Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Jaunieši darbojas ar ieinteresētību; nometnē Gulbenē jaunsargi gatavosies 18.novembra parādei Rīgā

Patriotisms un vēstures zināšana. 14.jūnijā, Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienā, jaunsargi dodas uz Liteni, jo viena no jaunsargu misijām ir piedalīšanās atceres pasākumos. 14.jūnijāpieminam arī Latvijas armijas virsniekus, kuri 1941.gada 14.jūnijā tika nogalināti Litenē vai deportēti no Latvijas. Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

Gandrīz 200 bērnu un jauniešu Gulbenes novadā katru gadu ne tikai izrādi interesi, bet arī darbojas Jaunsardzē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ģimenēm, kuru bērni iesaistās Jaunsardzē, un šo bērnu vecākiem, kuri paši savulaik ir bijuši jaunsargi, ir svarīgi, lai tiek attīstītas dzīvei nepieciešamās prasmes un iemaņas, veicināta bērnu un jauniešu pilsoniskā apziņa, kā arī patriotisms. “Bez tā nu nekā,” saka jaunsargu instruktore Lāsma Gabdulļina.

Paraugs ir pieaugušie

Par to, kā veicas ar patriotisma veicināšanu vietējā kopienā, L.Gabdulļina saka: “Tūlīt būs 20 gadi, kopš strādāju Jaunsardzē, un domāju, ka viss ir atkarīgs no mums, pieaugušajiem cilvēkiem, kuri ir blakus bērniem. Bērni un jaunieši ir ļoti atvērti un atsaucīgi.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lejasciemā jaunsargi jau ir ar tradīcijām – to jaunsargu, ar kuriem L.Gabdulļina savulaik sāka darboties, bērni tagad sāk iet skolā, un viņi zina, kas ir Jaunsardze, līdz ar to drošāk iesaistās. “Ir, kas domā, ka Jaunsardze saistīta ar militāro jomu, bet tā, pirmkārt, ir interešu izglītība. Jaunsardze – tas ir plašs darbošanās lauks. Ir, kad bērns vēlas darboties Jaunsardzē, bet viņš vēl ir mūzikas vai mākslas skolā, tāpēc visu nevar apvienot. Bet teikt, ka šogad būtu stipri lielāka interese, – tā nav. Ir līdzīgi kā citos gados. Citiem tētis vai mamma ir Zemessardzē – bērni to redz un arī vēlas iesaistīties, un stājas Jaunsardzē. Jaunsardzē var iesaistīties arī mācību gada laikā. Ir, kas pēc Jaunsardzes arī izvēlas militāro jomu. Ceļš tam ir atvērts. Ir darbs, ir alga, kas nav mazsvarīgi,” saka L.Gabdulļina.

Jau pavisam drīz, oktobrī, Gulbenē jaunsargiem būs liela nometne, kurā pulcēsies jaunsargi no visas Vidzemes, un viens no nometnes uzdevumiem – jaunsargu gatavošanās parādei Rīgā, kura notiks 18.novembrī. Nometnē gan varēs piedalīties jaunsargi no 14 gadu vecuma. “18.novembrī jaunsargiem ir iespēja soļot parādē,” saka L.Gabdulļina un turpina, ka bērni, jaunieši jūtas pilsoniski apzinīgi, uzvelkot formu. Viņi to vēlas. Viņi vēlas iesaistīties un darboties.

“14.jūnijā mēs vienmēr apmeklējam pasākumus gan pie Gulbenes dzelzceļa stacijas, gan Litenē. Katru gadu ļoti liels skaits jaunsargu dodas lāpu gājienā, un visi vēlas, lai rokās būtu arī lāpas,” par bērnu un jauniešu patriotismu stāsta L.Gabdulļina.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Neizskan jautājumi, kāpēc to vajag

L.Gabdulļina Gulbenes novada vidusskolā pasniedz arī valsts aizsardzības mācību. Šis mācību priekšmets būs obligāts visās vidējās izglītības iestādēs, sākot no nākamā mācību gada, bet Gulbenē to sāka apgūt jau pirms pāris gadiem. Ar valsts aizsardzības mācību grib sasniegt divus mērķus: lai jaunietis vēlētos – tas attiecas uz patriotismu, un prastu, kas savukārt attiecas uz militārajām iemaņām, aizstāvēt Latviju.

Pagājušā gada pavasarī, kad Gulbenē viesojās Valsts prezidents Egils Levits, “Dzirkstele” rakstīja, ka viņa vizītes mērķis bija Gulbenes novada vidusskolēnu valsts aizsardzības mācības stundas vērošana, kas notika Spārītes parkā. Saeimas deputāti 2018.gadā atbalstīja valsts aizsardzības mācības iekļaušanu valsts vidējās izglītības standartā noteiktajā izglītības saturā kā obligātu mācību priekšmetu ar 2024.gadu. Gulbenes novada vidusskolā no 2020.gada septembra līdz ar kompetenču pieejā balstītā mācību satura ieviešanu valsts aizsardzības mācību apgūst visi 10. un 11.klases skolēni.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sākotnēji sabiedrībā bija diskusijas, arī kritika, par jauniešu militarizēšanu un arī nesapratne par paredzēto priekšmeta iekļaušanu vispārējās vidējās izglītības saturā. Tagad, kā novērojusi L.Gabdulļina, tā nav. Jauniešiem pašiem nav pilnīgi nekādu pretenziju apgūt šo mācību priekšmetu. Neizskan jautājumi, kāpēc to vajag. Uz mācību stundu jaunieši nāk atvērti un ieinteresēti apgūt nepieciešamās zināšanas un prasmes.

