Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Publiskā apspriešanā nonāk rēķins par siltumu dzīvoklī Raiņa ielā 44 Gulbenē

Problemātiska daudzdzīvokļu māja. Gulbenē, Raiņa ielā 44, iedzīvotāju maksātspēja vienmēr ir radījusi satraukumu viņos pašos un pakalpojumu sniedzējos. Iedzīvotāji nav uzdrošinājušies paši savās rokās pārņemt mājas apsaimniekošanu un apkuri, jo zina – būs arī tādi, kuri par to nesamaksās. Foto: Gatis Bogdanovs.

Sociālajos tīklos klejo un komentārus vāc kādas privātpersonas publiskotais decembra siltuma rēķins par 28,7 kvadrātmetrus lielu dzīvojamo telpu Gulbenē. Cilvēki šausminās par milzu rēķinu un neizprot tā rašanās iemeslus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Liels rēķins. Šā rēķina attēls klejo sociālajos tīklos jau vairākas nedēļas un ir plaši apspriests. Ekrānšāviņš: “Facebook”

Šis rēķins, kuru savam klientam ir piestādījusi SIA “Gulbenes Energo Serviss”, kopsummā veido 248,78 eiro (ar PVN). No publicētā rēķina attēla redzams – maksā iekļauti arī apsaimniekošanas izdevumi, aukstā ūdens patēriņš un pārrēķins, koplietošanas elektrības rādījums un maksa par siltumu. Taču cilvēkus izbrīnījis tas, ka siltuma rēķinā nav uzrādīta valsts kompensācijas daļa par siltumu jeb kurināmo sakarā straujo cenu kāpumu.

Iedzīvotāji sociālajos tīklos veic izmeklēšanu

No apgalvojumiem, ka šis rēķins ir krāpšana, jo Gulbenē centralizēti siltumapgādi nodrošinot tikai SIA “Bioeninvest”, līdz skaidrojumam, kur un par ko tāda maksa – ar visiem šiem jautājumiem komentētāji galā tiek paši. Pašvaldības vai te iepriekš nosaukto uzņēmumu pārstāvji diskusijā sociālajos tīklos nav iesaistījušies.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iedzīvotāju aktīvās komunikācijas gaitā noskaidrojās, ka runa ir par Gulbenes 18 dzīvokļu māju Raiņa ielā 44, kur ir savs lokāls apkures katls. Bet kāpēc nav valsts kompensācijas par kurināmo materiālu?

Mājai nevar piemērot pilsētas siltuma tarifu

SIA “Gulbenes Energo Serviss” laikrakstam skaidro, ka iedzīvotāju “pretenzijas ir saņemtas no daudzdzīvokļu dzīvokļu mājas, kurai nav centralizētā apkure, bet gan lokāls apkures katls, kur mājas kopība ir uzdevusi SIA “Gulbenes Energo Serviss” nodrošināt siltumapgādes pakalpojumu”. Šajā mājā uzņēmums (ar iepriekšējo nosaukumu SIA “Gulbenes nami) siltumapgādi nodrošina kopš 2020.gada rudens, tātad jau trešo sezonu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis “Dzirkstelei” pastāstīja, ka savulaik mājai Raiņa ielā 44 siltumu nodrošināja pilsētas siltuma operators SIA “Vidzemes enerģija” (tagadējā SIA “Bioeninvest”). Taču Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija norādījusi – mājai Raiņa ielā 44 ir individuālā apkure, kas nav pieslēgta pilsētas centralizētajiem siltumapgādes tīkliem, tāpēc mājai tika liegta iespēja piemērot pilsētas kopējo siltuma tarifu, kas būtu Raiņa ielai 44 daudz izdevīgāk. Mājai ar pašvaldības atbalstu ir uzstādīts autonoms kokskaidu granulu katls, ko apkalpo SIA “Gulbenes Energo Serviss”.

A.Caunītis teica – ar laiku, iespējams, situācija mainīsies un būs izdevīgi pievilkt klāt pilsētas centrālapkures tīklus mikrorajonam, kur nomaļus atrodas daudzdzīvokļu māja Raiņa ielā 44. Tad ēku varēs pieslēgt pilsētas siltumapgādes sistēmai, taču pagaidām grūti prognozēt, kad tas varētu notikt.

Šis ir īpašs, bet ne vienīgais tāds gadījums

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Likumdevējs ir aizmirsis” šādiem gadījumiem, kā māja Raiņa ielā 44, paredzēt valsts kompensāciju par kurināmo – skaidroja A.Caunītis. Šis ir gadījums, kad siltumapgādes nodrošinātāja nav ne pašvaldība, ne tās izraudzīts siltuma operators, kuram savukārt pārdodamā siltuma tarifa noteicēja ir Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija.

