Kaimiņvalstij Krievijai kļūstot arvien agresīvākai, Latvijā arvien rūpīgāk plāno, kā krīzes situācijām, arī kara apstākļiem, laikus sagatavot ne tikai militārpersonas, bet arī dažādas institūcijas un iedzīvotājus, kā viņi varētu palīdzēt gan valstij, gan organizēt savu darbu, tādēļ 2020.gadā Saeima apstiprināja Valsts aizsardzības koncepciju.
Lai sekmētu sabiedrības iesaisti, Aizsardzības ministrija rīko reģionālos seminārus par visaptverošu valsts aizsardzību un Latvijas drošībai aktuāliem jautājumiem. Tāds seminārs 10.maijā notika arī Alūksnē.
Seminārā pulcējās Vidzemes pašvaldību, izglītības, aizsardzības, iekšlietu struktūru, nevalstisko organizāciju pārstāvji ar mērķi arvien attīstīt savas valsts aizsardzības spējas katrs savā nozarē. Šī bija iespēja nozaru pārstāvjiem uzdot jautājumus atbildīgajām amatpersonām par neskaidrām situācijām, norādīt uz problēmām un drošības aspektiem, kas nav pietiekami.
Semināra dalībniekus iepazīstināja ar galvenajiem valsts aizsardzības stratēģiskajiem darbības virzieniem, runāja par Nacionālo bruņoto spēku attīstību un iesaisti krīzes situācijās, sabiedrības iesaisti un aktuālajiem drošības izaicinājumiem reģionā. Vienlaikus aizsardzības nozares pārstāvji ar semināra dalībniekiem pārrunāja sabiedrības lomu valsts aizsardzības un kiberdrošības stiprināšanā. Seminārā tika uzsvērts, ka visaptveroša valsts aizsardzība sākas ar individuālo spēju aizsargāt sevi, savu ģimeni krīzes situācijā, tādēļ svarīgi apzināties katra pilsoņa iesaisti kopējā drošībā.
Attīstīt rīcības gatavības kultūru
Seminārā piedalījās aizsardzības ministrs Andris Sprūds, kurš uzsvēra, ka Latvijas aizsardzība un neatkarības nosargāšana ir visas sabiedrības kopīga atbildība.
“Valsts aizsardzības stratēģiskie darbības virzieni ir atturēšanas un aizsardzības spēju stiprināšana, kā arī noturības, rīcībspējas un gribas aizstāvēt valsti stiprināšana. Koncepcija norāda katra indivīda, kopienu, kā arī pašvaldību un valsts pārvaldes institūciju lomu valsts aizsardzībā, uzsverot nepieciešamību uzņemties pašiniciatīvu un pašorganizēties. Valsts aizsardzības koncepcija ir pamats Nacionālo bruņoto spēku attīstībai, kā arī valsts varas un pārvaldes institūciju, pašvaldību, fizisko un juridisko personu rīcībai miera, valsts apdraudējuma un kara laikā. Mēs varam būt lepni par to, ko esam sasnieguši, bet mums katram ir jāizdara savi mājasdarbi. Valsts aizsardzība un valsts drošība jābūvē pastāvīgi. Mēs esam pasargāti šodien, bet katra diena nes jaunus izaicinājumus, tādēļ ar katru dienu mums jābūt gatavākiem, stiprākiem, drošākiem, aizsargātākiem, tas ir darbs, kas nekad neapstāsies,” konferencē uzsvēra aizsardzības ministrs.
Aicina bruņoties ar zināšanām
Alūksnes konferencē faktiski tika atklāta Aizsardzības ministrijas informatīvā kampaņa “Bruņojies ar zināšanām!”, kuras mērķis ir veicināt krīzes gatavības kultūru Latvijas sabiedrībā, lai ikviens iedzīvotājs zinātu, kā pareizi rīkoties dažādās neparedzētās situācijās.
Ziņu portāla “Sargs.lv” sadaļā “72 stundas” līdzās bukleta “Kā rīkoties krīzes gadījumā” jaunākajai redakcijai būs pieejama arī rokasgrāmata “Kā rīkoties kara gadījumā”, kas tapusi, mācoties no Ukrainas pieredzes cīņā pret Krievijas okupācijas armiju. Jaunajā rokasgrāmatā uz gandrīz 100 lappusēm aprakstīts, kā rīkoties un kas nepieciešams, ja kara gadījumā pazūd elektrība, internets un citas ikdienā ierastās lietas. Rokasgrāmatā varēs uzzināt par krājumu veidošanu, komunikāciju un informācijas meklēšanu, rīcību apšaudes laikā vai kaujas zonā, savas mājvietas sagatavošanu kā patvēruma vietu, psiholoģisko noturību kara laikā, kā arī tajā iekļauta cita svarīga informācija par kara pārvarēšanu. Jaunā rokasgrāmata akcentē, ka visdrošākā vieta ir mājās.
“Kampaņā aicinām iedzīvotājus bruņoties ar zināšanām miera laikā, jo trauksmainos laikos būtiska nozīme ir ikviena indivīda spējām pārvarēt grūtības, kā arī palīdzēt līdzcilvēkiem un mūsu dienestiem,” uzsvēra A.Sprūds.
ROKASGRĀMATA “Kā rīkoties kara gadījumā” pieejama internetā “ej.uz/52je”.
— Sandra Apine