Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Valsts prezidenta amatā ievēlē Rinkēviču

Edgars Rinkēvičs. Foto: Ieva Ābele (Saeima)

Saeima trešdien par nākamo Valsts prezidentu ievēlēja premjera partijas “Jaunā vienotība” (JV) virzīto kandidātu, ilggadējo ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču (JV).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Par Rinkēviča ievēlēšanu nobalsoja 52 deputāti. Jau kopš pirmās balsošanas kārtas par Rinkēviču balsoja Zaļo un zemnieku savienība (ZZS). JV Saeimā ir 26 balsis, bet ZZS – 16 deputāti. Pēc savas prezidenta amata kandidātes Elīnas Pinto izkrišanas otrajā kārtā par labu Rinkēvičam nosliecās arī “Progresīvie”, kuriem parlamentā ir 10 deputāti.

Rinkēvičam svinīgo solījumu būs jādod un amatā paredzēts stāties jūlija pirmajā pusē, kad pilnvaras noslēgsies pašreizējam Valsts prezidentam Egilam Levitam, kurš no kandidēšanas uz otro pilnvaru termiņu atteicās, jo pārvēlēšanai trūka balsu.

Foto: Ieva Ābele (Saeima)

Valsts prezidenta vēlēšanās kandidēja arī valdošo koalīciju veidojošā “Apvienotā saraksta” (AS) virzītais AS dibinātājs, uzņēmējs Uldis Pīlēns un opozīcijā esošo “Progresīvo” izvirzītā publiskās pārvaldības eksperte Elīna Pinto.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: Ieva Ābele (Saeima)

Kā pirmā otrajā balsošanas kārtā no prezidenta amata izstājās Pinto, par kuru nobalsoja tikai 10 “Progresīvo” deputāti.

Foto: Ieva Ābele (Saeima)

Savukārt trešajā balsošanas kārtā Rinkēvičam zaudēja Pīlēns, par kuru tāpat kā pirmajos divos balsojumos nobalsoja 25 deputāti – viņa virzītāji “Apvienotais saraksts”, kuram ir 15 balsis, kā arī Aināra Šlesera “Latvija pirmajā vietā” ar deviņām balsīm un deputāte Glorija Grevcova.

Nacionālā apvienība (NA) (13 mandāti) un Alekseja Rosļikova “Stabilitātei” (10 mandāti) vēl pirms balsošanas sākuma bija solījuši neatbalstīt nevienu no kandidātiem. Arī trešajā balsojumā piedalījās 87 deputāti, no kuriem desmit nobalsoja pret abiem kandidātiem. Pret abiem kandidātiem trešdien balsoja “Stabilitātei”, bet NA politiķi savas balsis netika nodevuši.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: Ieva Ābele (Saeima)

Kā liecina informācija aģentūras LETA arhīvā, Rinkēvičs dzimis 1973.gadā Jūrmalā.

Rinkēvičs absolvējis Latvijas Universitātes (LU) Vēstures un filozofijas fakultāti, saņēmis sertifikātu par politikas zinātņu un starptautisko attiecību studijām Groningenas Universitātē, Nīderlandē. Viņam ir arī divi maģistra grādi, kas iegūti LU politikas zinātnē un ASV Nacionālās Aizsardzības universitātes Bruņoto spēku Nacionālo resursu stratēģijas industriālajā koledžā.

Rinkēvičs 90.gados strādājis kā Latvijas Radio žurnālists ārpolitikas un starptautisko attiecību jautājumos, pēc tam dažādos amatos sācis savu karjeru Aizsardzības ministrijā (AM), kurā kopš 1997.gada vairāk nekā desmit gadus ieņēma augstākā ierēdņa – AM valsts sekretāra – amatu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

No 2002. līdz 2003.gadam Rinkēvičs bija Latvijas delegācijas vadītāja vietnieks sarunās par iestāšanos NATO, un no 2005.gada līdz 2007.gada janvārim ieņēma NATO valstu un valdību sanāksmes organizācijas biroja vadītāja posteni.

No 2008.gada oktobra līdz 2011.gada jūlijam Rinkēvičs bija Valsts prezidenta Valda Zatlera kancelejas vadītājs.

