Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA: Kā izveidot mājīgu koka vasarnīcu?

Koka vasarnīcas ir vieta, kur izbēgt no apkārtējās vides, kur aizmirst savas rūpes, ikdienas rutīnu un kādu laiku pavadīt pie dabas. Lai arī šīs vietas nosaukums asociējas ar silto gadalaiku, nereti cilvēki šeit labprāt uzturas ziemas laikā vai brīvdienās. Tāpēc koka vasarnīcas celtniecība ne vienmēr nozīmē, ka to būvē tikai vasarai.

Agrāk daži cilvēki reti pavadīja laiku dabā. Tomēr, tā kā pandēmija ļoti ierobežoja mūsu dzīvi un bijām spiesti strādāt no mājām, lauku saimniecības priekšpilsētās ir kļuvušas par lielisku atrakciju. Tagad mēs esam priecīgi pavadīt laiku dabā, izvairoties no cilvēku masām. Būvējot koka vasarnīcu, ir svarīgi nebūt savtīgam (-i), jo kļūdu labošana pēc tam var izmaksāt daudz vairāk.

Pirmais solis: vietas izvēle

Vietai jābūt pirmajam kritērijam, būvējot koka vasarnīcu, jo daudz laika tiek pavadīts dabā. Svarīgi ir pievērst uzmanību apkārtējai ainavai: varbūt tuvumā ir mežs, kur var pastaigāties, varbūt ir kāds dīķis, kur atveldzēties karstā dienā. Ir ļoti svarīga infrastruktūra, tāpēc noteikti izpētiet apkārtni un uzziniet, kur atrodas tuvākā aptieka un pārtikas veikals. Vislabākā izvēle ir meklēt zemes gabalu netālu no pilsētas, jo tā būs vieglāk visu sasniegt. Ja nebraucat vai jums nav automašīnas, pievērsiet uzmanību sabiedriskā transporta grafikiem, kursēšanas biežumam un vai tuvākā autobusa pietura atrodas pāris minūšu gājiena attālumā.

Ja esat autovadītājs (-a), pārbaudiet ceļu kvalitāti, vai ziemā, kad ir daudz sniega, var ērti nokļūt līdz mājai. No pirmā acu uzmetiena šīs detaļas var šķist nenozīmīgas, taču vēlāk tās var sagādāt daudzas grūtības.

Lai labāk iepazītu vietu, ieteicams tur pavadīt vairāk laika. Ja plānojat izveidot dārzu, pārbaudiet augsni un saules daudzumu.

Viens no vissvarīgākajiem kritērijiem ir zemes lielums. Ja nevēlaties nodarboties ar lauksaimniecību, izvēlieties mazāku telpu. Lielas platības ir vairāk jāapkopj, tāpēc jūsu brīvdienas var būt pārbagātas ar nebeidzamu darbu. Noteikti novērtējiet savas iespējas un vēlmes, un pēc tam izvēlieties piemērotāko variantu.

Otrais solis: plānošana

Vislabākais variants ir būvēt jaunu koka vasarnīcu, nevis renovēt veco, jo ļoti bieži renovācija izmaksā daudz vairāk nekā jaunas mājas celtniecība. Vecām mājām parasti ir slikta kvalitāte. Ja par tām gadiem ilgi nerūpēsies, var rasties daudz bojājumu, un tos novērst izmaksās daudz vairāk nekā celtniecība no jauna.

Ja jūs nolemjat būvēt jaunu koka vasarnīcu, jums būs nepieciešams projekts. Apsveriet, kādu celtniecības materiālu izmantot. Vislabākais variants ir kokmateriāli, jo koksnei ir lieliskas izolācijas īpašības. Tas nozīmē, ka mājā tiks uzturēta atbilstoša temperatūra. Turklāt koka māja pati par sevi ir ļoti dekoratīva, tāpēc jums nebūs jāiegulda daudz ēkas ārējā izskatā.

Vēl viena aktuāla lieta – ēkas forma. Koka vasarnīcas parasti būvē, ieturot arhitektūras tradīcijas, izvēloties slīpo jumtu. Svarīgs ir arī ēkas izmērs. Visbeidzot atliek interesantākā daļa – telpu plānošana. Pirmajā stāvā vēlama neliela viesistaba ar virtuvi un sanitāro mezglu. Mājas centrā izbūvē kāpnes. Otrajā stāvā var būt mājīga guļamistaba. Apsveriet iespēju izveidot terasi, jo ir patīkami sākt dienu ar tasi kafijas vai vienkārši baudīt skatu. Terasei jābūt vērstai pret visskaistāko ainavu.

Būtiski ir plānot papildu ēkas, piemēram, pirti vai nelielu noliktavu malkai un dārza aprīkojumam. Ja jūs plānojat audzēt dārzeņus, izveidojiet pagrabu konservētiem pārtikas produktiem.

