Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA: Auto apdrošināšana – ko noderīgi zināt jaunajiem auto īpašniekiem

Esat tikko iegādājies auto? Apsveicam! Jauna auto iegāde ir liels notikums, kas jaunajam īpašniekam rada gan neizsakāmu prieku, gan daudz uztraukumu, jo pirms un arī pēc iegādes nepieciešams parūpēties par dažādām formalitātēm. Viena no svarīgākajām lietām, par ko jāparūpējas, iegādājoties auto – apdrošināšana. Šajā rakstā esam apkopojuši visu, ko noderīgi zināt jaunajiem auto īpašniekiem par auto apdrošināšanu!

Auto apdrošināšana

Latvijā ikvienam auto obligāti jābūt apdrošinātam – pretējā gadījumā draud bargs sods un, iekļūstot negadījumā bez derīgas automašīnas apdrošināšanas polises, arī pamatīgi ”iedragāt” personīgo budžetu. Katrs ttansportlīdzekļa īpašnieks var patstāvīgi izvēlēties apdrošinātāju un pielāgot polisi savām vēlmēm un vajadzībām. Pastāv divu veidu auto apdrošināšanas polises – OCTA un KASKO.

Svarīgākais, kas jāzina un jāņem vērā ikvienam jaunajam auto īpašniekam – līdz ko Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD) tiek veikta automašīnas īpašnieka maiņa un jaunais īpašnieks saņem transportlīdzekļa reģistrācijas apliecību, auto apdrošināšanas polise vairs nav spēkā. Tas nozīmē, ka ar šādu automašīnu ir aizliegts piedalīties ceļu satiksmē, un jaunajam automašīnas īpašniekam jāsteidz iegādāties jauna apdrošināšanas polise. Ja tas netiek izdarīts, jaunais īpašnieks pilnībā atbild par ceļu satiksmes pārkāpumu, ko izdarījis ar savu jauno transportlīdzekli. 

Vienīgais izņēmums ir situācija, kad automašīna iegādāta ar līzinga vai kredīta starpniecību – tādā gadījumā apdrošināšanas polise turpina darboties arī tad, ja automašīnas turētājs kļūst par tā īpašnieku vai otrādi.

OCTA apdrošināšana

OCTA ir obligātā sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības apdrošināšana – tā ir nepieciešama visiem motorizētajiem transportlīdzekļiem, kas piedalās ceļu satiksmē. OCTA polise sedz automašīnas īpašnieka civiltiesisko atbildību gadījumā, ja, izraisot ceļu satiksmes negadījumu, tiek nodarīti zaudējumi trešajai personai vai tās mantai. OCTA atlīdzību saņem tas, kurš cietis ceļu satiksmes negadījumā un nav atzīts par vainīgu negadījuma izraisīšanā: auto īpašnieks vai vadītājs; pasažieris (arī, ja tas atradies negadījuma izraisītāja auto); gājējs.

OCTA polises cena atkarīga no dažādiem faktoriem, kas pie dažādiem apdrošinātājiem var atšķirties. Galvenokārt OCTA apdrošināšanas polises cenas aprēķinā tiek ņemti vērā sekojoši faktori: automašīnas īpašnieka bonus-malus klase, automašīnas veids un izmantošanas mērķis. Šādas apdrošināšanas darbības teritorija ir ne tikai visas Eiropas Savienības dalībvalstis, bet arī Šveice, Lihtenšteina, Norvēģija un Īslande. Pirms polises iegādes noteikti ir vērts izlasīt līgumu!

KASKO apdrošināšana

KASKO apdrošināšana ir brīvprātīga, līdz ar to tā nav obligāta. Ja transportlīdzeklis ir apdrošināts ar KASKO, papildu OCTA tam nav nepieciešama. KASKO polise sedz negadījuma rezultātā automašīnai nodarītos bojājumus vai automašīnas zādzības gadījumā radušos zaudējumus. KASKO atlīdzību saņem automašīnas īpašnieks, neatkarīgi no tā, kurš nodarījis bojājumus automašīnai. 

