Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA: Navigācija toksiskās attiecībās: izpratne, identificēšana un izejas meklēšana

Toksiskas attiecības var kaitēt mūsu garīgajai un emocionālajai labklājībai. Psiholgs Rīgā, tomēr pamana, ka daudziem cilvēkiem, pat pie labākajiem nodomiem sanāk tajās “iepīties”. Šī raksta mērķis ir izskaidrot toksiskās attiecības, to rašanās iemeslus un, pats galvenais, veidus, kā šīs neveselīgās saites pārtraukt.

Kas ir toksiskas attiecības?

Toksiskas attiecības raksturo emocionāla, psiholoģiska vai pat fiziska kaitējuma modeļi, ko nodara viena vai abas iesaistītās puses. Šādās attiecībās trūkst veselīgas komunikācijas, savstarpējas cieņas, uzticības un atbalsta. Toksicitāte var izpausties dažādos veidos, piemēram, manipulācijās, kontrolē, pastāvīgā kritikā, emocionālā vardarbībā, un pat fiziskā vardarbībā.

Kāpēc mēs nonākam toksiskās attiecībās?

Izpratne par to, kāpēc cilvēki nonāk toksiskās attiecībās, ir sarežģīta un daudzpusīga. Daži izplatītākie iemesli:

a) Neveselīgi attiecību modeļi: cilvēki, kuri uzauguši, piedzīvojot toksiskas attiecības, var neapzināti atkārtot līdzīgus modeļus savās attiecībās.

b) Zems pašvērtējums: cilvēki ar zemu pašvērtējumu un tie, kuriem škiet, ka viņi nav pelnījuši saņemt mīlestību un cieņu, var būt jutīgāki pret piedzīvošanu un palikšanu toksiskās attiecībās.

c) Bailes būt vienam: bailes palikt vienam vai ticēšana, ka neviens cits viņus nemīlēs, var likt paciest toksisku uzvedību, nevis saskarties ar nezināmo.

d) Emocionālā pieķeršanās: Emocionālā pieķeršanās un pārliecība, ka toksiskais partneris mainīsies vai uzlabosies, var iesprostot neveselīgās attiecībās.

e) Manipulācija un kontrole: toksiski partneri bieži izmanto manipulatīvu taktiku, piemēram, speciāli aizskar vai izolē savu partneri, tādējādi cietušajam ir grūti atpazīt toksicitāti un pamest attiecības.

Vai ir izeja no toksiskām attiecībām?

Par laimi, no toksiskām attiecībām ir izeja, un tā sākas ar pazīmju un nodarītā kaitējuma atzīšanu.

Šeit daži būtiski soļi, lai izbeigtu toksiskas attiecības:

a) Pašrefleksija un pieņemšana: Atzīsti toksiskumu attiecībās un saproti, ka tas kaitē tavai vispārējai labklājībai. Situācijas pieņemšana ir ļoti svarīga, lai sāktu dziedināšanas procesu.

b) Meklē atbalstu: sazinies ar uzticamiem draugiem, ģimeni vai speciālistiem, kuri var sniegt norādījumus un emocionālu atbalstu. Šāda veida atbalsts var piedāvāt jaunu skatījumu uz situāciju un palīdzēt veidot spēku aiziet.

c) Nosaki robežas un izvirzi savu mentālo veselību un labklājību kā prioritāti: Definē skaidras robežas ar toksisko partneri, lai aizsargātu sevi. Koncentrējies uz aktivitātēm, kas veicina tavu fizisko, emocionālo un garīgo labklājību.

d) Izejas plāna izstrāde: pirms toksisko attiecību pārtraukšanas sagatavo praktisku plānu, ņemot vērā tādus faktorus kā finansiālā neatkarība, mājokļa kārtība un personiskā drošība. Ja nepieciešams, meklē juridisku padomu.

e) Pārtrauc kontaktu un meklē speciālista palīdzību saur sesijām vai terapiju. Lai uzlabotu savu fizisko un mentālo stāvokli, bieži ir nepieciešams pārtraukt saites ar toksisko partneri. Sāc iet terapijā vai apmeklē konsultācijas, lai risinātu attiecību emocionālo ietekmi un attīstītu veselīgākus attiecību modeļus.

Secinājums:

Toksiskas attiecības var būt ļoti kaitīgas, taču to būtības un rašanās iemeslu izpratne var dot iespēju atbrīvoties no tām. Atcerieties, ka, lai izbeigtu toksiskas attiecības, ir nepieciešams spēks, pašrefleksija, atbalsts un apņemšanās rūpēties par sevi. Izvirzot par prioritāti savu labklājību, nosakot robežas un meklējot nepieciešamo atbalstu, ikviens var atgūt savu dzīvi un pavērt ceļu veselīgākām, pilnvērtīgākām attiecībām nākotnē.

Sertificēta psiholoģe Natālija Dauberga

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.