Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA: Kam pievērst uzmanību testa braucienā pirms auto pirkšanas?

Testa brauciens ir svarīga un obligāta jauna auto iegādes sastāvdaļa. Šeit nav būtiski, vai mēs iegādājamies automašīnu no ģimenes locekļa, drauga, sveša cilvēka vai autoplacī, vadītājam pašam vajadzētu izmēģināt un pārliecināties par auto iespējām. Ja pārdevējs nav gatavs sniegt tādu iespēju, tad šis ir nopietns signāls, ka ar automašīnu kaut kas nav kārtībā.

Lai pareizi novērtētu auto testa brauciena laikā, tam ir nopietni jāsagatavojas. Pirms testa brauciena jāizrunā visas nianses ar īpašnieku, jāpaņe līdzi draugi, kā arī pirms tam jāizpēta internetā vai autožurnālā konkrētā modeļa sastopamākus defektus un to cēloņus, kā arī jāizveido testa brauciena plāns.

Sagatavošanās

Pirms doties testa braucienā, noteikti jāvienojas par testa brauciena detaļām ar īpašnieku. Jāpabrīdina īpašnieks, ka būtu nepieciešams ap 30 minūšu laika, lai izmēģinātu auto iespējas pa parastiem ceļiem, pa šoseju un pa bedrainiem ceļiem. Tādā veidā mēs dodam īpašniekam iespēju sagatavoties mūsu prasībām un dodam laiku, pārdomātu braukšanas maršrutu. Būtu vēlams arī palūgt, ka vēlamies testa braucienu uzsāktar ”aukstu dzinēju”, jo dažas nepilnības var atklāties, darbinot aukstu dzinēju un dzinējam uzsilstot tās var pazust. Ja sagaidām, ka auto apmierinās mūsu vēlmes un cerības, ka arī iekļausies ieplānotajā budžetā, tad būtu vērts testa braucienu apvienot ar vizīti auto servisā. Tas neapšaubāmi aizņems vairāk laika nekā 30 minūšu testa brauciens, tāpēc par šādu iespējamību būtu vērts laicīgi pabrīdināt auto īpašnieku, jo ir svarīgi respektēt savu un pārdevēja laiku.

Testa brauciens nav jāveic vienatnē, vislabāk ir paņemt kādu atbalstītāju līdzi – ideāli būtu pazīstamu automehāniķi, bet dažreiz pietiktu arī ar kādu draugu, kurš ar auto ir uz TU, jo testa brauciena laikā mūsu uzmanība var būt vairāk pievērsta starpībai auto gabarītos un mēs mēģināsim braukt uzmanīgi, lai pielāgotos testējamam auto. Līdzi paņemtais draugs tajā laikā var mierīgi klausīties kā darbojas dzinējs, lai pēc tam uzdotu pārdevējam kādu svarīgu jautājumu. Uz testa braucienu ir vērts paņemt līdzi kādu no ģimenes locekļiem vai draugiem, kuri bieži braukās kopā ar jums. Šādi mēs dodam viņiem iespēju pārbaudīt, vai pasažieru sēdekļi ir ērti, vai kopumā auto ir komfortabls tieši pasažieriem. Var gadīties tā, ka vadītāja sēdeklī ir pietiekami daudz vietas, bet aizmugurē sēdošiem pasažieriem vietas nepietiek.

Pirms testa uzsākšanas

Auto testēšanu varam uzsākt ar iekāpšanu un izkāpšanu automašīnā. Kārtīgi jānoregulē arī sēdeklis, stūre un spoguļi līdz stāvoklim, ar kādu arī turpmāk jūs braukātu ikdienā. Tas ļaus pārbaudīt, cik ietilpīgs ir salons un vai ģimenes locekļiem pietiks vietas aiz vadītāja sēdekļa.

Nākamais solis ir auto iedarbināšana. Dzinējam vajadzētu iedarbināties samērā ātri un neizpaust aizdomīgus trokšņus. Ja procesā rodas kaut kādas šaubas, par tām ir nekavējoties jāpaziņo, lai izvairītos no pārpratumiem, kad trokšņi parādās jau braukšanas laikā. Pirms braukšanas uzsākšanas jāpārbauda rokas bremzes darbība. Tas ir saistīts ne tikai ar drošību, bet arī ar to, ka pie nelielas slodzes var pārbaudīt dzinēju un vai no izpētēja nenāk ārā pārāk tumši vai zili dūmi. Novirze no normāla izskata izplūdes gāzēm parasti ir signāls nopietnām problēmām. Un obligāti ir japievērš uzmanība dzinēja apgriezieniem. Ja dzinēja apgriezieni ir nevienmērīgi, tas var liecināt par to, ka kaut kas nav kārtība.