Trešais solis: celtniecība

Kā jau minēts iepriekš, vislabākais materiāls koka vasarnīcas celtniecībai ir kokmateriāli. Māja ir jābūvē profesionāļiem, jo tas ir sarežģīts process. Viss sākas ar pamatnes veidošanu, un seko vēl daudzas citas darbības.

Vissvarīgākais process ir koka vasarnīcas siltināšana. Šim nolūkam parasti izmanto minerālvilnu. Tāpat izolācijas plēves tiek izmantotas aizsardzībai no vēja un lietus. Jumtu siltina ar speciālu materiālu, jo tam ir vislielākā slodze un tas atrodas brīvā dabā, tāpēc ir ļoti svarīgi to pasargāt no liela lietus ūdens un sniega daudzuma uzkrāšanās. Šāda īpaša izolācija ir vajadzīga ap logiem un durvīm.

Jāņem vērā arī ārējais izskats. Ja ārējai apdarei izvēlas izmantot kokmateriālus, parasti cilvēki mēdz atstāt tos pēc iespējas dabīgāku. Tomēr darbam ar koksni ir jāievēro īpaša piesardzība. Neaizsargāti kokmateriāli diezgan ātri zaudē savu sākotnējo izskatu, var sākties pūšana. Šādi apstākļi varētu patikt arī pelēm un citiem parazītiem. Aktuāli ir kokmateriālus impregnēt un izmantot speciālu grunti. Lai saglabātu koka dabisko izskatu, var veikt lazēšanu, kas izcels tekstūru.

Pēdējais, kam pievērst uzmanību, ir interjera elementi. Ar koka vasaras mājas iekšieni var vairāk eksperimentēt. Jūs varat izvēlēties krāsu vai atstāt dabisko koku redzamu. Strādājot iekšpusē, tiek izbūvēti un uzstādīti visi projektā paredzētie elementi, piemēram, kāpnes.

Ceturtais solis: galvenās telpas

Neviens nevēlas dzīvot bez pamata ērtībām, tādēļ ir svarīgi parūpēties par santehniku un elektrību. Ūdensapgādei vislabākais variants ir ūdens sūknēšana no dziļurbuma. Visērtāk ir uzstādīt hidrofora sūkni pagrabā, jo šim aprīkojumam ir jāatrodas zemu, lai varētu labi apgādāt ar ūdeni.

Vēl viena būtiska lieta ir kanalizācijas sistēma. Visi sadzīves notekūdeņi ir jānovada droši un nekaitējot dabai. Vislabākais risinājums ir īpašas ūdens attīrīšanas iekārtas.

Tad ir laiks ierīkot elektrību. Pirms iegādāties jaunu zemi koka vasarnīcai, aktuāli ir noskaidrot, vai tuvumā ir kāda elektrības līnija, ko var savienot ar jūsu jauno mājokli.

Piektais solis: interjera dizains

Lai būtu mājīga koka vasarnīca, interjeram ir jābūt pārdomātam. Koka māja ir ļoti burvīga sava dabiskā izskata dēļ, tāpēc, lai saglabātu redzamu kokmateriālu tekstūru, to var atstāt nekrāsotu. Vissvarīgākais ir būt gatavam eksperimentēt, jūs pat varat saskaņot dažus dažādus stilus.

Pirmkārt, jums vajadzētu izlemt par iekštelpu interjeru. Jūs varat pārklāt koksni ar laku vai krāsu. Ja izlemjat koksni krāsot, izvēlieties krāsu paleti. Izvēlēties tikai vienu krāsu var būt pārāk truli, tomēr arī jāizvairās izmantot daudzas krāsas. Pārliecinieties, ka viss smalki saskan un nav pārāk daudz krāsu. Kokmateriāli lieliski saskan ar laminētām grīdām. Tad vajadzētu izlemt, vai viss interjers būs gaišs vai tumšs. Neaizmirstiet, ka gaišākas krāsas padara māju gaišāku un siltāku. Izvēlieties stilus, kas atbilst jūsu gaumei, meklējiet idejas internetā un pēc tam izlemiet, kurām detaļām jūs vēlētos pievērst visvairāk uzmanības.

Sāksim ar virtuvi, kur vienmēr ir patīkami gatavot ēdienu kopā ar ģimeni. Apsveriet savas vajadzības. Ja plānojat gatavot reti, tad var pietikt ar mazākiem skapjiem un mazāk virtuves tehnikas. Ir lietderīgi visu pierakstīt, lai izvairītos no liekiem izdevumiem. Pēc dažu stilu izvēles, iegādājoties konkrētā stila mēbeles. Vēlams, lai skapji sniedzas līdz griestiem, jo virtuve šķitīs plašāka. Ja iespējams, izvēlieties iebūvēto aprīkojumu. Tādā veidā jūs varat paslēpt, piemēram, virtuves tvaiku nosūcēju, kas parasti nav īpaši stilīgs un neiederas apkārtējā interjerā. Lai padarītu virtuvi dzīvāku, audzējiet garšvielas – tās būs gan estētiskas, gan ēdamas.

