Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Pirmo reizi bruto segumos iekļautas briežu audzēšanas izmaksas

Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

Lai kalkulētu, piemēram, briežu audzēšanas izmaksas, lieti noderēs bruto seguma aprēķins, kurā Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) ekonomikas eksperti pirmo reizi iekļāvuši arī šādus izskaitļojumus. Nesen publiskotajos bruto seguma aprēķinos par 2022. gadu pieejami aprēķini par 258 dažādiem kultūraugiem un dzīvnieku sugām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tāpat kā iepriekšējos gadus, arī šogad graudaugiem, eļļas augiem, zālājiem, lopbarības kultūraugiem un nektāraugiem sagatavoti divu veidu bruto segumi. Vienos izmantotas tehnisko pakalpojumu vidējās tirgus cenas, bet otros – tehnisko operāciju izmaksas, kādas rodas, ja tās veic ar saimniecības īpašumā jau esošu tehniku.

Bruto segumi sagatavoti, lai esošajiem un topošajiem lauksaimniekiem, kā arī citiem interesentiem nodrošinātu informāciju par dažādu augkopības kultūraugu un lopu grupu audzēšanas ekonomiskajiem rezultātiem, radot izpratni par aprēķinos iekļaujamajām pozīcijām. Šie aprēķini sniedz lauksaimniekiem iespēju konkrētus kultūraugu un lopu grupu bruto segumu aprēķinus salīdzināt savas saimniecības rezultātiem, lai novērtētu darbības efektivitāti un plānotu ražošanas attīstību.

Bruto segums parāda starpību starp saražotās produkcijas ieņēmumiem un mainīgajām izmaksām uz vienu ražošanas vienību (augkopībā uz 1 hektāru vai 1000 m2, lopkopībā uz vienu dzīvnieku). Katrā bruto seguma aprēķinā vērā ņemta konkrēta ražošanas tehnoloģija, kas tiek uzskatīta par optimālu. Bruto segumi atšķiras pēc ražošanas intensitātes pakāpes (ekstensīvi/intensīvi) un ražošanas specifikas (integrēti/bioloģiski). Lai bruto segumus varētu izmantot konkrētas saimniecības vajadzībām, jāņem vērā ražošanas tehnoloģija.

  • Saimniecības bruto seguma aprēķināšanai iespējams izmantot LLKC izveidoto bruto segumu aprēķināšanas rīku, kas pieejams ŠEIT. Tajā jūs varat ievadīt savas saimniecības datus un aprēķināt bruto segumus gan augkopībā, gan lopkopībā.
  • Saimniecībā izmantotās tehnikas aprēķinam var izmantot LLKC izstrādāto tehnikas izmaksu aprēķināšanas rīku, kas pieejams ŠEIT.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.