KASKO polises cena atkarīga no daudz un dažādiem faktoriem, un katram auto īpašniekam tā ir citāda. Galvenokārt tā atkarīga no seguma, ko izvēlējies transportlīdzekļa īpašnieks. Turklāt, noformējot KASKO apdrošināšanu, automašīnas īpašnieks var izvēlēties maksāt tikai pašrisku, kas ir tā zaudējumu daļa, kuru, iestājoties apdrošināšanas gadījumam, sedz pats automašīnas īpašnieks. KASKO polises darbības teritorija ir atkarīga no automašīnas īpašnieka – var izvēlēties no tādiem variantiem kā Eiropas Savienības dalībvalstis, Eiropa + NVS, Baltijas valstis, tikai Latvija. Pirms polises iegādes noteikti ir vērts izlasīt līgumu!

OCTA un KASKO apdrošināšanas galvenās atšķirības

Analizējot katru no šiem apdrošināšanas veidiem, ir redzams, ka atšķirību starp šīm polisēm ir daudz, turklāt tās ir pamatīgas. Lielākoties automašīnu īpašnieki Latvijā vēlas iegādāties tieši OCTA apdrošināšanas polisi, tomēr, lai Jūs spētu izvēlēties savām vēlmēm un vajadzībām atbilstošāko auto apdrošināšanu, turpinājumā skaidrojam OCTA un KASKO galvenās atšķirības:

OCTA – obligāta, KASKO – brīvprātīga

Šī ir galvenā atšķirība starp OCTA un KASKO apdrošināšanu. Ar transportlīdzekli, kam nav derīga OCTA polise, ir aizliegts piedalīties ceļu satiksmē. Bet, ja transportlīdzekļa īpašnieks izvēlas KASKO, nav nepieciešams iegādāties arī OCTA. Svarīgi – KASKO var tikt noteikta kā obligāta prasība no apdrošinātāja, ja auto ir iegādāts ar līzinga vai arī kredīta palīdzību, tā kā tādā gadījumā īpašnieks par oficiālu īpašnieku kļūst vien tad, kad automašīna pilnībā izpirkta.

OCTA – cietušajam, KASKO – auto īpašniekam

OCTA apdrošina transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesisko atbildību, savukārt KASKO apdrošina pašu transportlīdzekļa īpašnieku. Vienkāršāk sakot – OCTA pasargā automašīnas īpašnieku no finansiāliem zaudējumiem situācijās, kad tas vainojams ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanā un sedz zaudējumus cietušajai pusei, savukārt KASKO sedz zaudējumus pašam transportlīdzekļa īpašniekam.

OCTA – standarta produkts, KASKO – apdrošinātāja produkts

OCTA polise ir standarta produkts, kā darbību regulē likums, savukārt KASKO ir apdrošinātāja produkts, kā rezultātā par piedāvājumu atbildīgs pats apdrošinātājs. Līdz ar to segumi un riski, kurus apdrošina, pie dažādiem apdrošinātājiem var būt dažādi. Protams, gadu gaitā apdrošinātājiem ir izveidojušies arī vairāki standarti, piemēram, lielākā daļa apdrošinātāju sedz transportlīdzekļa remontu pēc tam, kad tas ir cietis negadījuma laikā.

OCTA – lētāka, KASKO – dārgāka

Jā, vairumā gadījumu KASKO patiesi ir dārgāka, taču, izvēloties savas automašīnas apdrošināšanu, nevajadzētu paļauties vien uz šo faktu. Patiesībā, ja izvēlas atbilstošus KASKO segumus un maksā tikai par tiem, kopumā tā nav daudz dārgāka par OCTA polisi. Tādēļ, pirms iegādāties apdrošināšanas polisi, noteikti vajadzētu sākumā izanalizēt, kas ir patiesi nepieciešams, kā arī noteikti pēc tam izlasīt līgumu!

Esat labākās un piemērotākās auto apdrošināšanas meklējumos? Mūsdienās auto apdrošināšana pieejama ātri, ērti, kā arī izdevīgi, un to ir iespējams iegādāties, neizejot no mājas. Apdrošiniet savu transportlīdzekli pie Octas.lv – ienāciet un apskatiet piedāvājumu jau tūlīt pat! 

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.