Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Pāris dienu laikā jau otrais Āfrikas cūku mēra uzliesmojums mājas cūku novietnē, šoreiz Madonas novadā

Foto: no “Dzirksteles” arhīva

Latvijā pāris dienu laikā konstatēts jau otrais Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums mājas cūkām. Slimība konstatēta kādā piemājas saimniecībā Madonas novada Kalsnavas pagastā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) slimības skartajā novietnē veic slimības apkarošanas un ierobežošanas pasākumus, kā arī epidemioloģisko izmeklēšanu. Lai likvidētu uzliesmojuma perēkli un nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, novietnē esošās divas cūkas tiks likvidētas. PVD ir noskaidrojis, ka šajā novietnē nebija ievērotas biodrošības prasības.

Ap ĀCM skarto novietni tiek noteikta karantīnas zona. Šajā teritorijā esošajās novietnēs PVD pastiprināti pārbaudīs cūku veselības stāvokli un biodrošības prasību ievērošanu. Karantīnas zonā ir noteikti ierobežojumi cūku un cūku izcelsmes produktu pārvietošanai.

Lielākais drauds mājas cūku veselībai ir meža cūkas. Meža cūku populācija Latvijā ir strauji atjaunojusies un vīruss plaši izplatās jauno meža cūku baros. Likumsakarīgi, apkārtējā vidē – mežos, pļavās un laukos cirkulē ĀCM vīruss.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šī gada sešos mēnešos Latvijā ĀCM ir konstatēts jau 601 meža cūkai un tiek prognozēts, ka inficēto dzīvnieku skaits turpinās strauji pieaugt. Salīdzinājumam – visa pagājušā gada laikā ĀCM tika konstatēts 1002 meža cūkām.

Īpaši uzmanīgiem šobrīd jābūt Madonas, Jēkabpils, Valmieras, Cēsu, Limbažu, Gulbenes, Aizkraukles, Dobeles, Ogres un Tukuma novadu mājas cūku turētājiem, jo šajās teritorijās ir konstatēts vislielākais meža cūku inficēšanas gadījumu skaits.

Vienīgais, kas var pasargāt mājas cūkas no saslimšanas ar šo nāvējošo vīrusu, ir stingra biodrošības ievērošana novietnē.

“Dzirkstele” jau rakstīja šeit

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.