“Nav neviena, kas pret šo mācību priekšmetu būtu negatīvi noskaņots. Varbūt 10.klasē nāk ar mazu šaubu pieskaņu tie, kuriem nav nekādas saistības ar šādu jomu. Tā mūsu situācija ar kaimiņu valsti ir tāda, ka, domāju, ir ļoti labi, ja bērns mierīgos apstākļos var apgūt prasmes – strādā ar kartēm, skatās vēsturiskas filmas, klausās patriotiskus pieredzes stāstus par latviešu strēlniekiem, notiek darbs ar rācijām, darbs ar mācību ieročiem. Un puišus tas ļoti interesē. Šis mācību priekšmets ir vērtīgs, jo māca gan prasmes, gan veicina patriotismu. Un, ja jādodas uz obligāto militāro dienestu, tad jaunietis jau ir izmēģinājis. Kopīgi darbojoties, nav bijuši tādi gadījumi, ka kāds jaunietis nevēlētos piedalīties un apgūt šo mācību priekšmetu,” stāsta L.Gabdulļina un turpina, ka, dzīvojot blakus tik agresīvam kaimiņam, ir lietas, zināšanas un prasmes, kas jāzina un ko var apgūt mierīgā veidā – mācību stundas laikā. “Un dod, dievs, lai tās nekad nav vajadzīgas un nepieciešamas!” uzsver L.Gabdulļina.

Lāsma Gabdulļina ir kopā ar jauniešiem mācībās, nometnēs, treniņos, sacensībās, kā arī svinīgos brīžos. Foto: no “Dzirksteles” arhīva

Pieredze

Glāznieku ģimene no Lejasciema:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Vecākai dēls Mārcis darbojas Jaunsardzē, arī meita tajā iestājās brāļa ietekmē. Laikam visbūtiskākais ir instruktora faktors, Mārcim ir lieliska sadarbība ar Lāsmu Gabdulļinu. Lāsma rod kopīgu valodu ar jauniešiem, prot tos motivēt! Tas, ko saka pats Mārcis – ka viņa vislielākais ieguvums ir sacensību pieredze un panākumi tajās, ne tikai Latvijā, bet arī Lietuvā un Igaunijā. Iespēja redzēt citas pilsētas, valstis, komunicēt ar citiem jauniešiem un iegūt jaunus draugus un paziņas, kā arī attīstīt savas angļu valodas prasmes. Visvairāk tiek gaidītas tieši Baltijas militārās spēles, kad iespēja sacensties un pierādīt sevi starptautiskā līmenī. Tad katru reizi tiek pārvesta mājās arī kāda medaļa! Jaunsargu programma ir ļoti plaša – pārgājieni ar nakšņošanu ārā, sporta spēles, arī dalība valsts svētkos un atceres pasākumos, kas dod bērniem dziļāku izpratni par dažādiem vēstures notikumiem un rada piederību valstij.”

Jolanta Pence:

“Par Jaunsardzi es uzzināju no mūsu “SK Lejasciems” slēpošanas treneriem, instruktores Lāsmas un Valērija Gabdulļiniem, kas arī mani ir mudinājuši darboties Jaunsardzē kopš 2017.gada. Ne tikai kā slēpotāji, bet arī kā jaunsargi dodamies dažādos pasākumos, nometnēs, pārgājienos un sacensībās, jau vairākus gadus esmu piedalījusies lāpu gājienos, Jaunsardzes biatlona sacensībās, spartakiādēs, ieskaitot Baltijas militārās spēles, kur ir patiess prieks konkurēt starp Baltijas valstīm, startējot vairākās disciplīnās, un arī uzvarēt! Noteikti, darbojoties Jaunsardzē, ir milzīgi plusi: iegūt jaunus draugus, kļūt par atbildīgiem un patstāvīgam cilvēkiem, iegūt pieredzi, kas ir noderīga, esot tieši mežā, tajā skaitā orientēšanās, mezglu siešana, ugunskura iedegšana, kā arī kaujas mācība.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Valsts aizsardzības mācību, kuru skolēni apgūst Gulbenes novada vidusskolā, pagājušajā gadā bija ieradies vērot Valsts prezidents Egils Levits. Foto: no “Dzirksteles” arhīva

Uzziņa

Jaunsardze ir brīvprātīga kustība bērniem un jauniešiem no 10 līdz 21 gadam. Mācību process Jaunsardzē ir par brīvu un tiek organizēts saskaņā ar jaunsargu mācību programmu. Vienu reizi nedēļā (pēc stundām) jaunsargs apmeklē Jaunsardzes nodarbības. Jaunsargi programmas apguves procesā piedalās dažādos Jaunsardzes rīkotos pasākumos – nometnēs, pārgājienos, praktiskajās nodarbībās un patriotiskajos pasākumos, kuri lielākoties notiek nedēļas nogalē vai skolēnu brīvlaikā.

Avots: “Jc.gov.lv”

Projektu līdzfinansē “Mediju atbalsta fonds” no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Dzirkstele”.  #SIF_MAF2023

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (2)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.