SIA “Lautus vide” vadītājs Agris Markss: “Tā ir tīri pašvaldības atbildība.”

No 2024. gada bioloģiski noārdāmo atkritumu šķirošana Latvijā ir obligāta, taču Gulbenes novadā pašvaldība joprojām nav vienojusies ar sadzīves atkritumu apsaimniekotāju – SIA “Lautus vide” – par bioloģisko atkritumu izmaksām.
Nav iesniegti pamatoti rēķini
“Diemžēl uzņēmums nav pašvaldībai iesniedzis pamatotus aprēķinus. Par to esam neskaitāmas reizes runājuši, prasījuši. Pašvaldības jurists ir rakstījis uzņēmumam vēstules, aicinot izvērstā veidā paskaidrot izmaksu veidošanos saistībā ar bioloģiskajiem atkritumiem. Līdz šai dienai tāda informācija nav saņemta. Pašvaldība nepiekrīt cipariem, ja neredzam, kā tie veidojas. Tas ir klupšanas akmens jau ilgāk nekā gadu,” “Dzirkstelei” stāsta Gulbenes novada pašvaldības Īpašumu pārraudzības nodaļas vadītājs Kristaps Dauksts.
Tajā pašā laikā viņš norāda, ka klienti – novada fiziskās un juridiskās personas – var SIA “Lautus vide” pieprasīt nodrošināt šķirotu bioloģisko atkritumu savākšanu un uzņēmumam tādā gadījumā būtu šāds pakalpojums jānodrošina. Kā pamatojumu tam viņš min faktu, ka pašvaldībai jau 2019. gada līgumā ar SIA “Pilsētvides serviss” (kuras saistību pārņēmēja ir SIA “Lautus vide”) bija noteikta bioloģisko atkritumu apsaimniekošanai Gulbenes novadā. Protams, tagad šī cena ir jākoriģē ar pamatotu izmaksu aprēķinu – akcentē K.Dauksts. Pašvaldības līgums ar SIA “Lautus vide” par sadzīves atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma sniegšanu Gulbenes novadā beigsies 2026. gada vasarā.
Atkritumu daudzums palielinās
SIA “Lautus vide” valdes loceklis Agris Markss “Dzirkstelei” stāsta, ka uzņēmums pašvaldībai ir iesniedzis savu versiju par bioloģisko atkritumu apsaimniekošanas izmaksām Gulbenes novadā. “Tālākais jau viss ir viņu (novada deputātu – red.) jautājums. Tā ir tīri pašvaldības atbildība. Pašvaldībā ir jāpieņem lēmums,” viņš saka.
A.Markss teic – SIA “Lautus vide” tikai Gulbenes novadā ir šāda situācija, jo citur, kur pakalpojumus sniedz uzņēmums, bioloģisko atkritumu apsaimniekošanas tarifs ir apstiprināts. Tā tas ir Alūksnē un Rīgā, kur arī strādā “Lautus vide”. Lai risinātu situāciju Gulbenes novadā, uzņēmums esot vērsies Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijā.
“SIA “Lautus vide” dati par savākto atkritumu daudzumu Gulbenes novadā pēdējo piecu gadu laikā liecina, ka iedzīvotāju nodotajam atkritumu daudzumam ik gadu ir tendence palielināties. Ja 2020.gadā tie bija 37 776 kubikmetri, tad 2024. gadā jau 39 582 kubikmetri. Tēlaini salīdzinot, ja 2020.gadā Gulbenes novada iedzīvotāji nodeva 30 olimpiskos peldbaseinus pilnus ar atkritumiem, tad 2024. gadā tie bija jau 31,6,” “Dzirkstelei” saka SIA “Lautus vide” izpilddirektore Inese Letinska. Viņa norāda – poligonu statistika norāda, ka nešķiroto sadzīves atkritumu sastāvā ir atrodami līdz pat 40 procentiem bioloģiski noārdāmo atkritumu. “Uzsākot bioloģisko atkritumu šķirošanu, iedzīvotājiem ir iespēja ietaupīt. Tā ir iespējams samazināt sadzīves atkritumu kopējo apjomu, tādējādi – maksāt mazāk,” teic I.Letinska. Un skaidro – normatīvais regulējums paredz, ka bioloģiski noārdāmo atkritumu maksa ir 60 procentu apmērā no nešķiroto sadzīves atkritumu maksas. Jau tagad Gulbenes novadā notiek šķirota stikla, papīra, plastmasas un metāla iepakojuma apsaimniekošana bez maksas. Kopumā, pareizi šķirojot atkritumus, ir iespējams mēnesī visiem mājas iedzīvotājiem ietaupīt līdz pat 35 procentiem no kopējām izmaksām, stāsta I.Letinska.
Fakti

#SIF_MAF2024 #manspagastsmanapilsēta
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Dzirkstele”. Publikācija tapusi projektā “Mans pagasts, mana pilsēta” sadarbībā ar laikrakstiem “Staburags”, “Zemgales Ziņas”, “Bauskas Dzīve”, “Ziemeļlatvija”, “Alūksnes un Malienas Ziņas” un “Latvijas Avīze”.
Bet kāpēc juridiskām personām šķirotie atkritumi izmaksā tikpat cik nešķirotie?
Malači