Arvien populārāk kļūst apvienot virtuves un viesistabas telpu. Tas ir patiešām ērts veids, jo cilvēki mēdz ēst, skatoties televizoru vai darot kaut ko citu. Koka vasarnīcā visam jābūt ērtam, jo parasti turp dodas atpūsties, turklāt ļoti daudz laika pavadīsiet viesistabā. Tas nozīmē, ka koka vasarnīcai jābūt mājīgai un siltai. Lai to panāktu, vislabāk ir izvēlēties gaišas krāsas. Pirmkārt, izvēlieties mēbeles. Pievērsiet uzmanību ģimenes locekļu skaitam. Ja esat tikai divi, vajadzētu pietikt ar trīsvietīgu dīvānu un dažiem atzveltnes krēsliem. Pareizs apgaismojums var radīt mājīgumu, tāpēc izvēlieties augstas kvalitātes lampas, vēlams ar gaismas diodēm (LED). Neaizmirstiet par dekorācijām, augiem un citām detaļām.

Tā kā koka vasarnīcā cilvēki parasti paliek pa nakti, guļamistabai ir jābūt ērtai. Nepārslogojiet telpas un izmantojiet vietu. Neizvēlieties gultu vai drēbju skapi, kas ir acīmredzami pārāk liels telpai. Tas ierobežos kustību telpā un radīs neērtības. Kokmateriāli ir lieliska izvēle guļamistabai, jo tā dabiskums radīs labu mikroklimatu. Jūs varat iekārtot guļamistabu bēniņos. Apkārtnei izvēlieties gaišas krāsas, savukārt interjera detaļas var būt gaišākas. Koka māja sniedz lielisku iespēju piekopt dabiskumu, tāpēc guļamistabu var veidot tā, lai tā kļūtu par jūsu mājīgo oāzi.

Vēl viena ļoti svarīga vieta mājā ir vannasistaba. Parasti tā atrodas ļoti ierobežotā telpā, tāpēc viss ir rūpīgi jāizplāno. Vislabāk ir izvēlēties sienas plauktus, kur glabāt savas mantas. Tad jums jāizvēlas starp vannu un dušu. Ierodoties koka vasarnīcā atpūsties, vanna varētu būt labāka izvēle. Daudziem cilvēkiem patīk atpūsties karstā ūdenī. Ieteicams atdalīt tualetes un vannas zonas.

Āra telpas iekārtošana

Vasarā diezgan daudz laika pavadām ārā, tāpēc ļoti svarīgi ir labi ierīkot pagalmu. Padomājiet par vietu, kur varētu pavadīt laiku, kādu laiku pasēdēt. Tam lieliski noderētu nojume vai lapene. Tur var ierīkot arī grilu vai kamīnu. Tā varētu būt lieliska vieta atpūtai. Ja jums patīk nodarboties ar sportu, padomājiet par iespējamām vietām sportiskām aktivitātēm, piemēram, volejbola vai basketbola laukumu.

Plānojot ārpusi, apsveriet savas personīgās vajadzības. Koka mājas saskan ar akmeņu, puķu vai citiem dārziem, kas veidoti no dabīgiem materiāliem. Ir arī noderīgi audzēt dažus dārzeņus, jo mājās audzētie vienmēr ir garšīgāki. Ļoti laba izvēle ir augļu koki – kas var būt labāks par svaigiem pašaudzētiem āboliem vai bumbieriem? Tā kā ūdens apgādei būs nepieciešams dziļurbums, apsveriet iespēju izveidot oriģinālu aku. Labi izvēlēts dizains padarīs jūsu koka vasarnīcu dzīvāku un mājīgāku.

Ja pie koka vasarnīcas ir dīķis, varbūt ir vērts tur netālu uzbūvēt nojumi. Kas var būt labāks par peldi karstā vasaras dienā un pēc tam atvēsināties ēnā?

Kā jau minēts iepriekš, apsveriet papildu ēku, piemēram, šķūņa vai noliktavas, būvi. Šīm ēkām jābūt ērti novietotām un to dizainam jābūt saskaņotam ar koka vasarnīcas ārpusi. Padomājiet arī par iespējamām izklaidēm, atpūšoties koka vasarnīcā. Pirts varētu būt lieliska izvēle. Pēdējais aspekts, kas atliek, ir labs un ērts ceļš, kas ved uz koka vasarnīcu.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.