Zatleram netiekot pārvēlētam uz otro prezidentūras termiņu un iesaistoties politikā, tajā iesaistījās arī Rinkēvičs, un 2011.gadā viņš kļuva par Valda Dombrovska (V) vadītās valdības ārlietu ministru, savukārt 2012.gada sākumā iestājās bijušā prezidenta Zatlera vadītajā Reformu partijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ārlietu ministra amatu Rinkēvičs saglabāja arī Laimdotas Straujumas (V), Māra Kučinska un nu jau abās Kariņa valdībās.

2014.gada pavasarī Rinkēvičs iestājās partijā “Vienotība”. 2022.gada 14.Saeimas vēlēšanās Rinkēvičs ievēlēts parlamentā no partiju apvienības “Jaunā vienotība” saraksta.

Rinkēvičs ir Triju Zvaigžņu ordeņa lielvirsnieks, Viestura ordeņa lielkrusta komandieris, kā arī saņēmis NATO un vairāku Latvijas sabiedroto ārvalstu augstus apbalvojumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā ziņots, prezidenta vēlēšanas radījušas spekulācijas, ka varētu vai nu paplašināties koalīcijas sastāvs, vai pat mainīties valdība. Piemēram, iepriekš ticis pieļauts, ka, ja Rinkēvičs tiktu ievēlēts ar JV, Zaļo un zemnieku savienības un “Progresīvo” balsīm, tad šīs partijas arī varētu veidot turpmākās koalīcijas iespējamo kodolu.

Tomēr gan AS, gan Nacionālā apvienība paziņojušas, ka tādā koalīcijā nestrādātu, tāpēc ir jautājums, vai JV, ZZS un “Progresīvie” paši gribētu strādāt koalīcijā, ko veidotu tik neliels vairākums jeb tikai 52 deputāti.

 • “LETA”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (27)

 1. Cik pozitīvi izcēlāmies pasaulē ar bronzas medaļu, tik negatīvi izcelsimies ar šo……

  15
  28
 2. Lieliski! Pēdējās nedēļas – faktiski, nedēļA – atgriež iepriekšējo pusgadu mirušo lepnumu par Latviju!

  22
  6
 3. Es esmu lepna par jauno prezidentu! Viņš ir lielisks, izglītots cilvēks, kurš atšķirībā no pārējiem pretendentiem tiešām izprot politiskos procesus. Veiksmi! Un tiem homofobiem ar zemo intelektu gribās pateikt- ejiet vienkārši di.st. Kauns, ka tādi cilvēki atrodas mūsu sabiedrībā.

  52
  15
 4. Ko viņš ar savu labo izglītību ir paveicis Latvijas labā? Gadiem jau valdībā, bet rezultāts 0.
  Un tev tādi interesanti standarti – kas nav …, tam zem intelekts.
  Tas laikam ir tas jaunais normālais?

  17
  36
 5. Mulsinošs jautājums. Rinkevičs ļoti veiksmīgi starptautiski prezentē valsti jau daudzu gadu garumā. Cilvēks labi pildījis savus amata pienākumus. Ja interesētos par politiku, tad to zinātu. Ko tad viņam vēl
  vajadzēja darīt?

  36
  9
 6. Jā, sauks mūs pasaulē par… un galvenais kāds piemērs bērniem , kurus jau tagad negrib dzemdēt un latvieši strauji izmirstam.

  16
  23
 7. Tiešām ir pētījumi, kuri pierāda, ka cilvēkiem,kuri agresīvi un neiecietīgi izturās pret citādo (cita ādas krāsa, orientācija, vizuālais izskats utt.) ir zemāks intelekta un empātijas līmenis. Tā kā…

  28
  14
 8. Dažam tā pasaule tikai ir – skats uz austrumiem.
  Nedaudz mulsinoši , bet pašiem jāpieaug domāšanā.
  Jauki, ja sanācis būt tradicionāli pareizam – orientācijā, veselībā, auguma parametros utt.
  Bet inteliģence tomēr ir – pieņemt citādo.
  Cik paklausījos – ļoti cilvēcisks. Viņam būs laiks 100% būt prezidentam, un budžeta līdzekļi arī ietaupīsies (tie , kas domāti prez. dzīvesbiedriem)

  29
  14
 9. :DDD Kur pasaulē? Krievijā un Ungārijā? Vienīgais, par ko vismaz pašlaik šajā ziņā runā pasaule (cik nu tāda detaļa kādu vispār interesē – pamatā igauņi un lietuvieši), ir tas, cik paradoksāli, ka mums ir prezidents, kas pats savā valstī nevar juridiski nostiprināt attiecības.

