Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA: Kāpēc kriptovalūta tika radīta?


Attēls no unsplash.com

Kas ir pirmais jebkad reģistrētais pirkums izmantojot kriptovalūtu?

2010. gadā pirmais kriptovalūtas darījums bija par divām picām. Kāds programmētājs no Floridas samaksāja 10 000 bitkoinu vienības par 2 lielajām picām. 10 000 bitkoinu vērtība todien bija līdzvērtīga aptuveni 30 ASV dolāriem, tagad šāda daudzuma bitkoinu vērtība būtu aptuveni 200 miljoni ASV dolāru.


Attēls no unsplash.com

Lai gan šī koncepcija šobrīd šķiet absurda, tiek uzskatīts, ka šis ir pirmais Bitcoin darījums, kas jebkad noticis reālajā pasaulē. Pat ja trīsdesmit dolāru tagad var šķist maz, tas bija izšķirošs brīdis Bitcoin attīstībā, kas neapšaubāmi ir aizraujošākais 21. gadsimta tehnoloģiskais sasniegums.

Kāpēc kriptovalūta sāka radīt?

Kriptovalūtas tika radītas, lai jebkurš pasaules iedzīvotājs varētu veikt finanšu darījumus, neizmantojot bankas vai valdības kā vienīgo finansējuma avotu.

Bitcoin bija pirmā kriptovalūta, kas tika izgatavota un joprojām ir pieejama. Pateicoties šim izgudrojumam, cilvēki tagad var veikt finanšu darījumus, neatkarīgi no bankām vai valdību organizācijām. Tā ir digitālā nauda, ​​kas sniedz elastību, lai veiktu darījumus ar ikvienu, jebkurā vietā pasaulē, jebkurā laikā un zibenīgā ātrumā, ko bankas nodrošināt līdz šim nav spējušas.

Kriptovalūtas koncepcija

Kad 1983. gadā amerikāņu kriptogrāfs Deivids Čovs publicēja konferences rakstu, kurā izskaidrots anonīmās kriptogrāfiskās elektroniskās naudas agrīnais veids, kriptovalūtu koncepcija pirmo reizi parādījās. Bija doma izveidot tādu naudas veidu, ko varētu sadalīt anonīmi un bez nepieciešamības pēc centralizētām organizācijām (t.i., bankām). Balstoties uz savām sākotnējām koncepcijām, Čovs 1995. gadā izveidoja proto-kriptovalūtu ar nosaukumu Digicash. Lai naudu varētu piegādāt galamērķim, tai bija nepieciešamas noteiktas šifrēšanas atslēgas un lietotāja programmatūra, lai izņemtu naudu no bankas.


Attēls no unsplash.com

Kas ir Bitcoin radītājs?

Jautājums par to, kurš izgudroja bitkoinu, joprojām tiek apspriests, jo pilnīgi drošas atbildes uz to publiski nav pieejamas. Saskaņā ar zināmo Satoši Nakamoto pirmo bitkoinu ieguva 2009. gada 3. janvārī. Nakamoto veiktā ģenēzes bloka ieguve joprojām ir pirmais zināmais mūsdienu kriptovalūtas eksemplārs, neskatoties uz pārliecinošiem pierādījumiem, ka šīs tehnoloģijas ideja tika izstrādāta piecus līdz desmit gadus agrāk. Tomēr Nakamoto patiesā identitāte joprojām ir noslēpums.

Ir acīmredzams, ka, lai kas arī būtu Satoshi Nakamoto, šķiet, ka viņam (vai viņiem) ir bijis liberāls mērķis šīs tehnoloģijas izveidē, ja ņem vērā bitkoina ierobežoto apjomu, jo īpaši tā decentralizāciju un neatkarību no bankām. Izskan arī minējumi, ka Nakamoto, iespējams, nemaz nav bijis viens cilvēks, bet gan valdība vai valdību koalīcija. Šī ideja lielu nozīmi piešķir savdabīgajam bitkoina dibināšanas laikam, kas notika drīz pēc 2008. gada finanšu krīzes. Pētnieki, kas atbalsta šos apgalvojumus, norāda uz bitkoina būtību un to, ka tā iespaidīgā likviditāte būtu bijusi ideāls līdzeklis grūtībās nonākušajam un nelikvīdajam īpašuma tirgum.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.