Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Plāns bija slēgt pasta nodaļas Lizumā un Lejasciemā, reformu tomēr aptur

Vai Lejasciemā ir vajadzīga sava pasta nodaļa? “Protams! Dzirdējuši esam par slēgšanu. Neviens ar to nav apmierināts,” pārliecināti “Dzirkstelei” saka Dzidra Cirsone, kuru esam sastapuši Lejasciema pastā uz vietas kārtojam darījumu. Sieviete liek saprast – viņai pasta nodaļa Lejasciemā ir svarīgs iemesls iznākšanai no mājam. Tā ir ierasts. Seniorei pensiju pastnieks atnes mājās, taču uz pasta nodaļu viņa iet, lai saņemtu novada Sociālā dienesta pārskaitīto pabalstu, kā arī lai nopirktu viņas iemīļotos žurnālus. Pasta nodaļas apmeklējums šai pensionārei ir daļa no viņas dzīves rituāla. Pie reizes noteikti viņa pārmij kādu vārdu ar pasta nodaļas darbinieci. Tā ir piederības sajūta vietējai dzīvei, sabiedrībai. Foto: Gatis Bogdanovs

Līdz šodienai Gulbenes novada lauku teritorijā ir saglabājušās tikai divas VAS “Latvijas Pasts” nodaļas – Lizumā un Lejasciemā. Lizuma pasta nodaļu bija plānots slēgt pirmo, kaut pēc neoficiālas informācijas tur finanšu rādītāji it kā esot labāki nekā Lejasciemā.

VAS “Latvijas Pasts” plānus visā Latvijā slēgt lauku pasta nodaļas skaidroja amatpersonām pašvaldībās un valdībā. Sarunās ar presi uzņēmums pagaidām ir mazāk atklāts. Tomēr sabiedrībā jau ir iesēta doma par nenovēršamo.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Svarīga vieta ne tikai lizumniešiem. Lizuma pasta nodaļu apmeklē arī Druvienas, Mālmuižas, Tirzas, Sinoles, Rankas iedzīvotāji. Foto: Gatis Bogdanovs

Vecie ļaudis sevišķi bažīgi
Lejasciemā pasts šodien atrodas īrētās telpās privātā ēkā. Bet kādreiz šī māja, kas celta astoņdesmitajos gados, ir piederējusi valstij, jo, kā zināms, arī VAS “Latvijas Pasts” ir valsts uzņēmums. Ēkā savulaik bija ne tikai pasts, bet arī telefonu centrāle. Lizumā pasta nodaļa atrodas pagasta pārvaldes ēkā. Kad “Dzirkstele” ceturtdien, 1.februārī, apmeklē pasta nodaļas Lejasciemā un Lizumā, to darbinieki atteicās runāt, jo viņiem tas neesot atļauts. Teicām: “Jums taču nav, ko zaudēt. Tāpat draud slēgšana.” Atbildē – klusums.
Lizuma pasta nodaļā sastapām Kristīni Kliederi no Velēnas, kura bija ieradusies saņemt sūtījumu – paciņu. Uzrunāta viņa “Dzirkstelei” pauda nožēlu par pasta nodaļas gaidāmo slēgšanu Lizumā.

Sūtījumu nodošanai vai saņemšanai viņa regulāri izmantojot šīs pasta nodaļas pakalpojumus.
“Dzirkstele” saņēma arī zvanu no Lizuma pagasta iedzīvotājas, kura uzsvēra, ka iedzīvotāji pagastā ir ļoti neapmierināti. “Novada vadībai ir jācīnās, lai pagastos paliek pasta nodaļas. Pie mums uz Lizuma pasta nodaļu brauc cilvēki no Druvienas, Mālmuižas, Tirzas, Sinoles, Rankas. Daudzi pensionāri pēc pensijas iet uz pastu,” stāstīja sieviete.

Vieta, kur izdevīgi nodot un saņemt sūtījumus. Tā pasta nodaļu Lizumā vērtē Kristīne Kliedere no Velēnas. Viņa bija ieradusies saņemt atsūtīto paciņu. Foto: Gatis Bogdanovs

Uz vietas “Dzirkstelei” raisījās arī neformāla saruna ar pasta darbiniekiem gan Lejasciemā, gan Lizumā. Piemēram, par to, ka senāk bija katrā pagastā (ciemā), dažos pat vairākas. Un tad pasta darbiniece smagi nopūtās: “Kad savulaik sāku strādāt kā pasta darbiniece, novadā (rajonā) bija 30 pas­ta nodaļas. Nu viss pēdējais ir jālikvidē…” Un tomēr viņa arī atzina: “Neslēgs jau prieka pēc tās pasta nodaļas. Nav rentabli tās paturēt. Interneta laikmets ir radījis pārmaiņas cilvēku ieradumos. Drukāto preses izdevumu abonēšana, pensiju piegāde mājās – tas viss ir aizejošās paaudzes ieradumos.”

