Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenes novada pašvaldībai pagaidām nav skaidrs, kur likt demontētos pieminekļus

Foto: no “Dzirksteles”arhīva.

Gulbenes novada pašvaldība apņēmusies līdz novembrim demontēt trīs padomju varu slavinošos pieminekļus novadā. Notiek priekšdarbi, lai to veiktu – “Dzirkstelei” saka Gulbenes novada domes priekšsēdētāja vietniece Guna Švika.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Dzirkstele” jau rakstīja, ka Gulbenes novadā būs jādemontē pieminekļi Druvienas, Beļavas un Stāmerienas pagastā. Savukārt par pieminekļa Galgauskā demontāžu jālemj pašvaldībai. “Esam pašvaldībā diskutējuši par demontāžu, un sarunas vēl turpināsies. Darbs ir iesācies. Ir jāapzina un jābrīdina iedzīvotāji, jo Druvienas, Beļavas un Stāmerienas pagastā pieminekļi atrodas uz privātajām zemēm. Šajā brīdī gan vēl īsti nezinām, kur liksim demontētos padomju varu slavinošos pieminekļus. Esam aptaujājuši mūsu muzeju, viņi tos neņem. Jāturpina sarunas ar Latvijas Okupācijas muzeju Rīgā, bet mēs vēl to neesam paspējuši izdarīt. Domāju, ka arī viņi nebūs intereses, jo mums šie pieminekļi ir vairāk kā akmeņi ar uzrakstiem. Šobrīd nav skaidrs, kur lai mēs tos novietojam, kad tie tiks demontēti,” stāsta G.Švika.

Kas attiecas uz pieminekli Galgauskā, tad, kā norāda G.Švika, ir doma, ka arī to varētu demontēt. “Dzirkstele” jau rakstīja, ka Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes kultūras priekšmetu aprites daļas vadītājs Jānis Asaris skaidroja, ka tas ir pašvaldības pašas ziņā lemt – atstāt vai demontēt pieminekli Galgauskā tiem, kuri cīnījās par padomju varu, jo uz tā ir vietējo cilvēku uzvārdi.

“Demontāža prasa finansiālus līdzekļus. Jāsagatavo tāmes. Noteikti būs nepieciešama jaudīga tehnika, kas spēj tos akmeņus pacelt un aizvest. Mums ir jāpaspēj to izdarīt līdz 16.novembrim,” saka G.Švika.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija pašvaldībām, kuru teritorijā atrodas padomju un nacistisko režīmu slavinošie objekti, prasa savlaicīgi izstrādāt operatīvu rīcības plānu un līdz 5.augustam iesniegt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā konkrētu izpildes grafiku, lai minētie objekti tiktu demontēti likumā noteiktajā kārtībā un termiņā.

– Inita Savicka

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (35)

 1. Vandāļi, nomierinaties! Pēc diviem mēnešiem mainīsies vara un stiepsiet visu uz muguras atpakaļ.

  12
  17
 2. Iekrauj savā tačķā un sip uz parašu ar visiem saviem okupantu stabiem. Varēsi no putļera čemodānā ko garšīgu noēsties.

  10
  8
 3. Atdodiet ilggadējiem deputātiem- komjauniešiem, bijušajiem un esošajiem. Tiem, kuri lien visām varām bez ziepēm. Ja nu kas, viņi varēs teikt, ka saglābuši simbolus no iznīcības. Dabūs medāli un pensiju.

  13
  4
 4. Akmeņi ir tikai akmeņi. Sarunājiet,lai mazā šķembu rūpnīciņa (vai nu kā viņu tur sauc) pie jaunajiem kapiem, sadrupina tos akmeņus. Ceļiem noderēs. Tad nu problēmu Švika atradusi…. Kā tad Valsti vadīsi,ja ievēlēs deputātos,ja tik vienkāršu darbiņu pārvērt par problēmu? Jeb ir kas cits ? Varbūt nostalģija par kaut ko aizgājušu? Kaut kur mētājas Ļeņina piemineklis,tur pat nomet akmeņus… Variantu pa pilnam. Kaut vai noslīcini….Tā taču arī darīja. Nevajag uz tiem akmeņiem skatīties kā uz kaut ko svētu ,tad nebūs jāžēlojas,ka tik grūts darbs-demontēt.

  14
  4
 5. Es jau neko. Lai tikai kādam pēc tam nav smagi jāatbild.
  Šodien visi varoņi, bet kas būs rīt?

  11
  7
 6. Šie nav parasti akmeņi?
  Ka tik karma nesadod pa rokām.

  12
  3
 7. Tu ierosini tā arī dzīvot atlikušo laiku bailēs no kaimiņa? Runā atklāti. Pateici A,saki arī B

  4
  3
 8. Ar kaimiņu jādzīvo draudzīgi. Ja riesi pār sētu tad nomirsi badā.

