Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA: Kas ir izdevīgāk – pārdot cirsmu vai apsaimniekot mežu?

Nereti meža īpašumu saimniekiem rodas jautājums, kas ir izdevīgāk – meža apsaimniekošana vai cirsmas pārdošana? Lai arī nav viennozīmīgas atbildes uz šo jautājumu, ir būtiski apzināt gan cirsmas pārdošanas, gan meža apsaimniekošanas priekšrocības un trūkumus, lai izdarītu pareizo izvēli un iegūtu no sava īpašuma vairāk. Lai uzzinātu, kurš no iespējamajiem variantiem ir piemērotāks īpašuma saimnieka individuālajai situācijai, svarīgi vērsties pie mežu nozares ekspertiem, kuri sniegs profesionālas konsultācijas meža īpašuma apsaimniekošanā vai cirsmu izsoles organizēšanā. Lauku īpašumu konsultāciju centra “Zīles” ekspertiem ir ilggadēja pieredze gan mežu apsaimniekošanas, gan cirsmu izsoles jautājumos, kas palīdz nodrošināt īpašuma saimniekam maksimāli iespējamo labumu no sava īpašuma.

Meža apsaimniekošana vai cirsmas izsole?

Gan meža apsaimniekošana, gan cirsmas pārdošana neapšaubāmi nodrošina īpašuma saimniekam peļņu. Taču, kas tomēr ir izdevīgāk – pārdot cirsmu vai apsaimniekot mežu? Profesionāli veiktas meža apsaimniekošanas rezultātā īpašnieks var saņemt pat līdz 30% lielāku ieguvumu nekā cirsmas pārdošanas gadījumā. Izmantojot “Zīles” saprātīgo un ilgtspējīgo pieeju meža apsaimniekošanas procesu īstenošanā un pielietojot jaunākās tehnoloģijas un zināšanas, saimnieki palielina savu ieguvumu no īpašuma, kā arī būtiski ceļ īpašuma kopējo vērtību. Taču meža apsaimniekošanas gaitā ir jārēķinās arī ar riskiem, kas var rasties samazinoties koksnes cenām. Arī šeit ir svarīgi piesaistīt nozares ekspertus, kuri seko līdzi cenu izmaiņām un prognozēm, piemēram, iesakot, kad meža apsaimniekošana būtu jāatliek, ja rodas straujš apaļkoka cenu kritums.

Cirsmas izsole

Lai arī cirsmas izsoles gadījumā ieguvums var būt līdz pat 30% zemāks nekā gudri apsaimniekojot mežu, arī šai iespējai ir savas priekšrocības, proti, nauda tiek saņemta uzreiz un nav jāuztraucas par koksnes cenu izmaiņām. Taču arī cirsmas izsoles gadījumā bez profesionāla padoma neiztikt – lai iegūtu no cirsmas pārdošanas iespējami lielāko ieguvumu, nepieciešams veikt īpašuma analīzi, noteikt dastojuma kvalitāti, kā arī veikt koksnes cenu analīzi, lai noteiktu, kad ir piemērotākais laiks veikt cirsmas izsoli. Šīs un citas darbības palīdz saimniekam palielināt savu ieguvumu no īpašuma.

Konsultācijas un visu procesu organizēšana

Meža apsaimniekošana vai cirsmas pārdošana tiek izvēlēta atbilstoši individuālajai situācijai, taču abos gadījumos, lai panāktu labu rezultātu, nepieciešamas konsultācijas, jo pašu spēkiem bieži vien ir grūti organizēt visus procesus kā, piemēram, cirsmas izsoli. Lauku īpašumu konsultāciju centra “Zīles” nodrošinātie pakalpojumi ir īpaši piemēroti tiem, kuri pārdod mežu vai cirsmu, kā arī vēlas gudri apsaimniekot savu īpašumu. Cirsmas pārdošanas gadījumā “Zīles” palīdzēs organizēt izsoli ar vairākiem dalībniekiem, kā arī veiks cirsmas sagatavošanas darbus pirms izsoles, ja tas ir nepieciešams.

Arī meža apsaimniekošanas gadījumā konsultācijām un ieteikumiem ir tikpat svarīga nozīme lielāka ieguvuma saņemšanai. LĪKC “Zīles” norādīs uz riskiem, kas var mazināt ieguvumu no īpašuma, piedāvās labāko apsaimniekošanas modeli, kā arī veiks meža apsaimniekošanu, sākot no visas dokumentācijas sagatavošanas līdz mežizstrādei, loģistikai un apaļkoka realizācijai.

Atbildot uz jautājumu, kas ir izdevīgāk – meža apsaimniekošana vai cirsmas pārdošana – nav iespējams sniegt viennozīmīgu atbildi, jo viss ir atkarīgs no individuālās situācijas, taču meža apsaimniekošana ir izcils veids, kā palielināt īpašuma vērtību un līdz ar to arī savu ieguvumu ilgtermiņā. Bieži meža saimnieki izvēlas tieši šo iespēju, jo ieguldīšana meža apsaimniekošanā ir sava veida investīcija, kas var nest peļņu gadījumā, ja īpašums būs jāpārdod.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.