VAS “Latvijas Pasts” mierinot – pēc pasta nodaļu slēgšanas pensijas un pabalstus iedzīvotājiem pastnieki piegādās dzīvesvietā. Un ko turpmāk darīs lauku pasta nodaļu darbinieces? Kāda varbūt dosies pelnītā atpūtā, cita meklēs jaunu darba iespēju. Izskanējis arī piedāvājums pārkvalificēties VAS “Latvijas Pasts”, apmeklējot kursus un kļūstot par konsultantu attālinātam darbam no mājām. Visticamāk, šī iespēja paliks neizmantota.

UZZIŅA
Gulbenes novadā VAS “Latvijas Pasts” pakalpojumu vietas:
● pasta nodaļas Gulbenē, Lejasciemā un Lizumā;
● 2 pakomāti – Gulbenē pie pasta nodaļas un Nākotnes ielā pie veikala “Top!”
● vēstuļu kastītes Gulbenē, Strados, Beļavā, Stāmerienā, Daukstēs, Galgauskā, Jaungulbenē, Lejasciemā, Litenē, Līgo, Tirzā, Lizumā, Druviena, Rankā;
● pasta pakalpojumu saņemšana dzīvesvietā pēc pieprasījuma – Rankā, Tirzā, Druvienā, Jaungulbenē, Stāmerienā, Litenē, Līgo, Daukstē, Galgauskā, Beļavā (iepriekš darbdienās sazinoties ar “Latvijas Pasta” klientu centru pa tālruni 27008001 vai 67008001, kā arī rakstot uz e-pastu “info@pasts.lv”);
● var pieteikties “Latvijas Pasta” pakalpojumiem attālināti (lejupielādējot savā viedtālrunī vai planšetdatorā VAS “Latvijas Pasts” mobilo lietotni).
Avots: “Pasts.lv”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vai tiešām jālikvidē?
Par to, ka lauku pasta nodaļas var tikt likvidētas, zina arī Lejasciema un Lizuma pagastu pārvalžu vadītāji Māris Milns un Uģis Aigars. Tā viņi pauda “Dzirkstelei”.

Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis “Dzirkstelei” teica – VAS “Latvijas Pasts” pārstāvji bijuši runāt pie viņa par gaidāmajam izmaiņām. Palikuši pie tā, ka skaidros iedzīvotājiem uzņēmuma plānus. Šogad vispirms paredzēts esot slēgt Lizuma pasta nodaļu, vēlāk, pavasarī, arī Lejasciema pasta nodaļu. “Saruna bija, ka palikšot tikai Gulbenes pasta nodaļa. Apkalpošot klientus pastnieks mājās pēc pieprasījuma,” pastāstīja A.Caunītis.

Viņš no VAS “Latvijas Pasts” pārstāvjiem saklausījis, ka šādi visu varēs sakārtot un nodrošināt. A.Caunītis pauda – interneta laikmets ir samazinājis VAS “Latvijas Pasts” nozīmi kā fiziskajām, tā juridiskajām personām. Sevišķi tas ir saistībā ar e-paraksta ieviešanu. Taču, kā uzsvēra A.Caunītis, sevišķi laukos “Latvijas Pasta” pakalpojumi bija, ir un būs nepieciešami.

“Dzirkstele” sazinājās ar VAS “Latvijas Pasts” komunikācijas speciālistu Matīsu Rutku, kurš paskaidroja: “Latvijas Pasts” turpina nodrošināt visu pasta un finanšu pakalpojumu nepārtrauktību. “Šobrīd norisinās aktīvs skaidrojošais darbs – tikšanās, konsultācijas un diskusijas – ar visām iesaistītajām pusēm par nākotnes virzību, tāpēc ir jautājumi, uz kuriem šobrīd nevaram sniegt precīzas atbildes. Tiklīdz būsim noslēguši minēto fāzi attiecībā uz nākotnes stratēģisko redzējumu, labprāt sniegsim redakcijai detalizētāku informāciju.”

“LETA”
VAS “Latvijas pasts” 1.februārī nolēmis apturēt plašo pasta nodaļu slēgšanas plānu, kas paredzēja šogad slēgt 105 no 176 pasta nodaļām, aģentūrai LETA apstiprināja pasta pārstāvji.

Kompānijā arī informēja, ka uzņēmums turpinās strādāt pie stratēģijas, lai apmierinātu iedzīvotāju vajadzības, kā arī strādās pie izvērtēšanas procesa, lai vienotos par optimālāko risinājumu – saglabāt visas pasta nodaļas vai saglabāt nodaļas tikai pilsētu centros un citiem variantiem.

Vienlaikus pasta pārstāvji uzsvēra, ka, apstādinot plānu par pasta nodaļu slēgšanu, šogad būs nepieciešams papildu finansējums apmēram 2,1 miljona eiro apmērā.

Savukārt lēmums par to, kuras pasta nodaļas tiks saglabātas un kādā daudzumā, vēl nav pieņemts, jo “Latvijas pastam” būs jāvienojas arī ar pašvaldībām, norādīja kompānijā.