  9
  8
 9. Kad padomju varas cienītāji nogalināja un izsūtīja mierīgos iedzīvotājus,tad par karmu neviens nedomāja. Arī līdzskrējēji,kas piedalījās tā laika varbarbībā. Beidzot ir pienācis laiks visu aizmēzt vēstures mēslainē. Lai ,tiešām, kā Jonam nav visu laiku jābaidās. Brīvs cilvēks – cilvēks,kas zina par ko cīnās,kā grib dzīvot. Un prot uzņemties atbildību par savu rīcību. Nevis staigāt ar salīkušu muguriņu- ja nu kas… Tad es gan nebiju vainīgs, to jau tie citi… Vienreiz tak pietiek klanīties krievu kārtības gaidītajiem un nostaļģēt par to padomiju.

  14
  8
 10. Ar kaimiņu tiešām jādzīvo draudzīgi. Bet ,nevajag aizmirst ,ka savā sētā tomēr es pats esmu noteicējs. Nekādam kaimiņam nav tiesības man norādīt kā ir pareizi un kā ne. Tikai tāpēc vien ,ka viņam platāka mugura.

  15
  3
 11. Stulbais čangalis grib draudzēties ar zekiem, izvarotājiem, teroristiem,ar cerību, ka viņam par to kādu kotleti atmetīs un samogonu ielies.

  5
  7
 12. Nevajag aizmirst,ka mūsu kaimiņš jau bija ievācies mūsu sētā. Tikai liels brīnums palīdzēja viņu izdzīt uz savu īpašumu atpakaļ. Strīdēties nevajag,bet vienmēr jāpatur prātā,ka aiz žoga kaimiņš lūr atkal . Atkal grabina savus ieročus.

  8
  7
 13. Vai kādi te visi pareizie! Jūs esat saliekušies 10 līkumos lai bučotu amerikosu pazoles. Ja 30 gadus jūs drāž visos caurumos, bet jūs tikai smaidat.

  11
  16
 14. Taņka, ja tu blakus nestāvēji tiem izvarotājiem, tad aizver pāksti.
  Tā ir tikai tukša mulsēšana bez neviena pierādījuma.

  7
  8
 15. Tu tikai neaizmirsti ka izsūtāmo sarakstus stādīja mūsu bāleliņi. Katrs kam iepatikās kaimiņa māja vai dzīvoklis varēja apmelot, lai pēc tam ievāktos.

  8
  1
 16. Slimie cilvēciņi, apdomàjaties!
  Kādi uzvārdi ir tiem, kuri jūs gribēja nopotēt? kariņš, pauļuts, bordāns, rancàns, punculis,levits. Tur nan neviena krievu uzvārda, kuri gribēja iznīdēt latvju tautu.

  12
  11
 17. Čangalijā jau baigi garšo tas lisā kgb gopņika čemodāna saturs, ēd ar lielām karotēm! Ieliec, krievu vaļink, kur no covid vakcīnas ir kādas blaknes bijušas kādu leģitīmu ziņu! Vari noreportēt savam saimniekam, pie kura līkā esi piezīdies, ka vateņus te vairs nelaidīs iekšā un tie orku akmeņi tiks asfaltā iemīcīti.

  2
  5
 18. Stāv vatņiks tamburā pliks, viss ar sūdiem nosmērējies, visu tamburu pielaidis un durvīm logus ar ssūdiem nosmērējis. Konduktore prasa: jus ko, vīrieti, esat slims? Utainais atbild: ej pierādi!

  5
  2
 19. O, dzirkstele sāk dzēst komentārus. Tad jau taisnība vien būs.

  4
  1
 20. Tā pat Ukraina vinnēs to karu un sieriem šeit nāksies pielāgoties vai kātot uz smirdīgo mordoru, kur nav pat mcdonalda.

  6
  1
 21. Jā arī rietumu sabiedrībā ne viss ir kārtībā. Ir gan bagātie gan nabagie. Arī cietumi ir pilni ar noziedzniekiem .Bet ja var izvēlēties,tad tomēr esmu par civilizētu sabiedrību. Un tā nav Krievija…. Jūs te cepaties par pāris laukakmeņiem(kuru apkārtne nemaz tā nav kopta),draudat ar karmu. Bet der atcerēties,ka Latvijas brīvvalsts pieminekļi pazuda visi. Un pamēģinātu kāds iebilst,būtu aizgājuši pa to pašu taku,kur pieminekļi.Esat vnk.piemirsuši par stukačiem,par kgb. Tādu nākotni gribat dižie krievu gaidītāji? Lūdziet Dievu ,lai tāds Amerkānis stāv klāt mūsu Valstiņai. Citādi “dižais” kaimiņš atkal būtu te.Bagātākie un gudrākie aizlaidīsies,bet viss smagums būs jāizcieš palicējiem. Domājat,kaut kas ir mainījies? Sargāsim savu neatkarību kā viens? To pat pēc komentāriem var noprast,ka nē. Tomēr ceru,ka ar laiku to krievu pasaules gaidītāju kļūs arvien mazāk. Aug jauna paaudze,kura ir brīva,kurai nav ne jausmas ne par kādiem “akmeņiem”,kuri būtu jāsargā. Un labi ,ka tā.