Pirms uzsākt braukšanu, jāpabrīdina pasažieri, lai braukšanas laikā tiktu saglabāts klusums, jo viens no būtiskākajiem auto pārbaudes niansēm ir ieklausīšanās auto darbībā. Skaļas sarunas vai citi trokšņi no aizmugurējā sēdekļa neļaus identificēt auto sastāvdaļu izdotās skaņas.

Braukšanas laikā

Pirms uzsākt braukšanu, obligāti jāpārbauda bremzes. Noteikti jāpabrīdina pasažieri, ka veiksim strauju bremzēšanu, un tas nav nekas patīkams. Bremzes ir obligāti jāpārbauda, jo tā ir viena no drošības galvenajām sastāvdaļām. Šo testu vislabāk būtu veikt, kad nav satiksmes mūsu priekšā un aizmugurē. Bremzēm vajadzētu reaģēt diezgan ātri, ļaujot ātri apstāties bez pedāļa izspiešanas līdz galam. Jāatcerās arī, ka, ja automašīnai ir ABS sistēma, tad bremžu pedālis pie straujas bremzēšanas var nedaudz drebēt.

Braukšanas laikā jāpievērš uzmanība arī pārnesumkārbai. Vai sajūgs jāizspiež līdz pašai grīdai? Vai ātrumpārslēgs labi slēdzās un vai pārnesumkārbai nav aizdomīgu skaņu? Kā uzvedās auto, ja pārnesumi tiek slēgti nedaudz ātrāk attiecībā pret apgriezieniem vai nedaudz vēlāk? Pēc brauciena beigām mums ir jāspēj atbildēt uz visiem šiem jautājumiem.

Vēl viens ļoti svarīgs elements ir auto vadamība. Jāizvērtē, vai auto labi turās pie ceļa un cik labi mēs to spējam kontrolēt. Jāizmēģina arī dažādi parkošanās un apgriešanās manevri, izmantojot kādu no auto stāvvietām. Šādi mēs pārbaudīsim ne tikai stūres darbību, bet arī noteiksim, kādu redzamību nodrošina spoguļi un kādas ir transportlīdzekļa vispārējās konstrukcijas iespējas. Veicot pagriezienus gājēju pārejās, jāpievērš uzmanība jumta balstiem, lai tie nebūtu pārak plati un netraucētu redzamībai. Jāpārbauda arī tas, cik laba ir spoguļu redzamība. Ja gadījumā mūs apdzen cits ceļu satiksmes dalībnieks, vai nav radies iespaids, ka neredzamā zona ir pārāk liela.

Braukšanas laikā jaizmēģina arī daži dinamiski paātrinājumi. Tādā veidā, var pārbaudīt, vai automašīnas sniegumi atbilst mūsu prasībām un vai dzinējam nav aizdomīgi jaudas zudumi. Ātras braukšanas laikā vērts pārbaudīt arī trokšņa līmeni salonā. Tas būs svarīgi, kad automašīnā pavadīsim ilgāku laiku.

Pēc apstāšanās vislabāk atvērt motora pārsegu un pārbaudīt, vai visi komponenti pareizi darbojas. Jāpievērš uzmanība jebkurai klauvēšanai, šķidruma noplūdei un dūmiem. Vizuālo auto pārbaudi var atkārtot ar izslēgtu dzinēju, un apskatīties, vai visas sastāvdaļas ir kārtībā.

Jāatcerās, ka testa brauciens nenozīmē, ka tagad mums ir pienākums pieņemt tūlītēju lēmumu par auto pirkšanu. Noteikti jāpaņem laiks pārdomām, lai lēmums netiek pieņemts steidzami, un lai rezultātā var iegādāties automašīnu, kas tiešām apmierina visas vajadzības un vēlmes.

Ja vēlies iegādāties patiešām labu un pārbaudītu auto labā stāvoklī, ienāc www.manslizings.lv un izvēlies!

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.