Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Šodien sākas balsojums par “Eiropas Gada koku 2023”

Sējas dižozols. Publicitātes foto.

Šodien, 1. februārī, 16 Eiropas valstīs sākas balsojums par “Eiropas Gada koku 2023”. Konkurss “Eiropas Gada koks” notiek jau 13. reizi, Latvija tajā piedalās otro reizi. Mūsu valsti 2023. gada konkursā pārstāv Sējas dižozols, kurš ir vecākais dižozols Latvijā un atrodas Saulkrastu novada Sējas pagastā. Par to informē Saulkrastu novada pašvaldība.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pērn Saulkrastu novada pašvaldība Sējas dižozolu pieteica nacionālās atlases konkursā, kur balsojumā tas kļuva par “Eiropas gada koku Latvijā 2022”.

Balsot par “Eiropas Gada koku 2023” vietnē https://www.treeoftheyear.org/Vote iespējams vienu reizi laikposmā no 1. līdz 28.februārim, turklāt balsot iespējams par diviem kokiem uzreiz.

Konkursa mājaslapā iespējams iepazīties ar visu dalībvalstu koku stāstiem un izlasīt tos 16 valodās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Publicitātes foto

“Apmēram 500 gadu vecais dižozols glabā atmiņas par cilvēkiem, kuri dzīvojuši Sējas muižas parkā, par vēsturiskiem notikumiem un par visstiprākajiem vējiem, kuros ozols stāvējis cēli. Tā saknes ne vien dziļi vijas mūsu zemē, bet arī cilvēku sirdīs. Katru gadu saulgriežu laikā vietējie iedzīvotāji, izrādot godu ozolam, pulcējas tā pakājē un veido ziedu rotu. Katru gadu tiek veidots atšķirīgs ornaments un ar dziesmām tiek pavadīta visīsākā vasaras nakts. Vai tā kāda īpaša maģija, kas pievelk cilvēkus Sējas ozolam? Nē, maģijai šeit nav vietas, jo līdzās ozola spēkam un diženumam tam piemīt arī neparasts rāmums, pēc kā ilgojamies mēs visi,” vēsta Saulkrastu novada pašvaldības sagatavotais stāsts par Sējas dižozolu.

Latvijā ir 6 675 600 290* koki, konkursā “Eiropas Gada koks” mūsu valsts piedalās otro gadu un otro gadu Latviju pārstāv mūsu lielie, dižie, varenie ozoli. 2022. gadā Eiropas konkursā piedalījās Aģes dižozols, saņemot 27 098 balsis.

Latvijas Mežu sertifikācijas padome un Latvijas Meža īpašnieku biedrība, kuras Latvijā rīko nacionālo atlasi, ir sākušas tradīciju godināt īpašos kokus Latvijā un nest to stāstus ārpus pagasta, novada un arī Latvijas robežām. Konkursa mērķis ir mudināt cilvēkus iesaistīties gan vietējā, gan Eiropas vides un kultūras mantojuma izzināšanā un saglabāšanā, daloties ar aizraujošiem stāstiem par kokiem, kas ir daļa no mūsu dzīves, dabas, ainavas un vēstures.

*Latvijas Nacionālā meža monitoringa dati

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.