SM parlamentārais sekretārs Ģirts Dubkēvičs tviterī vēsta, ka pasta nodaļu pārsteidzīgā slēgšana ir apturēta. “”Latvijas Pastam” ir jāmodernizējas, bet tas nedrīkst vadīties tikai pēc peļņas un bez skaidras stratēģijas par alternatīvām,” norāda SM pārstāvis.

Projektu līdzfinansē “Mediju atbalsta fonds” no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par saturu atbild “Dzirkstele”.
#SIF_MAF2023

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (18)

 1. Vai tiešām Švikas kundzei tā bija jālobē Lejasciems, ka pirmais plānots bija slēgt Lizuma pasta nodaļu?
  Vai tad nezina, ka Lizumu apmeklē liela daļa novada iedzīvotāju, jo te ir darba vietas!

  27
  3
 2. Šīs pasta nodaļu likvidācijas plāno un veic akciju sabiedrība Latvijas Pasts, un nekādai Švikas kundzei šajā akcijā nav teikšanas.

  15
  14
 3. Tiešām vēstuļu kastītes ir visos nosauktajos pagastos? Dīvaini. Neesmu vairākus gadus redzejusi.
  Jāiet meklēt!

 4. Sen zināma politika, ar presi runāt nedrīgst, stāstīt par pārmaiņām, ieceri slēgt nevienam nedrīgst.
  Kas tas par noslēpumu?

  13
  1
 5. Vai tad tā klienta apmeklēšana mājās ir domāta par brīvu? (Pastu jau zaudējušie pagasti, stāstiet, kā tur ir!) Tad nu gan tā būs “ekonomija”, ka tik turieties! Cilvēki taču dzīvo ne tikai Lejasciema un Lizuma centros, bet arī visur kur pa malām! Tad uzlikuši vismaz pakomātus abos pagastos!

  10
 6. Kas te dzīvos pēc mums? Kā labā šo teritoriju attīra no pašreizējiem iedzīvotājiem?

  25
  1
 7. Man šķiet ļoti dīvaina sistēma starp šīm nodaļām. Druvienas iedzīvotājam atnāk paciņa,bet viņu nogādā Lejasciemā,ne Lizumā. Protams,varot atvest arī uz Lizumu,bet tad jāpiemaksā. Neloģiski,sūtīt uz tālāko galu.

  12
 8. Būtu vienreiz ieekonomējuši tā, ka pastniekam arī kāda naudiņa sanāk, nevis tikai augšām…

  14
 9. Piemēram,kurš darba cilvēks tiek uz pastu Lejasciemā,kas strādā tikai līdz 13,00. Pensionāri,jaunās māmiņas un pagasta dāmas. Lizumā var tikt pusdienlaikā un tūlīt vai pirms darba. Tāpēc ka lielajos uzņēmumos ir maiņu darbs. Strīpā cilvēku no Sinoles un Lejasciema ir Lizuma pastā. Skaties tikai,ka vēl var paspēt izstāvēt. Un nav jau tikai pensijas,mums daudzi vecāki cilvēki kas ir pirms pensijas un pensijas vecumā,strādā skolā un saņem algu pastā. Man kolēģi šodien aizveda ar sirdi uz slimnīcu,kad uzzināja,ka nevarēs dabūt algu,jo neviena palīga nav,kas izņemtu naudu no bankomāta. Daudzi cilvēki neprot rīkoties. Traks var palikt.

  15
  1
 10. Nu tad lai ievieš autopastus pēc autoveikalu parauga. Tad vismaz cilvēks zinās, la tādās un tādās nedēļas dienās, tādā un tādā laikā pasts atbrauks.

  14
 11. Man vienalga lai visu likvidē,pēc pāris gadiem nebūs neviena cilvēka visi būs aizbraukuši paliks tikai pensionārēs un invalīdi.majas būs tukšas vot to viņi panāks.

 12. Redz, Omniva, dpd, Venipak, var atrast iespēju, kā pelnīt, jo ir uz klientu orientēti uzņēmumi. Pasts bija pēdējais, kas uzlika paku skapjus, un nevar teikt, ka tas sūtījums aiziet ātri, lai arī maksā vislētāk. Tajās pasta nodaļās vajadzēja veidot ko līdzīgu narvesenam. Nākamais tāds pats mēsls ir ATD, kas nodrošina pilnīgi nejēdzīgus pasažieru pārvadājumus provincē. Tas ir tikai laika jautājums, cik tur ilgi dotēs tos bezjēdzīgos autobusus.

 13. Tad jau likvidejam arī veikalus atstājam vienu.autobusu reisiem būs daudz pasažieru uz pilsētām,jo laukos vairs nekā nebūs…

 14. Nežēlīgā kapitālisma laikmets iestājies.Izdzīvos tikai stiprākais.Sociālās funkcijas veiks pašvaldības

  1
  6
 15. Nežēlīgais kapitālisms ir savu laiku nodzīvojusi sabiedriskā formācija, pie kuras pieturas tikai mēreni atpalikušas valstis. Nekas godājams tas nav.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.