Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA: Laistīšanas sistēmas – vienmēr zaļojošam mauriņam

Foto https://www.pexels.com

Ikvienam dārzniekam, kurš vēlas redzēt savu dārzu zaļu un plaukstošu, ir jāpārzina laistīšanas principu pamati un jāmāk izvēlēties pareizu laistīšanas sistēmu. Patiešām – no laistīšanas sistēmas piemērotības var būt atkarīga raža vai ziedu kuplums, kas priecēs jūsu un viesu acis. Visizplatītākās dārza laistīšanas ierīces ir atsevišķi zāliena virszemes laistītāji, pilienveida jeb pašteces laistīšanas sistēmas un automātiskās laistīšanas sistēmas. Kuru no tām izvēlēties?

Ierastā laistīšana ar pistoli – vienkāršākais veids

Lai gan tehnoloģijas ir strauji attīstījušās, daudzi dārznieki dārza laistīšanai joprojām izvēlas šļūteni ar laistīšanas pistoli. Tas ir efektīvs paņēmiens mazas puķu dobes laistīšanai, bet nebūs parocīgs veids lielākas platības un kur nu vēl mauriņa laistīšanai.

Laistīšanas pistoles spēja raidīt koncentrētu ūdens plūsmu vienā virzienā var būt gan parocīga (ja jāpiepilda spainis vai jāaplej maza dobe), gan arī traucējoša (lielāku dobju un zāliena laistīšanā), jo neļauj vajadzīgo lauku aplaistīt vienmērīgi.

Virszemes laistītāji – laba izvēle zāliena laistīšanai

Ja vēlaties visu vasaru koši zaļojošu mauriņu, ir jāpievērš uzmanība pareizai laistīšanai. Galvenais nosacījums – tai jābūt vienmērīgai. Ja mauriņu laistīsiet ar pistoles palīdzību, drīz vien to ieraudzīsiet raibu kā dzeņa vēderu – te zaļu un sulīgu, te rudu un izkaltušu.

Vispopulārākā izvēle zāliena laistīšanai ir virszemes laistītāji. Tie nodrošina vienmērīgu ūdens plūsmu, turklāt vairumu laistītāju var pielāgot laistāmās zonas platībai, izvairoties no lieka ūdens patēriņa.

Pašteces laistīšanas sistēmas – efektīvs palīgs siltumnīcā

Ja vasarā vēlaties audzēt tomātus, gurķus vai citus siltumnīcas augus, ir būtiski aizdomāties par pareizu siltumnīcas augu laistīšanu. Bieža kļūda ir siltumnīcas augu pārlaistīšana, kas paver iespēju augu lakstu slimību attīstībai.

Mērķētu un precīzu siltumnīcas augu laistīšanu var nodrošināt ar pašteces laistīšanas sistēmu siltumnīcai. Tās pamatā ir pilienveida laistītāju tīkls, kas savstarpēji ir savienots ar tievām caurulītēm un tas tiek pievienots pie ūdens padeves. Katru pilienveida laistītāja vienību iespraužot augsnē blakus stādam, panāksiet to, ka ikviens tomāta stāds būs aplaistīts tieši tik, cik vajadzīgs, turklāt ūdens patēriņš samazināsies pat par 80 %.

Automātiskās laistīšanas sistēmas – profesionāla zāliena laistīšana

Ja zāliens jūsu pagalmā aizņem plašāku teritoriju vai arī nevarat katru dienu veltīt laiku tā laistīšanai, efektīvs risinājums ir automātiskā laistīšanas sistēma. Tā sastāv no zemē ieraktiem laistītājiem, kas zem zemes savienoti ar caurulēm un pievienoti pie automātiskā laistīšanas paneļa, kas pievienots ūdens padevei.

Ikdienā šāda laistīšanas sistēma būs nemanāma, taču ieslēgta tā sekundes laikā liks smidzinātājiem izspraukties virszemē un uzsākt laistīšanu. Automātiskais panelis paver plašas iespējas iestatīt laistīšanas grafiku, vēlamo ilgumu un citus noderīgus parametrus.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.