Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA:Kapu sētiņu un apmaļu simboliskā nozīme kapsētu dizainā

Apmeklējot kapsētu, jūs varat pamanīt dažas kapu zīmes, kuras ieskauj kapu sētiņas vai apmales. Šīs struktūras var šķist tikai dekoratīvas, taču tās kalpo svarīgam mērķim. Šajā rakstā granīta izstrādājumu izgatavotājs “Granīta Piemineklis” tuvāk izpētīs kapu pieminekļus ar sētiņām vai apmalēm.

Vēsturiskā nozīme

Iežogoti kapi un to pieminekļi biežāk bija sastopami 19. gadsimtā, kad kapsētas uzskatīja par dārzam līdzīgām vietām, kur dzīvie pavadīja laiku ar mirušajiem. Ģimenes uzcēla sētiņas ap savu tuvinieku kapu zemes gabaliem, lai radītu privātuma sajūtu un piešķirtu personisku pieskārienu. Mūsdienās tie sniedz ieskatu pagātnē un sniedz unikālu skatījumu uz dažādiem stiliem un materiāliem, kas izmantoti dažādos laika periodos.

Sētiņu vai apmaļu izmantošana ap kapu pieminekļiem neaprobežojās tikai ar bagātajiem. Faktiski daudzas vidusšķiras ģimenes 19. gadsimtā un 20. gadsimta sākumā izmantoja vienkāršus koka žogus, lai norobežotu kapu zemes gabalus.

Simboliskā Nozīme

Žogiem un apmalēm ap kapiem var būt arī simboliska nozīme. Tie var attēlot robežu starp dzīvo un mirušo vai kalpot kā fizisks mirušā individualitātes un unikalitātes attēlojums. Dažas kultūras izmanto žogus, lai attēlotu mirušā garīgo ceļojumu vai kā veidu, kā aizsargāt dvēseli no ļaunajiem gariem.

Žogu un apmaļu izmantošanai ap kapu pieminekļiem ir bagāta vēsture, un ir vairāki iemesli, kāpēc cilvēki tos izmantojuši. Šeit ir daži papildu fakti:

Simbolisms:sētiņas un apmales bieži izmantoja, lai simbolizētu robežu starp dzīvajiem un mirušajiem. Tie kalpoja kā fizisks atgādinājums par atdalīšanu starp abām pasaulēm.

Aizsardzība: dažos gadījumos tika izmantoti sētiņas un apmales, lai aizsargātu kapa pieminekli no dzīvnieku vai cilvēku radītiem bojājumiem. Tas bija īpaši svarīgi vietās, kur ir augsts vandālisma vai zādzības risks.

Apdare: sētiņas un apmales bieži tika izmantotas kā dekoratīvs elements, lai uzlabotu kapa pieminekļa vizuālo pievilcību. Tos var izgatavot no dažādiem materiāliem, tostarp kalta dzelzs, akmens un betona.

Statuss: dažos gadījumos sētiņu vai apmaļu izmantošana ap kapa pieminekli bija statusa vai bagātības pazīme. Bagātas ģimenes bieži pasūtīja sarežģītus rakstus un veidojumus.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.