bioloģiski sertificētās lauksaimniecības zemes platības īpatsvara

1. Rankas pagasts (Gulbenes novads)78%
2. Zeltiņu pagasts (Alūksnes novads)78%
3. Kalncempju pagasts (Alūksnes novads)73%
4. Mazozolu pagasts (Ogres novads)68%
5. Sausnējas pagasts (Madonas novads)67%
6. Virešu pagasts (Smiltenes novads)65%
7. Druvienas pagasts (Gulbenes novads)65%
8. Zosēnu pagasts (Cēsu novads)62%
9. Ņukšu pagasts (Ludzas novads)61%
10. Pildas pagasts (Ludzas novads)59%

Avots: Lauku atbalsta dienests

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (3)

  1. Forši būt Latvijā piektajā vietā kā zaļākajam novadam? Ne? Kaut gan tas ir par lauksaimniecības zemes apsaimniekošanu. Pieaugot vides un veselības apdraudējumam, varētu vērtēt pilsētas ar pievilcīgu dzīvestelpu, kur tīra vidē kā resurss piesaista gan iedzīvotājus, gan tūristus. Un tā būs. Tikai mūsu šībrīža deputāti par to nedomā. Izstrebs nākošie deputāti. Cerams.

  2. Kāds sakars bioloģiskajai lausaimniecībai ar zaļu Latviju? Tad jau var izzāģēt visus kokus, bet visus zemniekus pārtaisīt par bioloģiskajiem. Varbūt arī tad skaitīsimies zaļākā valsts?

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.