Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA: Finanšu pratība jeb māksla personīgās finanses pārvaldīt gudri

Mūsdienu pasaulē, kur nauda ieņem centrālu lomu gandrīz katra cilvēka dzīvē, finanšu pratība kļūst par svarīgāko prasmi. Pamatzināšanas finanšu jomā var pasargāt no kļūdām un palīdzēt sasniegt finansiālo neatkarību.

Personīgo finanšu pārvaldības pamati

Personīgo finanšu pārvaldība ir māksla, kas palīdz efektīvi sadalīt savus līdzekļus, sekot līdzi ienākumiem un izdevumiem, kā arī veidot uzkrājumus nākotnei.

Pirmkārt, katram jāzina personīgais finanšu līdzsvars – atšķirību starp ienākumiem un izdevumiem. Šī iemesla dēļ ieteicams uzturēt finanšu uzskaiti, izmantojot dažādas metodes, piemēram, piezīmju kladi, Excel failu vai kādu no mobilajām lietotnēm.

Turklāt jāatceras, ka budžeta uzdevums nav tikai ienākumu un izdevumu uzraudzīšana, bet arī prioritāšu noteikšana, kas var palīdzēt ietaupīt līdzekļus un veikt uzkrājumus. Ne vienmēr lētākas alternatīvas iegāde ir risinājums, jo augstas kvalitātes preces iegāde var kļūt par ilgtermiņa ieguldījumu.

Parādu un kredītsaistību pārvaldības noslēpumi

Parādi var izraisīt galvassāpes un stresu, bet ar pareizu pieeju tos ir iespējams efektīvi kontrolēt.

Ja jums ir vairāki kredīti, par vienu no risinājumiem var kļūt banku un nebanku kredītu apvienošana. Šis finanšu pakalpojums ļauj samazināt ikmēneša maksājumu summu, apvienojot visas kredītsaistības vienā kredītā ar zemāku procentu likmi.

Pastāv arī citi parādu pārvaldības veidi, piemēram, “Sniega bumbas metode” (no angļu val. Debt-snowball method) un “Sniega lavīnas metode” (no angļu val. Debt stacking method). Šo metožu pamatā ir nepieciešamība koncentrēties uz parādiem ar augstākām procentu likmēm vai ar mazāko atlikumu. Izmantojot pārbaudītus pārvaldības veidus, ir iespējams atmaksāt parādus bez stresa un papildu izdevumiem.

Finanšu pratība mūsdienu pasaulē ir svarīgā prasme. Vienmēr turpiniet izglītoties šajā jomā, jo tikai tā spēsiet sev nodrošināt stabilu un veiksmīgi nākotni – bez stresa par finansēm.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.