Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA: Kādā vecumā un kādos gadījumos meita būtu jāved pie ginekologa?

Foto:freepik.com/Freepik 

Katras sievietes obligātajai veselības aprūpei ir jāietver regulāras, profilaktiskas apskates pie ginekologa. Lai ne tikai uzmanītu savu ciklu, pielāgotu dzīves situācijai un veselības stāvoklim atbilstošāko kontracepcijas metodi, sekotu līdzi grūtniecības norisei un atlabšanai pēc dzemdībām, atvieglotu menopauzes simptomu, bet arī savlaicīgi atklātu un ārstētu jebkādas ginekoloģiskās kaites jau to sākotnējā stadijā. 

Ikvienai no mums spilgtākā vai ne tik spilgtā atmiņā ir tā pati pirmā reize, kad bija jāapmeklē ginekologs. Agrāk šādas apskates bija obligātas visām meitenēm. To, teju vai piespiedu kārtā un bieži vien bez nekādas nepieciešamības, rīkoja skolas medmāsa. Un, diemžēl, daļai sieviešu šīs atmiņas ir nepatīkamas un biedējošas. 

Laiki ir mainījušies, – attīstījusies gan modernā medicīna, gan tas kā notiek komunikācija un saskarsme ar pacientiem. Arī plaši pieejamā informācija un dažādas izglītojošas kampaņas ļāvušas ne tikai mammām, bet arī pašām meitenēm atbrīvoties no kauna, nezināšanas un bailēm, kas, bieži vien, saistās ar seksualitāti un sievišķo veselību. 

Šobrīd meitu mammas pašas var izlemt, kad ir laiks savu meitu pieteikt pirmajai ginekoloģiskajai apskatei. Tāpēc tikai dabisks ir jautājums – kad būtu piemērotākais laiks to darīt un kādos gadījumos tas būtu jādara obligāti? 

Atklātas, sirsnīgas un atbalstošas sarunas 

Pirmais, kas jāatceras visām mammām – jautājumusKas ir ginekologs? ” un “ Kas notiek ginekologa kabinetā? ” svarīgi izrunāt vēl pirms vizītes pie daktera. 

Izpratne par to, kas meiteni sagaida ārsta kabinetā, kādas sajūtas tas var izraisīt un, kāpēc tas vispār ir vajadzīgs, ir svarīgākais faktors, kas mazinās apjukumu, bailes un nedrošību. 

Mamma vai kāds cits uzticams un tuvs ģimenes loceklis, kas iepriekš meitenei visu paskaidrojis saprotamā, vienkāršā un sirsnīgā veidā, sniedz tik ļoti vajadzīgo drošības sajūtu un pārliecību, ka tas ir pilnīgi dabisks process no kā nav nedz jābaidās, nedz jākautrējas. 

Pirmā ginekologa apmeklējuma reize būtiski ietekmē meitenes asociācijas un uzticību ārstiem visu viņas turpmāko dzīvi, tāpēc svarīgi, lai šī pirmā reize būtu nesasteigta, mierīga un pēc iespējas patīkamāka. 

Pirmā vizīte – kādā vecumā? 

Nav noteikts vecums, kādā meitenēm šobrīd būtu jāapmeklē ginekologs. Ja meitenei nav nekādu sūdzību, tad pirmā apskates reize var būt vien uzsākot dzimumdzīvi

Ja meitene ir uzsākusi dzimumdzīvi, tad gan, pēc iespējas ātrāk, ir jādodas uz pirmo vizīti, lai ne tikai veiktu apskati, bet arī izrunātu piemērotāko kontracepcijas metodi. 

Taču liela daļa mammu tomēr izvēlas meitas uz apskati pieteikt tad, kad meitenei sākas mēnešreizes, kas var būt aptuveni 13 – 14 gadu vecumā, taču dažkārt arī ātrāk. Ja nav nekādu sūdzību, visticamāk, šajā reizē netiks veikta apskate uz ginekoloģiskā krēsla. 

Ginekologs, ja būs nepieciešams, apskatīs dzimumorgānus no ārpuses, iztaustīs vēdera lejasdaļu vai veiks transabdominālo USG. 

Tāpat šajā reizē dakteris izrunās veselības un higiēnas jautājumus, kā arī var paskaidrot, kas tad īsti ar meiteni šajā posmā notiek un atbildēt uz interesējošajiem jautājumiem. 