Izrādās – Būvniecības valsts kontroles birojs ir noraidījis SIA “Gulbenes Energo Serviss” prasījumu nodrošināt valsts kompensāciju par lokālo siltumapgādi (jeb dārgo kurināmo) mājai Gulbenē, Raiņa ielā 44, kā arī dzīvokļiem Rīgas ielā 65, kur ir uzņēmuma pārziņā esošā lokālā siltumapgāde.

26.janvārī Saeimas sēdē tika skatīti grozījumi normatīvajos aktos, paredzot valsts kompensāciju par siltumu ne tikai privātmājām, bet arī daudzdzīvokļu mājām ar lokālo apkuri. A.Caunītis teica – viņš par šādu nepieciešamību jau ir runājis ar Latvijas politiķiem un vēl domā to darīt, ja tas būs nepieciešams. Ar šiem jautājumiem nodarbojoties klimata un enerģētikas ministrs Raimonds Čudars. Vajadzīgas izmaiņas likumos par daudzdzīvokļu mājām ar lokālo apkuri – uzsvēra A.Caunītis. Viņš pauda, ka ne tikai Gulbenē, bet arī citur Latvijā ir problemātiski gadījumi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– Diāna Odumiņa

“Dzirkstele” reiz rakstīja par māju Gulbenē, Raiņa ielā 44

2015.gads

* “Gulbenē daudzdzīvokļu māja Raiņa ielā 44 ir SIA “Vidzemes enerģija” kliente, kaut ēka nav pieslēgta centrālapkurei, bet siltums tiek nodrošināts lokāli – ar 2008.gadā uzstādītā elektriskā apkures katla palīdzību. Pirms tam ēkai bija malkas apkures katls.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

* “Tā kā mājai ir apkures parāds aptuveni 12 000 eiro apmērā, sākusies diskusija par tās iespējamo izslēgšanu no SIA “Vidzemes enerģija” klientu loka.”

* “Daudzdzīvokļu māja Raiņa ielā 44 nekad nav bijusi pieslēgta pilsētas vienotajai siltumapgādes sistēmai. Lai “Vidzemes enerģija” to izdarītu tagad, tas izmaksātu aptuveni 100 000 eiro. Tāpēc šāds variants ir atmests kā galīgi neizdevīgs.”

2020.gads

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

* “Iepriekš Raiņa ielā 44 iedzīvotāji par apkuri maksāja pēc pilsētā noteiktā tarifa – 55,70 eiro par megavatstundu siltuma. Bet patiesībā izmaksu ziņā nav pamata siltumapgādi šajā vienā ēkā pielīdzināt siltumapgādei visā pilsētā. Tāpēc noteikts cits tarifs – 104,60 eiro par megavatstundu siltuma -, kas atbilst reālajām siltumapgādes izmaksām konkrēti Raiņa ielā 44.”

* “Iedzīvotāji var atpirkt no “Vidzemes enerģijas” apkures katlu par 8000 eiro. Bet tad pašiem jāgādā kurināmais, jānodrošina katla ekspluatācija. Šādā veidā, ja darbosies paši, iedzīvotāji par siltumu savā mājā Raiņa ielā 44 noteikti maksās lētāk.”

* ”18 dzīvokļu (4 ir pašvaldības dzīvokļi) mājā Raiņa ielā 44 sapulces laikā izdevās vienoties par apkures sezonas uzsākšanu. Kurinās SIA “Gulbenes nami”. Lokālo apkures katlu, kas pieder SIA “Vidzemes enerģija”, no uzņēmuma pirks iedzīvotāji.”

2022.gads

* “Lokālo apkures katlu iecienītākajam kurināmā veidam – kokskaidu granulām – cena ir palielinājusies trīs reizes. Tāpat vēl jārēķinās, ka “ir jāstrādā ar debitoriem (parādniekiem – red.)”, kas ir nepateicīgs process. Problēmu nav vienīgi tad, ja daudzdzīvokļu mājā visi iedzīvotāji ir simtprocentīgi maksātāji. Tieši šā iemesla dēļ 18 dzīvokļu mājā Gulbenē, Raiņa ielā 44, nebija gatavi paši risināt lokālās apkures sistēmas darbību.”

Projektu līdzfinansē “Mediju atbalsta fonds” no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Dzirkstele”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (5)

  1. ka gesā vēl neviens nav dzirdējis par Valsts atbalstu

    1
    2
  2. Jautājums pašvaldībai…kāpēc pašvaldības dzīvokļi tiek piešķirti diedzīvotājiem, kuri nav spējīgi maksāt ? Īpašnieks ir pašvaldība, tad, lai īpašnieks arī maksā un piedzen no tā, kuram paši “uzsaukuši” telpas.

    14
    6
  3. Varbūt iemācies lasīt un izlasi raktu, pirms gribi paspīdēt

    4
    2
  4. Ja man būtu tāds rēķins vienkārši nošautu no augšas uz leju…visi balti un tīri…

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.