Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA: Kādas ir vidējās auto uzturēšanas izmaksas?

Ikviens auto īpašnieks zina – auto uzturēšanai nepieciešami pietiekoši lieli finansiālie līdzekļi.

Lai arī varētu likties, ka finansiāli lielākais ieguldījums ir auto iegāde, jāņem vērā, ka auto uzturēšana prasa regulārus un dažkārt arī neparedzētus ieguldījumus.

Cik daudz var izmaksāt auto uzturēšana? Lai arī Jūs zinātu, ar ko rēķināties, turpiniet lasīt šo rakstu, kur esam apkopojuši vidējās automašīnas uzturēšanas izmaksas, kā arī padomus, kā iespējams auto uzturēšanas izmaksas samazināt.

Auto uzturēšanas izmaksas

Degviela

Degviela ir viena no lielākajām automašīnas izmaksu pozīcijām. Nosaukt konkrētas izmaksas šajā gadījumā ir ļoti sarežģīti, tā kā degvielas cenas ir ļoti svārstīgas un mainās teju katru dienu.

Turklāt, degvielas izmaksas atkarīgas arī no tā, kāds ir automašīnas degvielas patēriņš, autovadītāja braukšanas stils, pārvadātās kravas svars, ceļu stāvoklis u.c. Tad, ja auto tiek izmantots regulāri, degvielas izmaksas var būt aptuveni 200-300 eiro/mēnesī.

Remonti

Lai auto vienmēr būtu tehniskā kārtībā un pārvietoties ar to būtu droši, par savu automašīnu regulāri jārūpējas, un ik pa laikam tai var būt nepieciešami remonti – gan profilaktiskas apkopes, kā piemēram eļļas maiņa, gan sarežģītāki remontdarbi, kā piemēram zobsiksnas maiņa. Minimālie darbi, kas regulāri būtu jāveic ikvienam auto:

  • Jāpārbauda visu šķidrumu līmenis un vajadzības gadījumā tie jāpapildina vai jānomaina. Atcerieties, ka jaunākiem auto nepieciešams arī pārbaudīt AdBlue līmeni
  • Jāpārbauda un vajadzības gadījumā jāveic vējstiklu slotiņu nomaiņa.
  • Jāpārbauda un vajadzības gadījumā jāveic riepu nomaiņa. Atcerieties, ka obligāti jāievēro minimālais riepu protektora dziļums

Auto īpašnieki, kas orientējas auto pasaulē, atsevišķus remontdarbus mēdz paveikt paša spēkiem, tādējādi samazinot šīs izmaksas. Vidēji auto remontiem mēnesī vajadzētu ieplānot 50 – 100 eiro.

Apdrošināšana

Latvijā ikvienam auto, kas ir ceļu satiksmes dalībnieks, jābūt obligāti apdrošinātam (bez derīgas OCTA polises nedrīkst piedalīties ceļu satiksmē). Attiecībā uz automašīnas apdrošināšanu pastāv divas iespējas: OCTA vai KASKO. Polises cena atkarīga no apdrošinātāja, kuru izvēlaties, jo dažādi apdrošinātāji polises cenas aprēķinā var ņemt vērā dažādus faktorus. OCTA cena galvenokārt veidojas atkarībā no auto īpašnieka Bonus-malus klases, auto pilnas masas, reģistrācijas vietas un apdrošināšanas perioda, un izmaksā aptuveni 10-20 eiro mēnesī.

Savukārt KASKO cena galvenokārt veidojas atkarībā no izvēlētajiem segumiem, un tā vairumā gadījumu izmaksā dārgāk nekā OCTA.

Vai Jūs jau esat parūpējies par automašīnas apdrošināšanu? Ja nē, ienāciet Octas.lv un iegādājieties gan OCTA, gan KASKO auto apdrošināšanas polisi ātri, ērti un izdevīgi!

Tehniskā apskate

Ikvienam auto reizi gadā nepieciešams iziet tehnisko apskati. Pašreiz auto pamatpārbaude, t.sk. atļauja piedalīties ceļu satiksmē un tehniskās apskates uzlīme maksā 34,44 eiro, savukārt atkārtota pārbaude maksā 19,30 eiro. 

Ekspluatācijas nodoklis

Katram auto īpašniekam reizi gadā jāsamaksā ekspluatācijas nodoklis jeb ceļa nodoklis. Tas atkarīgs no tā, kad auto ticis pirmo reizi reģistrēts un auto radītā CO2 izmešu daudzuma.

Ja auto reģistrēts no 2005. gada 1. janvāra līdz 2008. gada 31. decembrim vai nav zināms konkrēts izmešu apjoms, ko rada auto, tad šī nodokļa apmēra tiek ņemta vērā auto pilna masa, motora tilpums, kā arī maksimālā motora jauda.

Savukārt, ja auto reģistrēts pēc 2008. gada 31. decembra, tad šī nodokļa aprēķinā tiek ņemts vērā auto radītais CO2 izmešu daudzums (g) uz vienu kilometru. Ņemiet vērā – ja Jūsu auto motora tilpums pārsniedz 3500 cm3, tad papildu ekspluatācijas nodoklim, Jums gadā būs jāsamaksā vēl 300 eiro.

Stāvvietas

Ja dzīvojat ārpus pilsētas un arī automašīnu pārsvarā izmantojat ārpus pilsētas, tad stāvvietu izmaksas, visticamāk, Jūs neskars, bet, ja dzīvojat pilsētā un arī auto tiek izmantots pilsētā, tad jārēķinās, ka par stāvvietām var nākties maksāt pietiekoši lielu naudas summu, jo bezmaksas stāvvietas visbiežāk ir ne tikai aizņemtas, bet arī pieejamas uz ļoti īsu laika periodu. Ja maksas stāvvietas jāizmanto regulāri, tad tās var izmaksāt no 40 eiro līdz pat 200 eiro mēnesī.

Ja iespējams, noteikti vajadzētu izmantot tādu iespēju kā stāvvietas abonements, tādējādi ietaupot.

Kā samazināt auto uzturēšanas izmaksas?

Par laimi, ir izmaksas, kuras nav fiksētas un uz kuru rēķina iespējams ietaupīt. Piedāvājam dažus vienkāršus paņēmienus, kā samazināt ar auto uzturēšanu saistītās izmaksas:

  • Izmantojiet OCTA kalkulatoru!

Kā jau minējām, auto apdrošināšanas polises cenas var atšķirties pie dažādiem apdrošinātājiem, tādēļ izmantojiet OCTA kalkulatoru! Ievadot kalkulatorā sava auto reģistrācijas numuru un reģistrācijas apliecības numuru, varēsiet apskatīt dažādu apdrošinātāju piedāvājumus un izvēlēties izdevīgāko. 

  • Regulāri pārbaudiet auto tehnisko stāvokli!

Regulāri pārbaudot auto tehnisko stāvokli, spēsiet novērst mazas tehniskās problēmas vēl pirms tās pāraugušas nopietnās problēmās, kuru novēršanai nepieciešams pamatīgs finansiāls ieguldījums.

Noteikt konkrētas auto uzturēšanas izmaksas nav iespējams, jo tas, cik daudz izmaksā auto, atkarīgs ne tikai no auto specifikas, bet arī īpašnieka vajadzībām un vēlmēm. Skaidrs ir viens – auto uzturēšana izmaksā pietiekoši daudz.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.