Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Stāsies spēkā jaunie minimālo ienākumu sliekšņi

Foto: “Pixabay”.

Jau no 1. jūlija stāsies spēkā jaunie minimālo ienākumu sliekšņu apmēri. Tie attiecas uz valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmējiem, minimālo vecuma, invaliditātes un apgādnieka zaudējuma pensiju saņēmējiem un sociālās palīdzības pašvaldībā saņēmējiem. Šo apmēru paaugstināšana pozitīvi ietekmēs 100 000 iedzīvotāju. Līdz ar to ir sperti pirmie taustāmie soļi, Labklājības ministrijai un Eiropas Komisijai kopīgi īstenojot Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plānā iekļauto minimālo ienākumu sliekšņu reformu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Minimālo ienākumu reforma ir ļoti būtiska tieši trūcīgāko iedzīvotāju atbalstam, kas soli pa solim veicinās nevienlīdzības mazināšanos sabiedrībā. No 1. jūlija paaugstināsies valsts sociālā nodrošinājuma pabalsti, minimālās vecuma, invaliditātes un apgādnieka zaudējuma pensijas, kā arī sociālās palīdzības atbalsts, tai skaitā mājokļa pabalstu summas. Minimālie ienākumu sliekšņi turpmāk mainīsies ik gadu atbilstoši ienākumu mediānai,” informē Evika Siliņa, labklājības ministre.

Lai veicinātu ienākumu nevienlīdzības mazināšanos arī turpmāk, ir veiktas izmaiņas normatīvajos aktos, kas paredz minimālo ienākumu sliekšņu apmērus pārskatīt katru gadu, nevis kā bija noteikts līdz šim – ne retāk kā reizi trijos gados. Tas nozīmē, ka nākamo pabalstu un minimālo pensiju pieaugumu cilvēki var sagaidīt jau nākamā gada sākumā.

“Eiropas Komisija ir gandarīta par Latvijas minimālo ienākumu reformu, kas ir būtisks sasniegums sociālās politikas jomā. Eiropas Komisija savās rekomendācijās un ziņojumos par Latviju vairākkārt uzsvēra nepieciešamību stiprināt sociālās drošības tīklu un izveidot atbalsta sistēmu krīzes situācijās visvairāk skartajiem iedzīvotājiem. Atveseļošanās un noturības plāns Latvijai ir veicinājis šīs reformas ātrāku ieviešanu un turpina sniegt nepieciešamo investīciju atbalstu sociālās jomas stiprināšanai, kam atvēlēti 112 miljoni eiro,” saka Zane Petre, Eiropas Komisijas Pārstāvniecības Latvijā vadītāja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

No 1. jūlija minimālās vecuma un invaliditātes pensijas bāze palielināsies no līdzšinējiem 136 līdz 157 eiro, pensijas saņēmējiem ar invaliditāti kopš bērnības – no 163 līdz 188 eiro. Minimālo vecuma pensijas apmēru nosaka, piemērojot aprēķina bāzei koeficientu 1,1 un par katru stāža gadu, kas pārsniedz 15 gadus, apmēru palielina par 2 % no aprēķina bāzes. Savukārt, nosakot minimālo invaliditātes pensijas apmēru, aprēķina bāzei tiek piemēroti koeficienti – II invaliditātes grupai 1.4, bet I invaliditātes grupai 1.6.

Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta bāzes apmēru pensijas vecumu sasniegušajiem, kuriem nav uzkrāts pietiekams darba stāžs vecuma pensijas piešķiršanai, un cilvēkiem ar III invaliditātes grupu ar 1. jūliju palielinās no līdzšinējiem 109 līdz 125 eiro, savukārt cilvēkiem ar III invaliditātes grupu kopš bērnības – no līdzšinējiem 136 līdz 157 eiro mēnesī. Cilvēkiem ar I un II invaliditātes grupu valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēra aprēķinā tiek saglabāts nosacījums par koeficientu piemērošanu pie pabalsta bāzes apmēra un piemaksas veikšanu, ja cilvēks nav nodarbināts. Savukārt apgādnieka zaudējuma gadījumā gan valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta, gan pensijas minimālais apmērs līdz bērna septiņu gadu vecuma sasniegšanai – no 136 eiro palielināsies līdz 157 eiro, bet no septiņu gadu vecuma – no 163 līdz 188 eiro.

Pašvaldību sociālās palīdzības ietvaros nodrošinātos minimālo ienākumu sliekšņu apmērus mājsaimniecībai aprēķina, pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā, piemērojot koeficientu 1, bet pārējām personām mājsaimniecībām – koeficientu 0,7. Attiecīgi GMI slieksnis būs 125 eiro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un 87,5 eiro pārējām personām mājsaimniecībā. Trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksnis būs 313 eiro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un 219 eiro pārējām personām mājsaimniecībā. Maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni katra pašvaldība ir tiesīga noteikt ne augstāku par 501 eiro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un 351 eiro pārējām personām mājsaimniecībā.

GMI slieksnis tiek izmantots arī mājokļa pabalsta aprēķināšanas formulā. GMI sliekšņu summai mājokļa pabalsta apmēra aprēķināšanai mājsaimniecībai piemēros dažādus koeficientus atkarībā no mājsaimniecības sastāva – atsevišķi dzīvojošai pensijas vecuma personai vai atsevišķi dzīvojošai personai ar invaliditāti koeficients būs 2,5, mājsaimniecībai, kurā ir tikai pensijas vecuma personas vai personas ar invaliditāti, – koeficients 2, mājsaimniecībai, kurā ir tikai pensijas vecuma personas vai personas ar invaliditāti un bērni, – koeficients 2, bet pārējām mājsaimniecībām – koeficients 1,5. Koeficientu piemērošana dod iespēju lielākam skaitam mājsaimniecību kvalificēties mājokļa pabalstam.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.