Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Akas ūdens kvalitāte ir jāpārbauda regulāri

Liela daļa Latvijas iedzīvotāju dzīvo laukos un vietās, kur ūdens iegūšanai tiek izmantotas akas. Saskaņā ar valstī pastāvošajiem likumiem par ūdens kvalitāti privātmāju un lauku viensētu akās ir atbildīgi paši īpašnieki. Līdz brīdim, kamēr ūdens kvalitāte šķiet pieņemama un pēc ūdens lietošanas nav novērojamas veselība problēmas par akas ūdens kvalitāti aizdomājas vien retais.

Reālā dzīvē akās var nokļūt dažādi piesārņojuma avoti – gliemeži, ķirzakas, lapas, dažādi kukaiņi, mikrobioloģiskais un ķīmiskais piesārņojums no apkārtējās vides.

No organiskā piesārņojuma vismaz daļēji var izvairīties uzliekot akai atbilstošu vāku, bet ar mikrobioloģisko un ķīmisko piesārņojumu ir jau sarežģītāk. Ja apkārtējo vidi nav iespējams sakārtot (intensīva lauksaimniecība, rūpnieciski objekti), nereti vienīgais veids kā ar to tikt galā ir speciālie dzeramā ūdens filtrihttps://www.waterfilters.lv/udens-filtri/, kas vajadzības gadījumā var attīrīt ūdeni atbilstoši augstākās kvalitātes prasībām.

Arī saimniekiem, kam ikdienā ar ūdens tīrību nav problēmas, izaicinājumus var radīt akas applūšana pavasara plūdos vai pēc intensīvām lietavām. Šādās situācijās vēlams akas ūdeni vairākas reizes izsmelt vai izsūknēt, iztīrīt sakrājušās nogulsnes un dezinficēt ar speciāliem līdzekļiem. Profilaktisku akas ūdens dezinfekciju vēlams veikt ik pēc trīs līdz pieciem gadiem.

Ūdens kvalitātes akā noteikšana

Saviem spēkiem vienīgais, ko mēs varam izdarīt ir testēt ūdens tīrību ar savām maņām, nosakot tā garšu, smaržu un caurspīdīgumu. Labam ūdenim būtu jābūt bez garšas, bez smaržas un caurspīdīgam.

Vai jūsu ūdens atbilst šādiem kritērijiem? Ja atbilst, apsveicam. Tas liecina, ka pēc noteiktiem kritērijiem ūdeni var uzskatīt par tīru, taču ar to viss vēl nebeidzas. Mikrobioloģisko un ķīmisko piesārņojumu mēs nevaram sajust, saost vai redzēt. Tajā pašā laikā, ja vēlaties maksimāli parūpēties par savu veselību, ir vērts pielikt pūles, lai parūpētos par vismaz uzturā lietojamā ūdens tīrību. Praksē vislabāk to palīdz paveikt ūdens filtri, kas attīra ūdeni no jebkura veida piesārņojuma.

Lai iegūtu objektīvu pārskatu par ūdens ķīmisko sastāv un iespējamo piesārņojumu ir jāveic ūdens analīzes – https://www.waterfilters.lv/udens-analizes/ Ūdens testēšanas rezultāti ir pieejami pāris dienu laikā un vajadzības gadījumā ūdens attīrīšanas firmas pārstāvji atbrauc paraugam pakaļ paši. Analīžu rezultātos būs redzama ūdens elektrovadītspēja, ūdeņraža jonu koncentrācija, dzelzs, mangāna un citu ķīmisko elementu piemaisījumu daudzums.

Paaugstinātu dzels daudzumu (rūsains ūdens) palīdz atrisināt atdzelžošanas filtri, bet ar citu ūdeni tikt galā palīdz dzeramā ūdens mīkstināšanas filtri. Situācijās, kad ir vēlme iegūt ideāli tīru ūdeni no kura atdalītas arī minerālvielas tiek uzstādīti reversās osmozes filtri un speciālie filtri, kas ūdeni bagātina ar visu nepieciešamo.

Diemžēl vairums šo firmu neveic ūdens mikrobioloģiskās analīzes un, lai iegūtu datus ir jābrauc uz BIOR, EGL vai Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centru. Šiem uzņēmumiem ir speciāli aprīkotas laboratorijas, kas ļauj pārliecināties arī par mikro organismu klātbūtni ūdenī. Vairumā gadījumu tiek testētas tieši koliformas baktērijas (Escherichia koli), kuru esamība ūdenī ir indikators, ka tur var būt arī daudz nopietnāki kaitnieki. Koliformas ūdenī parasti nokļūst no tuvējā apkārtnē esošajām sausajām tualetēm, mājlopu novietnēm vai notekūdeņiem.

Ja, saņemot analīžu rezultātus, joprojām būs vēlme iegūt tīru ūdeni, dzeramā ūdens filtrēšanas sistēmas uzstādīšana vairumā gadījumu būs labākais risinājums.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.