Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA: Personīgā budžeta plānošana – ar ko sākt?

Publicitātes foto.

Tam, ka personīgā budžeta plānošanai ir liela nozīme gan finansiālās stabilitātes saglabāšanā, gan mērķu sasniegšanā, piekritīs daudzi. Un tomēr, kad ir runa par budžeta plāna izveidi, var rasties daudzi jautājumi. Ar ko sākt? Kam pievērst uzmanību?

Lai spertu pirmos soļus veiksmīgākā personīgo finanšu pārvaldībā, nav jāgaida jauns mēnesis vai gads – to var darīt jebkurā laikā, un labāk ātrāk nekā vēlāk.

Kā sākt veidot mēneša budžetu?

Lai izveidotu mēneša budžetu, vispirms ir jāzina gan savs ienākumu, gan izdevumu apmērs. Ja ar ienākumiem šķiet vienkāršāk, tad izdevumu kategorijas izvērtēt varētu būt grūtāk. Te noder gan iepriekšējo rēķinu pārskatīšana, gan ienākumu piefiksēšana ilgākā laika posmā. Lai ar tēriņu uzskaitīšanu veiktos labāk, var izmantot kādu no budžeta plānošanas aplikācijām. Tā noderēs arī budžeta plāna izveidē un izpildē.

Plānojot budžetu, der atcerēties arī par neregulāriem izdevumiem, piemēram, sezonas apģērbu vai auto riepu iegādi. Šādiem mērķiem vajadzīgos naudas līdzekļus var atlikt ilgākā laika posmā, lai vienā mēnesī izdevumi nebūtu pārāk lieli.

Tāpat ir jāpatur prātā neplānotu izdevumu esamība – tā ir daļa no ikdienas, gribam to mēs vai ne. Un šādiem neparedzētiem tēriņiem ir vērts sagatavoties, piemēram, ik mēnesi novirzot daļu no ienākumiem uzkrājumam, kas paredzēts tieši šim mērķim.

Izdošanās pamatā – elastība

Plānojot budžetu, ir jāatceras, ka teorija var stipri atšķirties no prakses, tādēļ jābūt gatavam laika gaitā ieviest vajadzīgās korekcijas. Jāpatur prātā tas, ka budžeta plānošana ir instruments, kam jākalpo Jūsu labā un jāpalīdz dzīvot labāk, nevis jārada lielāki sarežģījumi.

Ik pa laikam pārskatiet gan savu budžetu, gan mērķus un plānus, lai saprastu, vai nav vajadzīgi kādi uzlabojumi. Ģimenes budžetu plānojat kopā ar citiem ģimenes locekļiem!

Jāņem arī vērā, ka dzīvē ne viss rit pēc plāna. Piemēram, ja veidojat uzkrājumu kādai Jums svarīgai iecerei, bet, izrādās, ka tā jāīsteno ātrāk par Jūsu iespējām sakrāt vajadzīgo naudas summu, noderēt var kredītlīnija no VIASMS.lv. Pirms kredītlīnijas noformēšanas svarīgi izvērtēt savu maksātspēju!

Prātīga budžeta pārvaldīšana sniedz iespējas īstenot savas ieceres, nejūtot īpašus ierobežojumus. Tāpēc, lai spētu dzīvot atbilstoši savām vēlmēm, sākumā ir jāiemācas pārvaldīt savas finanses!

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.