  4
  10
 10. Šausmas? Pat purva sādžā sāk izdzimteņi līst ārā no skapjiem un pacelt balsi.

  11
  8
 11. Sen jau ir pierādīts, ka tā ir slimība. Slimie ir jāārstē un ja paši nesaprot, tad piespiedu kārtā!

  16
  14
 12. mī un žē .. nu tak varēja to vīrišķi, kuru sekretāre no sievas aizvīla, vai meitieti kam svešzemju puiši labāk patīk nekā vietējie bāleliņi… takš vismaz tradicionāli….liekulīgi pareizi

  9
  6
 13. Kādus gan viedokļus var gaidīt no sabiedrības, kurā dzīvo neskaitāmi indivīdi, kuriem joprojām šķiet, ka:
  Kūlu dedzināt ir ok;
  Ka klausīties aiz sienas, kā kaimiņš sit sievu un neiejaukties ir ok;
  Ka slīcināt kaķēnus un kucēnus ir ok, lai gan ir pieejama sterilizācija;
  Ka smieties par cilvēkiem ar grt ir ok;
  Ka izlikties neredzam mobingu ir ok;
  Ka paiet uz ielas guļošam cilvēkam garām ir ok;
  Ka pamest savus bērnus vienus, lai aizlietu seju ir ok…

  30
  7
 14. Visi cerēja ka vairs sliktāks prezidents kā pūkainis nevar būt, še te jums pārsteigums

  15
  24
 15. Divpunkti, vai tu esi okei, izceļot no tautas pūra tik daudz “pozitīvā” par savējiem? Vai tomēr svešajiem? Tie, kuriem tu atradi blusu vairāk kā sunim, uztraucas tikai par globalizāciju caur dzimstības samazināšanu. Pieņem vien progresīvās vērtības un pēc laika sēdi pie sasistas siles. Vai arī tad jau būsi tālēs zilajās? Lai tie bauri savā zemē vārās savā sulā..

  6
  4
 16. Eiforijā esošajiem ciema pamuļķīšiem!
  Politologi jau novērtēja jūsu Riņķi. ” Tas nebūs ekonomikas un izaugsmes prezidents, tas būs kara prezidents. Viņa pirmais darbs būs celt sētu uz robežas nevis celt ekonomiku!”

  14
  20
 17. Prieks par mūsu Hokeja komandu, par kuras panākumiem PČ priecājamies un lepojamies.
  Prieks par ievēlēto Prezidentu, par kura darbu līdz šim ārpolitikā ir tikai atzinība un cieņa no ārvalstīm. Cerams, ka tāpat leposimies un priecāsimies par viņa prezidentūras darbu Latvijā.

  26
  5
 18. Tā tāda mūsu civilizācijas iezīme, neko vēl nezināt, bet jau vērtēt slikti. ”Redzēsiet, nekā laba jau nebūs”. Žēl, ka tik bezcerīgi dzīvojam.

  9
  3
 19. Tas ir vāks! Kauns pa visu pasauli.
  Man aizbraucot ārzemēs būs kauns teikt no kurienes esmu.

  5
  13
 20. nekad nebūs prezidents 80% latviešu, pārējiem 20 % varbūt.Un viņa veiksmes stāsts ārpolitikā ir AM feiks, kam tāds ir vajadzīgs. Brīnumi ar šito vēl ir priekšā.

  7
  11
 21. Uz kurieni tad tu brauksi, ka tev būs kauns? Laikam uz vatastānu? Nu tad tur arī paliec!

  8
  4
 22. Vakar inrervijā jau žēlojās, cik mazas algas valsts pārvaldē.
  Nu,tad 100 skolas klappējam ciet un būs budžetā līdzekļi.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.