Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA: Hibrīdauto — kurš labāks?

Hibrīdauto iegāde var būt lieliska izvēle, kas palīdz ekonomēt degvielu un pārvietoties videi draudzīgāk. Ne visu apstākļi un vajadzības ļauj ērti pārvietoties ar elektroauto, bet hibrīda modeļu fleksibilitāte ir pielāgojama dažādiem braukšanas veidiem un piedāvā labāko no abām — elektromotoru un iekšdedzes dzinēju — pasaulēm. Šo daudzpusīgumu novērtē arī auto ražotāji, piedāvājot plašu hibrīdauto klāstu. Tomēr ne visi no tiem ir vienlīdzīgi. Neapjūc dažādajos hibrīdu veidos — iepazīsties ar atšķirībām!

1: Pilns hibrīds

Visbiežākais hibrīda veids ir pilnais hibrīds. Tajā ir gan elektriskais, gan iekšdedzes dzinējs, kas var tikt izmantoti gan vienlaikus, gan atsevišķi. Parasti elektriskais motors viens pats var tikt izmantots lēnākai īsu distanču veikšanai pilsētas satiksmē. Vairumā gadījumu pilna hibrīda auto baterijas nav ietilpīgas, bet to uzlāde ir ātra un automātiska, kas ļauj izbaudīt elektriskās piedziņas priekšrocības ilgu braukšanas laiku.

Ņemot vērā, ka elektriskā motora baterijas uzlādē iekšdedzes dzinējs, ilgstoši pārvietoties tikai elektriskajā režīmā nebūs tā pārdomātākā izvēle — vislabākos rezultātus degvielas patēriņa optimizēšanā var panākt, izmantojot abus motorus paralēli. Pilnais hibrīds tiek uzskatīts par labāko hibrīda izvēli vadītājiem, kas brauc garus ceļa posmus, bet tā priekšrocības ir jūtamas arī pilsētas satiksmē.

Viens no šī gada gaidītākajiem pilna hibrīda modeļiem ir atjaunotais Suzuki Vitara. Tas šobrīd ir pieejams ar pārdomātu pilna hibrīda tehnoloģiju, kas lepojas ar zemu izmešu līmeni un jaudīgu griezes momentu.

2: Daļējs hibrīds

Daļējs (mild) hibrīds atšķiras no pilna hibrīda ar to, ka tajā nav iespējams braukt, izmantojot tikai elektrisko piedziņu. Daļēja hibrīda modeļos elektromotors kalpo tikai kā iekšdedzes dzinēja palīgs. Tie parasti ir lētākā hibrīda izvēle, bet labi funkcionē, lai pazeminātu degvielas patēriņu. Tas padara daļēju hibrīdu par vienu no ekonomiski izdevīgākajām izvēlēm auto tirgū.

Elektriskās baterijas daļēja hibrīda versijās uzlādējas, izmantojot bremzēšanas laikā iegūto enerģiju un enerģiju, kas rodas iekšdedzes dzinējā. Elektriskais motors tiek izmantots lēnas braukšanas apstākļos, piemēram, sastrēgumos. Vieni no populārākajiem daļēja hibrīda modeļiem auto tirgū ir Suzuki Ignis un Suzuki Swift. Suzuki Swift 2020. gada automātiskā hibrīda versija tiek uzskatīta par vienu no labāk aprīkotajiem auto savā klasē, un Swift tiek slavēts par tā degvielas patēriņa un telpas efektivitātes līdzsvaru.

3: Plug-in hibrīds

Plug-in hibrīda, kas pazīstams arī ar saīsinājumu PHEV, elektriskais motors — kā saprotams no nosaukuma — funkcionē pēc uzlādes pie elektriskā kontakta. Atšķirībā no paralēlā un daļējā hibrīda auto, elektriskās baterijas neuzlādējas automātiski braukšanas laikā. Tas rada zināmas neērtības ikdienā, bet plug-in hibrīdu priekšrocība ir lielākas elektriskās baterijas un krietni jaudīgāks elektriskais motors, kas pietuvina to elektrisko auto kategorijai.

Vairums pilnībā uzlādētu PHEV auto ļauj nobraukt ap 50 kilometru, tikai izmantojot elektrību, tādējādi padarot degvielas lietošanu par drīzāk rezerves variantu garākiem braucieniem, nevis primāro enerģijas avotu. Viens no pārsteidzošākajiem jaunumiem plug-in hibrīdu Latvijas tirgū ir Citroën C5 Aircross krosovers ar jaudīgu elektrisko motoru, kas aizvedīs līdz pat 55 km, neizmantojot iekšdedzes dzinēju.

4: Elektroauto ar diapazona paplašinātāju

Lai arī tehniski to nepieskaita pie hibrīdauto, elektroauto ar diapazona paplašinātāju (range extender, REx) arī piedāvā pārvietošanos gan ar elektroenerģiju, gan degvielu. Šādi modeļi kalpo primāri, lai pārvietotos ar uzlādējamu elektromotoru, bet garāku braucienu gadījumā iespējams palielināt nobraucamo kilometru skaitu, izmantojot iekšdedzes dzinēju.

Kurš no hibrīda veidiem ir labāks? Atkarīgs no tā, kam plāno to izmantot. Ja tev pie mājām ir iespēja vienkārši uzlādēt elektrisko motoru un tu reti braukā lielus attālumus, apdomā plug-in hibrīda iegādi. Ja meklē lētāko hibrīda variantu, iespējams, labākā izvēle ir daļējs hibrīds. Savukārt gan praktiskas ērtības, gan visas hibrīda priekšrocības iegūsi, izvēloties labu pilna hibrīda auto.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.