Kā norāda ginekologi, ir ļoti svarīgi meitenei iemācīt jau no paša sākuma sekot līdzi savam ciklam un pierakstīt mēnešreižu dienas. Šobrīd tam pavisam viegli un ērti var sekot līdzi kādā no speciālajām aplikācijām viedtālruņos, taču to var darīt arī ieviešot parasto kalendāru. 

Lai novērotu neparastas izmaiņas un to, cik ātrā laikā meitenei noregulējas cikls, šie novērojumi ir ļoti svarīgi. Un, visticamāk, pirmajos gados meitenei būs grūti tam sekot līdzi, tāpēc šeit svarīgs mammas atbalsts un iniciatīva. 

Foto: freepik.com/Freepik 

Kādos gadījumos vizīte būtu jāieplāno obligāti? 

Tomēr ir virkne gadījumi, kad vizīti pie ginekologa nedrīkstētu atlikt, neatkarīgi no meitenes vecuma. 

  • Ja novēroti jebkādi asiņaini izdalījumi pirms meitenei ir sākušās mēnešreizes. 
  • Meitenei no dzimumorgāniem pastiprināti izdalās dzelteni zaļgani izdalījumi, nereti ar nepatīkamu aromātu. 
  • Ir sūdzības par niezi maksts apvidū. 
  • Biežas, neizprotamas sāpes reproduktīvo orgānu apvidū. 
  • Līdz 15 gadu vecumam meitenei nav sākušās mēnešreizes un nav vērojamas nekādas sekundārās dzimumnobriešanas pazīmes – apmatojums kaunuma rajonā, padusēs, krūšu attīstība. 
  • Ja meitenei līdz 8 gadu vecumam sākas menstruālā asiņošana, vērojama izteikti pāragra dzimumnobriešana (lai gan kopējā tendence ir tāda, ka meitenēm pirmās dzimumnobriešanas pazīmes sāk izpausties arvien agrāk, tomēr līdz 8 gadu vecumam šādos gadījumos obligāti nepieciešama vizīte pie ārsta).
  • Divus gadus pēc menstruāciju sākumā meitenei vēl aizvien ir ļoti neregulārs cikls. 
  • Ļoti sāpīgas mēnešreizes, tās ilgst ilgāk par 7 dienām, tās pavada liels asins zudums. 
  • Aizdomīgas izmaiņas krūtīs – sacietējumi, ādas toņa izmaiņas, izdalījumi no krūšu galiem. 

Īstais ginekologs – veiksmīga sadarbība 

Ne mazāk svarīgi ir izvēlēties īsto ginekologu, kas veiksmīgi sadarbojas ne tikai ar pieaugušām sievietēm, bet arī ar pavisam mazām meitenēm un pusaudzēm. Katrs ārsts tomēr neder visiem, tāpēc svarīgi, lai meitenei jau sākotnēji ar ginekologu izveidotos labs kontakts, meitene justos brīvi un mierīgi. 

Kā zināms, bieži vien ginekologs ar gadiem kļūst par sievietes uzticības personu un, iespējams, mammai arī  ir savs, ilggadējs, sirsnīgs un uzticams ginekologs. Tāpat atsauksmes sociālajos tīklos vai forumos arī var lieti noderēt, lai izdarītu izvēli. 

Daļa mammas izvēlas pieejamāko valsts apmaksāto ginekologu, taču valsts apmaksāts ginekologs Rīgā, garo rindu dēļ, var nebūt pieejams uzreiz, tāpēc vizīti var ieplānot arī kādā no privātajām klīnikām, kur iespējas izvēlēties sev vēlamo speciālistu ir daudz lielākas. Tiesa gan, jārēķinās, ka privātais ginekologs Rīgā cenas ziņā būs krietni dārgāks kā valsts apmaksātais. 

Foto:freepik.com/Freepik 

Uzticams, iejūtīgs un zinošs ginekologs Rīgā

Veselības un skaistuma centra Adoria ginekoloģijas speciālisti aicina uz apskati meitenes kopā ar mammām jau no pavisam maza vecuma gadījumos, ja konstatētas kādas sūdzības. Mājīgas telpas, laipna un patīkama komunikācija, modernākais aprīkojums un izcili ginekoloģijas jomas speciālisti – tas viss veselības un skaistuma centrā Adoria

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.