  11
  1
 22. Jaunie zābaciņi ir nozombēti un pat nenojauš kādu laimi atnesīs zvaigžnotie glābēji.
  Un visi stukači bija un būs latvejāņi. Tikai tagad biņu būs 10 reiz vairāk.

  3
  2
 23. Redzot visus “patīk” un “nepatīk” var redzèt kāda būs purva sādžas nākotne.
  Pindosi var droši te taisīt poligonu.😥

  3
  8
 24. Megina pārrakstīt vēsturi,bet tas nevienam neizdosies!melojiet talak,tas ir vienīgais, ko jūs mākat Latvija 32 gadus,satanizms un vandālisms,tālāk nekas nesanak!?

  5
  5
 25. Zini,Jon! Ļoti labi,ka tu iesaistījies šajos komentos. Vismaz var skaidri saprast par ko tu fano. Tikai ar argumentiem tā pavāji. Saki skaidri,ka gribi tādu varu,kur valda “”partkomi”,kur labu preci var nopirkt tikai pa blatam,jo vietējā ražojuma ir tik nožēlojamas,it kā būtu taisītas ar akmens laikmeta cirvjiem..un tā var turpināt gari jo gar.,.bet šeit ne par to ir stāsts. Vnk.ir pienācis laiks beidzot atbrīvoties no visa tā smaguma,kas velkas līdzi nu jau 30 gadus. Tā akmeņu demontāža,Tās ir tikai sekas . Iemesls ir zināms. Bet izskatās,ka ne tev.Padomā par to. Palasi pasaules presi. Nezombējies ar krievu propagandu. Tur ir meli pārākajā pakāpē. Bet tev tas neder,vai ne? Nu ko,tā arī dzīvosim. Vienā pilsētā.

  10
  1
 26. Jūs tak pajolīßi bĺāvāt ka 50 gadus esat apspieti, bet pa 30 “brīvības” nekur neesat tikuši. Tāpat dzīvojat krievu dzīvokļos, lietojat viņu gāzi un degvielu. Un šoziem nosalsiet kā tarakāni.😂

  4
  7
 27. Pirms kāda laika pat mazliet dusmojos, ka nav svarīgāku lietu kā ar tiem akmeņiem ņemties. Tak paši sabruks.
  BET ieklausoties viedu ļaužu vārdos, ka šādi, ar tā saucamajiem pieminekļiem, rašiti ir iezīmējuši tādu kā savu teritoriju. Tagad piekrītu – jāaizvāc, ja nav kapos.
  Tikai, ja tik vienkārši varētu cilvēku aprobežotību aizvākt.
  Tie kam patīk pielīst, ziepēties, pielūgt sķietamu varenību un tml – labprāt gaidītu tādus “glābējus’, kam atkal tīk, ka viņu priekšā zemu klanās un lien bučoties.
  Grūti pieņemt, bet fakts ka 21gs kristiešu pasaulē, ar kaut kādu visvarenības un postīšanas sēklu savairojušies tādi, kuri cilvēka darbu un dzīvību neuzskata par vērtību. Un viņu fani ir tepat blakus. Brrr.

  6
  1
 28. Un tu domā,ka lūgsimies ,lai tavs vizavī apžēlojas? Gan kaut kā iztiksim. Bet , izskatās,ka tu to nesaproti. Pareizi raksta Tatjana…tieši un saprotami…. Dzīvojam krievu dzīvokļos. To pareizi atzīmēji. Jo 50 gadus bija okupācija. Ja tā nebūtu bijis,Latvija būtu jau Šveices līmenī. Diemžēl vēsture ir tāda kā ir. Jāaizmirst .Un jādzīvo tālāk. Par laimi arī jums ir izvēle dzīvot valstī,kurā valdītu ,jūsuprāt,ideālie cilvēki. “Demokrāti,vārda brīvību cienoši, vienmēr taisnību aizsstāvoši” vnk.jāsaņemas un kaut kur jāceļo,(vai jāizceļo)kā Sprīdītim -uz laimīgo zemi!

  4
  1
 29. Jūs esat bauri tauta! Jūs jebkuram saimniekam buçosiet kājas
  Vienkārši šodien ir bidons. Rīr būs cits. Jumsms nav ne sidsapxiņas ne dvèseles

  3
  2
 30. Tak nešūmējies tik traki! Tā līdz infarktam viens solis!Un deļ kā? Deļ dažiem laukakmeņiem! Saņemies!

  2
  1
 31. Kopš vakardienas nekas te nav mainījies! Visi prokrieviskie komenti atstāti, bet, piemēram, mans sašutums par to ir dzēsts!

  1
  1
 32. Jā, neķer kreņķi, labāk uzēd kādu čīzburgeru un iedzer coca cola un tad lasies tā krieva kuģa virzienā…

  1
  1
 33. Agrāk vai vēlāk nāks cita vara un jauks nost jūsu pieminekļus!!! Neko vēsture nemāca nevienam!!!

  3
  1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.