Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Par 2022.gada vārdu atzīst “okupekli”

Foto: “Pexels-Pixabay”.

Par pagājušā gada vārdu pasludināts “okupeklis”, kas apzīmē pieminekli kā okupācijas laika palieku, pirmdien paziņoja aptaujas “Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens” rīkotāji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Starp gada nevārda kandidātiem pirmo vietu ieguva neatbilstoši lietotie “sankcionēt” vai “sankcionētās personas”, jo sankcionēt nozīmē juridiski apstiprināt, piešķirot likuma spēku un dot piekrišanu vai atļauju, tādēļ pareizi ir “sankcijām pakļautās personas”.

Par gada spārnoto teicienu aptaujas žūrija atzinusi Artūra Hansona tviterī pausto: “Lai Krievijai būtu nākotne, to vajag izPutināt.”

Savukārt par gada savārstījumu tika atzīts boksera Maira Brieža aicinājums: “Laiks piecelties un iztaisnot savas saliektās galvas!”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aptaujas rīkotāji atzina, ka šoreiz ievērojams pieteikumu īpatsvars saistīts ar drošību un kara ietekmi uz cilvēku ikdienu.

Rīgas Latviešu biedrības (RLB) valdes izraudzītais 2022.gada spārnotais teiciens, ko paziņoja RLB priekšsēdētājs Guntis Gailītis, ir “gājēju pārbrauktuve” – statistika rāda, ka Eiropas Savienībā Latvija ir viena no vadošajām valstīm satiksmes negadījumos bojāgājušo skaita ziņā uz miljons iedzīvotājiem.

Par gada vārda titulu pēdējā kārtā cīnījās arī “atkrieviskot” un “atkrieviskošana”, “brīvkrāns”, kā arī “klupne” un “klupnīte” vārda “error” vietā, jo atšķirībā no cilvēka kļūdas (angļu valodā “mistake”) tai piemīt mehāniska pieskaņa un tā ir attiecināma uz mazāku traucējumu nekā “glitch” vietā informātikā jau lietotā “klupe”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Starp gada nevārda finālistiem bija arī “hospiss” vārdu “paliatīvā aprūpe” vai “hospits” vietā, “naratīvs” vārda “stāsts” vietā un “nekonkurētspēja” vārda “konkurētnespēja” vietā, jo, piemēram, “nedarbspēja” nav tas pats kas “darbnespēja”.

Par gada savārstījuma godu cīnījās arī “Tas nepadarīs tevi izskatīties perfekti” kāda gāzēta dzēriena reklāmā, Rīgas domē pastāvošā, bet vārdu secības ziņā diskutablā “Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komiteja”, kā arī valdības un Saeimas radītais “Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likums”.

Aptaujas žūrijas ieskatā 2022.gada spārnotā teiciena kategorijā finālā iekļuva arī politiķa Ulda Pīlēna (AS) teiktais: “Nevaru komentēt tāpēc, ka es nevaru komentēt.” Tāpat šajā kategorijā bija izvirzīta vairāku tvitera lietotāju izmantotā frāze “aprobežotībai nav robežu” un aizsardzības ministra Arta Pabrika (AP) iedrošinājums: “Iedzersim kaļķi, nostiprināsim mugurkaulu un ticēsim savām spējām un savai valstij, nevis domāsim, ka visu mums kāds liek darīt!”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iesūtīti arī vairāki jaunvārdi, no kuriem dažus aptaujas organizatori izceļ, piemēram, “dūknis” vārda “drons” vietā, “džampucis” vārda “hudijs” vietā, “pašvadītājs” vārda “autopilots” vietā, “spēka dusa” vārdu “power nap” vietā, kā arī vairāki Krievijas iebrukuma Ukrainā dēļ aktualizējušies jēdzieni: “iekrievot(s)”, “lētiņš”, “orki” un “orkistāna”, “rašisms”, “tviterkonvojs” un citi.

Aptaujas žūrijā darbojās žurnāla “Domuzīme” galvenā redaktore Rudīte Kalpiņa, literatūrfilosofe un tulkotāja Ieva Kolmane, kultūras žurnāliste Linda Kusiņa-Šulce, tulkotājs un Latviešu valodas attīstības kopas vadītājs Uģis Nastevičs, Latvijas Okupācijas muzeja vadošā pētniece, sociolingviste Vineta Poriņa, komunikācijas praktiķis Pēteris Pūrītis, literatūrzinātniece, latviešu valodas un literatūras skolotāja Lita Silova, akadēmiķis Andrejs Veisbergs un žurnālists un publicists Egīls Zirnis.

Aptauju jau divdesmito gadu rīko RLB Latviešu valodas attīstības kopa sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aptaujas organizatori piebilst, ka pirmie pieteikumi ienāca jau 2022.gada janvārī, kad tikko bija noslēgusies iepriekšējā gada aptauja. Turklāt kandidātu iesūtītāju ik gadu pieaugošā atsaucība.

Pateicībā par ieguldījumu latviešu valodniecībā RLB Latviešu valodas attīstības kopa un klātesošie pieminēja gan 18.janvārī bijušo valodnieka Kārļa Mīlenbaha 170. un 22.februārī gaidāmo valodnieka Jāņa Endzelīna 150.gadskārtu, gan nesen mūžībā aizgājušo terminologu un ilggadēju aptaujas žūrijas locekli Aldi Lauzi.

Šāgada vārda, nevārda un spārnotā teiciena kandidātus aptaujas organizatori aicina sūtīt uz “gadavards@inbox.lv” un visa gada garumā valodas aktualitātēm sekot tviterī, ierakstot meklētājā “@gadavards”.

LETA

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.