Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA: Kā finansēt lietota auto iegādi?

Lietotu automašīnu tirgus Baltijas valstīs, tostarp Latvijā, sācis nedaudz “atdzist ” – saskaņā ar Auto asociācijas apkopotajiem datiem Latvijā gada pirmajos trīs mēnešos reģistrēts par 8,7 % mazāk lietotu automašīnu nekā gadu iepriekš, savukārt aizvadītajā gadā samazinājums bija 11 %.

Savukārt starp finansējuma veidiem arvien lielāku popularitāti ieņem auto kredīti, jo līzinga likmju pieaugumu joprojām ietekmē stabilais EURIBOR kāpums.

Reģistrē mazāk lietotu auto, cenas – nemainīgi augstas

2023. gada pirmajā ceturksnī lietoto auto sektorā reģistrēts visvairāk “BMW” markas vieglo automašīnu – 10 783, kas bija par 14,6 % mazāk nekā gadu iepriekš. Popularitāti saglabā “Volvo”, “Volkswagen” un “Audi”, bet arī šie auto reģistrēti mazāk nekā 2022. gada pirmajā ceturksnī.

Vēl pagājušajā vasarā lietotas automašīnas tika pārdotas diezgan ātri, neraugoties uz strauji augošajām cenām, taču, ņemot vērā EURIBOR kāpumu un ekonomisko nenoteiktību, cilvēki sākuši vairāk domāt par izdevumu samazināšanu. Arī līzinga uzņēmumu dati liecina par pieprasījumu skaita samazināšanos.

Būtu loģiski pieņemt, ka jauna automobiļa cenai pēc iegādes būtu jāsamazinās, taču pēdējos gados situācija lietoto automobiļu tirgū ir bijusi pretēja: lietotus automobiļus bieži vien pārdod par tādu pašu cenu kā jaunus, ja ne dārgāk. Tomēr kopš pagājušā gada rudens lietoto automobiļu tirgus sācis atdzist, novērojuši lietoto auto tirgotāji.

2021. gadā automobiļu nozari pēkšņi skāra krīze, jaunas automašīnas netika ievestas, un no 2021. gada vasaras visas cenas sāka strauji augt, sasniedzot pat 25 % pieaugumu. Šī tendence turpinājās aptuveni līdz 2022. gada septembrim.

Tirgus situāciju diktēs EURIBOR likmes

Eiropas Centrālās bankas noteiktā EURIBOR procentu likme jau gadu turpina stabilu augšupeju – 2023. gada jūnijā tā noteikta 3,7 %, kas ir augstākais rādītājs kopš 2022. gada jūnija, kad šī likme vēl bija negatīva -0,06 %.

Tādējādi krietni sadārdzinājušies ne vien ikmēneša maksājumi par mājokļa kredītu, bet arī par automašīnas līzingu. Ekonomisti prognozē, ka procentu likme varētu turpināt palielināties līdz pat vasaras nogalei, tāpēc ikmēneša maksājumi kļūs vēl lielāki.

Šāds pavērsiens automašīnu pircējus mudina izvērtēt alternatīvas finansēšanas metodes, kuru vidū aizvien populārāks kļūst auto kredīts. Šobrīd arī iepirkuma cenas ir nedaudz samazinājušās. Tirgus ir kļuvis labvēlīgāks pircējiem, un pārdevēji ir kļuvuši elastīgāki.

Ņemot vērā ekonomikas lejupslīdi, nav gaidāms straujš aktivitātes pieaugums automobiļu tirgū. Pēc Covid-19 pandēmijas krīzes sekoja enerģētikas krīze, karš un mikroshēmu krīze. Speciālisti atzīst, ka aizdevumi un līzings ir kļuvuši dārgāki un mudina pirms izvēles izdarīšanas rūpīgi salīdzināt visus piedāvājumus, piemēram, izmantojot auto kredīta salīdzināšanas rīkus, piemēram, https://apvienot-kreditus.lv/auto-kredits/ .

Auto līzings, kredīts vai noma

Auto līzings ir ilgtermiņa noma, saskaņā ar kuru līzinga ņēmējs maksā ikmēneša maksājumu, kas ietver maksu par transportlīdzekli, līzinga maksu un procentus, bet tikai pēc līguma termiņa beigām kļūst par pilntiesīgu līzinga objekta īpašnieku. Saskaņā ar līzinga līgumu līzinga devējs sniedz arī pilnu pakalpojumu klāstu, kas, piemēram, auto kredīta gadījumā prasītu papildu izmaksas.

Šobrīd Latvijā darbojas vairāk nekā 230 auto nomas uzņēmumu, tāpēc pakalpojumu sniedzējs jāizvēlas īpaši rūpīgi, ja auto līzinga vai kredīta vietā izvēlaties auto nomāt. Lai noskaidrotu, kurš auto nomas pakalpojumu sniedzējs sagatavojis labāko piedāvājumu, jāņem vērā cena, drošības depozīta summa, apdrošināšanas izmaksas, kā arī jāizlasa atsauksmes par attiecīgo uzņēmumu.

Savukārt auto kredīts ir bankas vai nebanku kredītiestādes piešķirti līdzekļi, ko aizņēmējs var izmantot tikai automašīnas iegādei. Tos nevar tērēt nekam citam, jo nauda tiek pārskaitīta tieši uz tās auto tirdzniecības vietas kontu, kurā tiks iegādāts automobilis.

Līzinga līgumu parasti ir vieglāk noslēgt nekā aizdevuma līgumu. Tas ir ātrāks un prasa mazāk dokumentu. Tomēr līzinga procentu likme parasti ir augstāka nekā aizdevuma procentu likme ar līdzīgiem nosacījumiem (summa, termiņš, objekta veids).

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.