Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA: Karpālā kanāla operāciju ir iespējams veikt valsts apmaksātās programmas ietvaros

Karpālā kanāla sindroms mūsdienās ir izplatīta kompresijas neiropātijas saslimšana, kad uz vidējo plaukstas nervu tiek izraisīts spiediens. Karpālais kanāls ir šaura eja, ko ieskauj kauli un saites. Kad vidējais nervs ir saspiests, simptomi var būt nejutīgums, tirpšana un vājums plaukstā un rokā. Plaukstas locītavas veselības problēmas un atkārtotas roku kustības var veicināt karpālā kanāla sindromu. Pareiza ārstēšana parasti mazina tirpšanu, nejūtīgumu un atjauno plaukstas un pirkstu pilnvērtīgu darbību.

Kad esat vairāk pakļauts riskam?

Karpālā kanāla sindroms parasti biežāk skar tieši sievietes. Tas tāpēc, ka sievietēm karpālais kanāls ir salīdzinoši mazāks, nekā vīriešiem. Dažādas slimības kā, piemēram, diabēts, palielina nervu bojājumu risku. Reimatoīdais artrīts un citas saslimšanas, kur vērojams iekaisums, var ietekmēt plaukstas locītavas cīpslas un radīt spiedienu uz vidējo nervu. Arī aptaukošanās ir karpālā kanāla sindroma riska faktors. Dažādi apstākļi, piemēram, menopauze, vairogdziedzera darbības traucējumi, nieru mazspēja un limfedēma var palielināt karpālā kanāla sindroma iespējamību, noteicošais faktors ir arī iedzimtība.

Simptomi

Karpālā kanāla sindroma simptomi parasti parādās pakāpeniski, jūs varat pamanīt tirpšanu un nejutīgumu pirkstos vai plaukstā, kas laika gaitā izzūd vai pāriet spēcīgākās sāpēs. Parasti traumēts tiek īkšķis un rādītājpirksts, vidējais pirksts vai zeltnesis. Jums var rasties vājums rokā, kas var būt saistīts ar roku nejutīgumu vai īkšķa muskuļu vājumu, ko arī kontrolē vidējais nervs.

Cēloņi

Karpālā kanāla sindromu izraisa spiediens uz vidējo nervu. Vidējais nervs iet no apakšdelma caur eju plaukstas locītavā uz roku. Tas nodrošina jušanu īkšķa plaukstas pusē un pirkstos, izņemot mazo pirkstu. Plaukstas lūzums var sašaurināt karpālo kanālu un kairināt nervu, tāpat kā reimatoīdā artrīta izraisīts pietūkums un iekaisums. Iespējams, ka arī riska faktoru kombinācija veicina sindroma attīstību.

Karpālā kanāla, Dipitrēna kontraktūras un citas rokas ķirurģijas iespējams veikt valsts apmaksātās programmas ietvaros, tāpat arī Dipitrēna kontraktūras ķirurģiju. Operācijas summa nepārsniedz 40 Eur! Nav pierādītu stratēģiju, lai novērstu karpālā kanāla sindromu, taču jūs varat samazināt roku un plaukstu locītavu slodzi. ‘’Ādažu privātslimnīcas’’ speciālisti ir pieredzes bagāti arī karpālā kanāla operācijas veikšanā.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.